Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари ва аввал берилган топшириқлар ижроси билан танишиш мақсадида 16-17 май кунлари Андижон вилоятига ташриф буюрди. Ушбу ташриф юзасидан партия фаолларининг фикр-мулоҳазалари билдириб ўтилган.
Тохир ТОЛИПОВ, O‘zLiDeP Андижон вилоят Кенгаши раиси:
Давлатимиз раҳбари ўтган йили 19-20 май кунлари вилоятимизга ташрифи чоғида ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича муҳим вазифаларни белгилаб берган эди. Шу давр мобайнида улар ижросига алоҳида эътибор қаратилди. Вилоятимизда шаҳар ва қишлоқлар обод бўлиб, аҳоли фаровонлиги юксалди. Айниқса, саноат, қурилиш, фармацевтика, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик, ижтимоий соҳаларни ривожлантиришда салмоқли натижаларга эришилди. Барча макроиқтисодий кўрсаткичлар бўйича ўсиш кузатилди.
2018 йилда Инвестиция дастури доирасида умумий қиймати 1,8 триллион сўмга тенг 411 лойиҳа амалга оширилди, 12 мингдан зиёд янги иш ўрни яратилди. Хорижий инвестициялар иштирокидаги лойиҳаларни амалга ошириш ҳисобидан 20,7 миллион АҚШ доллари миқдорида импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқариш қувватига эга йирик корхоналар фойдаланишга топширилди. 211,2 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинди.
Бунинг натижасида вилоятнинг ижтимоий-иқтисодий юксалиши, шаҳар, туман марказлари билан бир қаторда энг чекка қишлоқ ва маҳаллар обод бўлиши, минглаб иш ўринлари яратилиши, аҳоли турмуш даражаси ортишига замин яратди.
Давлатимиз раҳбарининг бу галги ташрифида бир қатор янги ишга туширилган корхоналар, тадбиркорлик субъектларини кўздан кечириш баробарида кейинги йилларда амалга оширилиши режалаштирилган қатор янги лойиҳалар билан ҳам яқиндан танишди, тегишли таклиф ва кўрсатмаларни бериб ўтди.
Албатта, бунинг замирида халқимиз ҳаётини яхшилаш, фарзандларимизнинг эртанги кунига замин яратиш, ҳар бир фуқаронинг келажакка бўлган ишончини орттириш, аҳоли фаровонлигини таъминлаш мақсади мужассам.
Бу каби вилоятимизда бўлаётган ўзгаришларга партиямиз фаоллари, депутатлик корпуси вакиллари ҳам ўз ҳиссаларини қўшган ҳолда аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланишда тарғиботни кенг йўлга қўйиш, ҳудудда тадбиркорликни янада ривожлантириш орқали янги иш ўринларини яратиш, инвестиция лойиҳаларини жорий этилишида партиявий назоратини олиб боришни устувор мақсадларидан бири сифатида белгилаб олди.
Зокиржон НАБИЖОНОВ, O‘zLiDeP фаоли, “Khantex Group” МЧЖ раҳбари:
Давлатимиз раҳбари вилоятимизга ташрифи доирасида Қўрғонтепа тумани Учқун маҳалласида ташкил этилган ушбу корхонамиз фаолияти билан ҳам яқиндан танишди. Корхонамиз ташкил этилганига икки йил бўлиб, пахта-тўқимачилик кластери шаклида фаолият олиб боради. Корхонамиз қарийб 9 минг гектар майдонда фермерлар билан пахта етиштириш бўйича ҳамкорлик қилиб келмоқда.
Президентимиз ўтган йил май ойида Андижон вилоятига ташрифи чоғида жамиятимизнинг тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳаси билан танишган эди. Бугунга келиб бу режа тўла амалга оширилди – улкан йигирув цехи биноси қурилиб, Швейцариянинг «Ритер» компаниясидан замонавий ускуналар келтириб ўрнатилди. Ҳудудда яшовчи 400 нафарга яқин аҳоли доимий иш жойига эга бўлди.
Бу – ҳали дастлабки ишлар. Кейинги босқичларда мато тўқиш, бўяш, тайёр кийим-кечак ва сочиқ ишлаб чиқариш режалаштирилган. Лойиҳанинг умумий қиймати қарийб 58 миллион евро бўлиб, корхона тўлиқ қувват билан иш бошлагач, йилига 9 минг тоннадан зиёд ип-калава, қарийб 6 миллион погон-метр газлама, 10 миллион донадан ортиқ тикув-трикотаж маҳсулоти ишлаб чиқарилади, 1500 иш ўрни яратилади. Экспорт ҳажмини 40 миллион долларга етказишни мўлжаллаганмиз.
