“Аёллар қаноти” Андижонда олима аёлларга семинар ташкил этди
Маҳфуза Юсупова Тошкент давлат аграр университети Андижон филиали профессори, “Ихтирочи аёллар” уюшмаси раиси. Унинг “Қишлоқ хўжалик экинлари зарарли организмларига янги инновацион усуллар” мавзусидаги илмий иши бугун нафақат вилоятда, балки бутун республикада ер эгалари, фермерлар учун ер билан тиллашишда, самарали ҳосил етиштиришда аниқ қўлланма бўлиб хизмат қилмоқда. Айнан мана шундай тажрибаларни оммалаштириш, барча соҳаларга инновацияларни татбиқ қилиш, янги технологик усулларга илмий ва амалий ёндашиш, олима аёлларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш мақсадида “Аёллар инновацион ривожланиш тарафдори” лойиҳаси доирасида “Инновацион технологияларни ривожлантиришда таълим, фан ва бизнес тизимлари ўзаро алоқаларига оид долзарб масалалар” мавзусида амалий семинар ташкил этилди.
O‘zLiDeP  Андижон вилоят Кенгаши “Аёллар қаноти” ташаббуси билан вилоят “Ихтирочи аёллар” ва “Тадбиркор аёл” уюшмаси вакиллари иштирокида ташкил этилган тадбирда Маҳфуза Юсупова каби олималари, ихтирочи, рационализатор, инженер, конструктор, тадбиркор, ишбилармон, фермер хотин-қизлар, маҳаллий Кенгашларга сайланган депутат аёллар иштирок этди.
– Бугунги семинарда “Зайтун навларининг ўсиши, ривожланиши, ҳосилдорлиги ҳамда кўпайтириш усулларини ишлаб чиқишни Фарғона водийси шароитида илмий асослаш” мавзусидаги илмий ишимни тақдим этдим, – дейди тадқиқотчи Хавасхон Юлдашева. – Мазкур лойиҳам фан ва технологиялар ривожланишининг қишлоқ хўжалиги, биотехнология, экология ва атроф-муҳит муҳофазаси бўйича устувор йўналишлар доирасида амалга оширилган. Айни пайтда Туркия ва Италиядан келтирилган зайтун нави намуналари адаптацияси бўйича иш олиб боряпман.
Хуршидахон Халилова,
Кенгаши раисининг
аёллар масалалари
бўйича ўринбосари
1749
Қ.ЭшқораеваНавоий вилояти, Учқудуқ тумани ижрочи котиб2018-10-03 14:48:03
Аёлларни бугун соҳа билимдони сифатида намаён бўлиши ҳаммамизни қувонтирадиган ҳолат албатта. Аёлларнинг борган сари жамиятдаги ўрни ва мавқеи тоборо мустаҳкамланиб бормоқда.

“Женское крыло” организовало в Андижане семинар для женщин-ученых
Махфуза Юсупова – профессор Андижанского филиала Ташкентского государственного аграрного университета, председатель ассоциации “Женщин-изобретателей”. Ее научная работа на тему “Новые инновационные методы к вредным организмам сельхозпосевов” сегодня служит практическим применением не только для фермеров и земледельцев области, но и республики. Именно в целях популяризации такого опыта, внедрения инноваций во всех сферах, научного и практического подхода к новым  технологическим методам, всесторонней поддержки женщин-ученых в рамках проекта “Женщины – за инновационное развитие” организован практический семинар на тему “Актуальные вопросы взаимосвязи образования, науки и бизнеса в развитии инновационных технологий”.
В мероприятии, организованном по инициативе «Женского крыла» Андижанского областного Совета УзЛиДеП совместно с областными ассоциациями “Женщин-изобретателей” и деловых женщин “Тадбиркор аёл”, приняли участие такие как Махфуза Юсупова женщины-ученые, изобретатели, рационализаторы, инженеры, конструкторы, предприниматели, фермеры, женщины-депутаты местных Кенгашей народных депутатов.
– На сегодняшнем семинаре я представила свою научную работу на тему “Научное обоснование в условиях Ферганской долины роста, развития, урожайности сортов оливы, разработка методов ее разведения”, – сказала исследователь Хавасхон Юлдашева. – Данный проект реализован в рамках приоритетных направлений развития сельского хозяйства, биотехнологий, экологии и охраны окружающей среды. В настоящее время веду изыскания по адаптации образцов сорта оливы, завезенной из Турции и Италии.
Хуршидахон Халилова,
Андижанского областного Совета
УзЛиДеП по вопросам женщин
O‘zLiDePнинг Facebook ҳамда Instagram'даги расмий саҳифаси ва Telegram’даги каналига аъзо бўлиб, сўнгги янгиликлардан хабардор бўлинг!
1169
Қ.ЭшқораеваНавоий вилояти, Учқудуқ тумани ижрочи котиб2018-10-03 14:48:03
Аёлларни бугун соҳа билимдони сифатида намаён бўлиши ҳаммамизни қувонтирадиган ҳолат албатта. Аёлларнинг борган сари жамиятдаги ўрни ва мавқеи тоборо мустаҳкамланиб бормоқда.
Рахманова Гульнара УзЛиДеП Тахтакупир туман Кенгаши ижрочи котиб 2018-10-03 08:16:57
Маҳфуза Юсупова опамиздек профессор аел кизларимиз билан албатта мактанса арзйиди. У узи гина билиб куймасдан бор билим ва тажрибаларидан тадбиркорлик билан шугулланаетган аел кизларга тугри маслахатлар бериб тадбиркорлик сирларини ургатиб келмокда. Опамизга хормасин айтиб келгуси ишларида омад тилаймиз