Сиёсий жараёнга қизғин тайёргарлик кўрилмоқда
O‘zLiDeP Самарқанд шаҳар кенгашининг навбатдаги конференцияси ўтказилди. Унда партиянинг барча қуйи бўғинларидан сайланган делегатлар қатнашди.
Тадбирда муддатидан олдин Ўзбекистон Республикаси Президентлигига бўлиб ўтадиган сайловда фаол иштирок этиш ҳамда O‘zLiDePнинг XI съездига партиянинг Самарқанд шаҳар ташкилотидан вилоят конференциясига делегатлар сайлаш масаласи муҳокама қилинди.
Айни пайтда ўз сафида 12 800 дан зиёд аъзони бирлаштирган партия Самарқанд шаҳар кенгашида салкам 154 та бошланғич партия ташкилоти мавжуд бўлиб, ҳозирда ушбу таянч бўғинларининг барчасида бўлажак Президент сайловини уюшқоқлик билан ўтказиш ҳамда шаҳар конференциясига делегатлар сайлаш масалаларига бағишланган умумий йиғилишлар ўтказилди.
Қайд этилганидек, бугун мамлакатимизда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини уюшқоқлик билан, юқори савияда ташкил этиш ва ўтказиш, мазкур сиёсий жараёнга қизғин тайёргарлик кўриш борасида жойларда сайлов билан боғлиқ барча ташкилий ишлар олиб борилмоқда.
Сўзга чиққанлар сўнгги йилларда мамлакатимизда барча соҳаларда улкан ислоҳотлар амалга оширилганига алоҳида урғу берди. Биргина тадбиркорлик фаолиятини замонавий бозор муносабатлари талабларидан келиб чиқиб янада эркинлаштириш бўйича қатор ишлар бажарилгани, лицензиялаш ва рухсат бериш тартиб-таомиллари тубдан соддалаштирилгани, давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштириш, рақобатни қўллаб-қувватлаш орқали давлатнинг иқтисодиётга аралашуви чекланганини алоҳида таъкидлашди.
Шу билан бирга, қулай инвестициявий ва ишбилармонлик муҳити яратилгани, натижада Ўзбекистонда тадбиркорлар сони қарийб 2 миллионга етгани, тадбиркорлик субъектларида иш билан банд бўлганлар сони ҳам бир неча баробарга ошгани айтилди.
Ўз навбатида Ўзбекистон Либерал-демократик партияси бугун юртимизда олиб борилаётган бу каби халқчил ва ҳаётий ислоҳотларнинг муваффақиятли бориши учун масъулиятни ўз зиммасига олган сиёсий куч экани қайд этилди.
Қизғин баҳс-мунозараларга бой тарзда бўлиб ўтган партия Самарқанд шаҳар кенгаши конференциясида вилоят партия ташкилоти конференциясига делегатлар сайлаб олинди.

Активная подготовка к политическому процессу
Состоялась очередная конференция Самаркандского городского кенгаша УзЛиДеП. В ней приняли участие делегаты, избранные от всех нижних звеньев партии.
На мероприятии обсуждались вопросы избрания делегатов на XI Съезд партии и областную конференцию от Самаркандской городской партийной организации, а также участия партии в досрочных выборах Президента Республики Узбекистан.
В Самаркандском городском кенгаше, объединяющим в своих рядах более 12 800 членов, действуют 154 первичные партийные организации. В этих опорных звеньях партии проведены общие собрания, посвященные организованному проведению выборов Президента и выбору делегатов на городскую конференцию.
Как было отмечено, сегодня в нашей стране проводится организационная работа по подготовке к выборам Президента Узбекистана.
Выступившие на конференции отметили ход реформ, проводимых во всех сферах жизни общества и страны, в частности, работу по либерализации предпринимательской деятельности с учетом требований современных рыночных отношений, упрощению порядка лицензирования и выдачи разрешений, приватизации предприятий с участием государства, ограничению вмешательства государства в экономику путем поддержки конкуренции.
Вместе с тем подчеркивалось, что создание благоприятной инвестиционной и деловой среды позволило увеличить количество предпринимателей в Узбекистане до 2 миллионов и, соответственно, в несколько раз увеличилось число людей, занятых в субъектах предпринимательства.
Либерально-демократическая партия Узбекистана – это политическая сила, взявшая на себя ответственность за успех проводимых в стране поистине народных жизненных реформ, отмечалось на конференции.
После активной полемики и обсуждений в ходе конференции Самаркандского городского кенгаша, были избраны делегаты на конференцию областной партийной организации.