Бундан ташқари, кластер негизида 2 минг тонна истеъмол ёғи, 7,5 минг тонна шрот, 5,4 минг тонна шелуха ишлаб чиқариш қувватига эга замонавий ёғ-экстракция заводи ва чорва комплекси ташкил этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари корхонамиз таркибидаги кластернинг йигирув цехини кириб кўрди. Маҳсулотлар сифатини ошириш, экспортини кенг йўлга қўйиш, даромадни ошириш учун шароит яратиш кераклиги борасида ўз таклифларини билдирди.
Президентимизнинг ташаббуси билан ҳудудларда ташкил этилаётган бу каби кластерлик фаолияти йўлга қўйилаётгани маҳсулотларнинг рақобатбардошлигини оширишга, нафақат ички бозорларимиз, балки хориж бозорларини эгаллашга, энг муҳими аҳолининг иш билан бандлиги таъминланиб фаровон турмуш кечиришга замин яратмоқда.

Визит Президента побудил андижанцев к достижению новых рубежей
С целью ознакомления  с ходом  социально-экономического развития регионов, проводимой созидательной работой и исполнением ранее данных поручений, Президент Республики Узбекистан  16-17 мая совершил поездку по Андижанской области. Об этой поездке свои мнения и суждения высказали  активисты партии.
Тохир ТОЛИПОВ, председатель Андижанского областного Кенгаша УзЛиДеП:
В ходе состоявшегося  19-20 года  прошлого года визита главы государства в нашу область были намечены важные задачи  по социально-экономическому развитию региона. В течение прошедшего времени  особое внимание было уделено реализации этих задач. В области благоустроены города и кишлаки, отмечается рост благосостояния населения. Весомые результаты достигнуты  в развитии промышленности, строительства, фармацевтической, социальной сфер, малого бизнеса и частного предпринимательства. Наблюдался рост всех макроэкономических показателей.
В 2018 году  в рамках Инвестиционной программы  реализовано 411 проектов общей стоимостью 1,8 триллиона сум, создано более 12 тысяч новых рабочих мест. За счет реализации проектов с участием иностранных инвестиций  сданы в эксплуатацию  предприятия, мощностью производства импортозамещающей продукции в объеме 20,7 миллиона долларов США. Объем экспорта продукции составил   211,2 миллиона долларов.
В результате  создана основа  социально-экономического развития области, благоустройства городов, районных центров, а также  отдаленных кишлаков и махаллей, создания новых рабочих мест и повышения уровня жизни населения.
В ходе нынешней поездки по области глава государства  осмотрел новые предприятия, субъекты предпринимательства, ознакомился с перспективными проектами, дал соответствующие указания и предложения.
Конечной целью данных указаний является улучшение жизни народа, создание прочной основы для всестороннего развития наших детей, достижение уверенности граждан в завтрашнем дне.
Активисты и депутатский корпус партии вносят свой посильный вклад  в происходящие в области преобразования, в качестве приоритетных целей намечена широкая пропаганда оптимального использования  приусадебных земель населения, усиление депутатского контроля за созданием новых рабочих мет  путем дальнейшего развития предпринимательства, внедрения инвестиционных проектов.
Зокиржон НАБИЖОНОВ, активист УзЛиДеП, руководитель  ООО “Khantex Group”:
В ходе поездки по области глава государства  ознакомился с деятельностью нашего предприятия, расположенного в махалле  Учкун Кургантепинского района. Наше предприятие создано два года назад, действует в форме хлопко-текстильного кластера. Мы сотрудничаем с фермерами, которые выращивают хлопок на площади 9 тысяч гектаров земли.
В ходе состоявшейся в мае прошлого года поездки по области, Президент  ознакомился с проектом нашего общества по производству текстильной промышленности.  Сегодня этот план полностью реализован – построен большой прядильный цех, оснащенный  оборудованием компании «Ритер»  Швейцарии. 400 человек, проживающие здесь, получили постоянную работу.
Это – начало нашей деятельности. В дальнейшем  планируется налаживание  производства и покраски тканей, выпуск готовой одежды и полотенец. Общая стоимость проекта - 58 миллионов евро,  с пуском предприятия на полную мощность  будет налажено ежегодное производство 9 тысяч тонн пряжи, 6 миллионов  погонных метров ткани, 10 миллионов штук швейно-трикотажной продукции и создано 1500 рабочих мест. Мы намерены довести объем экспорта до 40 миллионов долларов.
Наряду с этим,  на основе кластера  организовываются маслоэкстракционный завод мощностью производства 2 тысяч тонн масла и животноводческий комплекс мощностью производства 7,5 тысяч тонны шрота, 5,4 тысячи тонн шелухи.
Глава государства  осмотрел действующий в структуре  предприятия прядильный цех кластера. Дал рекомендации по повышению качества продукции, налаживанию экспорта, созданию условий для повышения доходов работников.
Организация по инициативе Президента  в регионах  кластерной деятельности, создает основу для повышения конкурентоспособности выпускаемой продукции, занятию ею достойного места не только на внутреннем, но и внешнем рынке и самое главное, будет способствовать трудоустройству населения и повышению благосостояния людей.