«Риштонда “снос”га тушган уй эгаларига конпенсация тўлаб берилдими? » – ҳолатни O'zLiDeP депутатлари ўрганди
25.07.2019, 15:43
Мамлакатимизда аҳолига қулай шарт-шароитлар яратиш, ҳудудни обод ва фаровон гўшага айлантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Президентимиз 2019 йил 6-7 май кунлари Фарғона вилоятига ташрифи чоғида Риштон туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, ҳар томонлама нуманали ҳудудга айлантириш борасида аниқ топшириқ ва кўрсатмалар берган эди.
Бугунги кунда қўли гул ҳунармандлари, қулоллари билан дунёга донг таратган Риштон туманида кенг кўламли бунёдкорлик, ободонлаштириш, қурилиш-таъмирлаш ишлари олиб борилиб, маҳаллалар, кўча ва йўллар бугунги меъморчилик талабларига мослаштирилмоқда. Туманнинг Фарғона ва Рошидоний марказий кўчаларида улкан ҳажмдаги қурилиш ишлари амалга оширилмоқда. Иккала кўчада ҳам хонадонлар бузилиб, тартибга келтирилмоқда.
Албатта, истиқболга татбиқ этилаётган ислоҳотларнинг мазмун-моҳиятида инсон манфаатлари мужассамдир. Кенг қулоч ёйган ўзгаришларнинг моҳиятини аҳолига тўғри тушунтириш мақсадида O'zLiDeP Фарғона вилояти Кенгаши ходимлари ва халқ депутатлари Фарғона вилояти ва Риштон тумани Кенгашларидаги O'zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзолари фуқаролар билан учрашиб, суҳбатлашишди.
Бўстон маҳалла фуқаролар йиғини “Фарғона” кўчаси 53-уйда истиқомад қилувчи Ўринбой Юлдашев оила аъзолари ва 89 ёшли отаси Абдуназар ота Юлдашев билан яшайди. Бу хонадон ҳам “снос”га тушган. Олиб борилаётган бунёдкорлик ишларидан хонадон соҳиби ва аъзолари мамнун.
- Ўзи уйларни янгилаш, замонавий типда қуриб, тўй қилиб, келин олиш ниятим бор эди. Туманимизнинг бунёдкорликка юз тутиши бизга айни муддао бўлди. Эски уйларни бузиш ва янгисини икки қаватли замонавий меъморчилик андозалари асосида қад ростлашида туман ҳокимлиги томонидан ҳашарчилар жалб этилмоқда. Шунингдек, 10 миллион сўмдан компенсация пулларини аванс тариқасида олдик. Бундан ташқари, керакли транспорт воситалари, қурилиш материаллари ўз вақтида келтириб берилмоқда. 89 ёшли дадам ҳам бундай ўзгаришларга шукроналар келтиришмоқда, – дейди биз билан суҳбатда Ўринбой Юлдашев.
Учариқ маҳалласи “Амир Темур” кўчаси 82-уйда яшовчи Дониёрбек Юсуповнинг хонадони ҳам “снос”га тушиб, ўттиз йил олдин қурилган уйлар бузилди. Энди у ерда замонавий уйлар қад кўтаради. Ҳозирда бу хонадон эгасига ҳам компенсация пулларининг маълум қисми берилди. Бундан ташқари, унча узоқ бўлмаган масофадан 8 сотих ер ҳам ажратиб берилди.
- Давлатимиз раҳбарининг топшириғига асосан вилоят ҳокимлиги томонидан туманнинг бош режаси ишлаб чиқилди. Унда аҳолини бир неча йилдан буён қийнаб келаётган муаммоларга барҳам бериш, қулай шарт-шароитлар яратишга алоҳида эътибор қаратилди. Риштонни намунали масканга айлантириш, унинг туристик салоҳиятини янада ривожлантиришга қаратилаётган бундай ислоҳотлардан тумандошларимиз мамнун ва рози. Улар бугунига шукроналар келтириб, келажакка катта умид, ишонч, улкан режалар билан қадам қўймоқдалар, – дейди вилоят Кенгаши депутати, уста кулол Тоҳиржон Ҳайдаров.
Ҳа, ҳудуддаги ўзгаришлар риштонликлар учун янги саҳифа очди. Президентимиз раҳбарлигида амалга оширилаётган улкан бунёдкорлик ишлари келажак авлод бахту камолини обод ва фаровон масканда кўришга хизмат қилиши билан янада аҳамиятлидир.

В нашей стране уделяется большое внимание созданию удобств для проживания населения, преобразования территорий. В ходе состоявшейся  6-7 мая 2019 года поездки  в Ферганскую область Президент дал задания и указания по социально-экономическому развитию  Риштанского района, его преобразованию в образцовую территорию.
Сегодня в Риштанском районе, известном своими лучшими ремесленниками, проводится масштабная работа по созиданию и благоустройству,  махалли, улицы, скверы изменяются в соответствии с требованиями современной архитектуры. На центральных улицах района -  Фаргона и Рошидоний ведется масштабное строительство. На этих улицах снесены дома и ведется работа по благоустройству.
Конечно, основой проводимых реформ  являются интересы человека.  Для правильного разъяснения сути и значения проводимых преобразований  работники Ферганского областного Кенгаша  УзЛиДеП  и депутатской группы в Ферганском областном  и Риштанском районном  кенгашах народных депутатов  провели встречи и беседы с гражданами.
Уринбой Юлдошев живет вместе с членами семьи  и 89-летним отцом Абдуназаром ота Юлдашевым  в доме №53 по улице  «Фаргона» схода граждан  махалли «Бустон».  Этот дом подлежит сносу.  Жители дома рады проходящим преобразованиям.
- У меня была мечта – обновить дом, то есть построить типовой дом, провести свадьбу сына.  Очень кстати начали работу  по строительству в нашем районе.  Для сноса старых  и возведения  новых двухэтажных домов  районный хокимият привлекает  людей к участию в хашаре. В качестве аванса получили компенсацию в 10 миллионов сумов.  Своевременно поставляется  транспорт,  строительные материалы.  Преобразованиями доволен и мой 89-летний  отец, – сказал  в беседе  Уринбой Юлдашев.
Под «снос» попал и дом №82 по улице  «Амир Темур» в махалле Учарик,  в котором живет Дониёрбек Юсупов. Здесь снесены дома, построенные  тридцать лет назад.  Вместо них будут построены современные дома. В настоящее время жителю этого дома  выдали определенную часть компенсации. Также на близлежащей территории  выделили земельную площадь в 8 соток.
- В соответствии с заданием главы государства  хокимиятом области разработан генеральный план района.  Особое внимание уделялось устранению  многолетних проблем населения и созданию   необходимых условий для жизни людей.  Жители района приветствуют  реформы, направленные на преобразование Риштана и развитие его туристского потенциала. Они благодарны за проводимую работу и с уверенно, с большими планами шагают в будущее,  сказал депутата областного кенгаша, мастер-керамист Тохиржон Хайдаров.
Да, проводимые  изменения стали новой страницей в жизни риштанцев.  Проводимая под руководством Президента  созидательная работа значительна тем, что  подрастающие поколения будут жить и трудиться на благоустроенных территориях.