O‘zLiDeP кўмагида уюшмаган ёшлар ишли бўлди
O‘zLiDeP Андижон вилоят Кенгаши тадбиркорлик фаолиятига қизиқувчи ёшлар учун Олтинкўл туманидаги “Крав текс” ва “Контекс” Туркия-Ўзбекистон қўшма корхонасига бизнес экскурсия ташкил этди.
Бундан 10 йиллар муқаддам ўз фаолиятини бошлаган ушбу корхонада айни кунда бир ярим минг нафар ишчи-ходим меҳнат қилмоқда. Эркаклар ва аёлларнинг барча турдаги трикотаж кийимларини ички ва ташқи бозорга тақдим қилаётган корхона бугун ҳам йигит-қизларни ўз бағрига чорламоқда.
– Саёҳат давомида туманимиздаги 10 нафар вақтинча ишсиз юрган қизлар иш жойига эга бўлди, – дейди O‘zLiDeP Олтинкўл туман Кенгаши раисининг ёшлар масалалари бўйича ўринбосари Наврўзбек Содиқов. – Шу боис, иштирокчилар томонидан туман ва вилоятдаги бошқа тадбиркорлик субъектларига ташриф уюштириш бўйича берилган таклифларни келгусидаги иш режамизга киритиб олдик.
– Очиғи, “Контекс”да ишлаш ниятим бор эдию, лекин ишга жойлашишда бироз қийинчиликларга дуч келаётган эдим, – дейди Умида Умарова. – Партия “Ёшлар қаноти” томонидан бугунги экскурсиянинг ташкил этилгани мен каби ёшларнинг қизиқишларига қанот берди. Чунки саёҳат чоғида бошқа тенгқурларим қатори мен ҳам қадоқлаш бўлимига ишга жойлашдим.
Тадбир давомида партия кўмаги билан кредит олиб фаолият бошлаган тумандаги “Нодир” МЧЖ мисолида тадбиркорлик йўналишларида имтиёзли кредитлар олиш масалалари атрофлича тушунтириб берилди.

При содействии УзЛиДеП трудоустроена неорганизованная молодежь
Андижанским областным Кенгашем УзЛиДеП для молодежи, интересующейся предпринимательской деятельностью, организована бизнес-экскурсия в расположенные в Алтынкульском районе турецко-узбекские предприятия «Крав текс» и «Контекс».
На данном предприятии, начавшем деятельность десять лет назад, в настоящее время трудится полторы тысячи рабочих и служащих. Предприятие, поставляющее на внутренний и внешний рынок мужскую и женскую трикотажную одежду, сегодня приглашает юношей и девушек.
– Во время экскурсии 10 временно безработных юношей и девушек нашего района трудоустроены, – сказал заместитель председателя Алтынкульского районного Кенгаша УзЛиДеП по вопросам молодежи Наврузбек Содиков. – Поэтому мы включили в свой рабочий план предложение участников по организации экскурсий в другие субъекты предпринимательства в районах и области.
– Признаться, я хотела работать на предприятии «Контекс», но сталкивалась с трудностями при трудоустройстве, – говорит Умида Умарова. – Организованная сегодня «Молодежным крыло»” партии экскурсия воодушевила таких как мы юношей и девушек. Так как я со сверстницами устроилась на работу в фасовочный цех.
В ходе мероприятия на примере ООО «Нодир», начавшем деятельность при содействии партии в получении кредита, подробно разъяснены вопросы получения льготных кредитов в сфере предпринимательства.