«Риштонда “снос”га тушган уй эгаларига конпенсация тўлаб берилдими? » – ҳолатни O'zLiDeP депутатлари ўрганди
25.07.2019, 15:43
Мамлакатимизда аҳолига қулай шарт-шароитлар яратиш, ҳудудни обод ва фаровон гўшага айлантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Президентимиз 2019 йил 6-7 май кунлари Фарғона вилоятига ташрифи чоғида Риштон туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, ҳар томонлама нуманали ҳудудга айлантириш борасида аниқ топшириқ ва кўрсатмалар берган эди.
Бугунги кунда қўли гул ҳунармандлари, қулоллари билан дунёга донг таратган Риштон туманида кенг кўламли бунёдкорлик, ободонлаштириш, қурилиш-таъмирлаш ишлари олиб борилиб, маҳаллалар, кўча ва йўллар бугунги меъморчилик талабларига мослаштирилмоқда. Туманнинг Фарғона ва Рошидоний марказий кўчаларида улкан ҳажмдаги қурилиш ишлари амалга оширилмоқда. Иккала кўчада ҳам хонадонлар бузилиб, тартибга келтирилмоқда.
Албатта, истиқболга татбиқ этилаётган ислоҳотларнинг мазмун-моҳиятида инсон манфаатлари мужассамдир. Кенг қулоч ёйган ўзгаришларнинг моҳиятини аҳолига тўғри тушунтириш мақсадида O'zLiDeP Фарғона вилояти Кенгаши ходимлари ва халқ депутатлари Фарғона вилояти ва Риштон тумани Кенгашларидаги O'zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзолари фуқаролар билан учрашиб, суҳбатлашишди.
Бўстон маҳалла фуқаролар йиғини “Фарғона” кўчаси 53-уйда истиқомад қилувчи Ўринбой Юлдашев оила аъзолари ва 89 ёшли отаси Абдуназар ота Юлдашев билан яшайди. Бу хонадон ҳам “снос”га тушган. Олиб борилаётган бунёдкорлик ишларидан хонадон соҳиби ва аъзолари мамнун.
- Ўзи уйларни янгилаш, замонавий типда қуриб, тўй қилиб, келин олиш ниятим бор эди. Туманимизнинг бунёдкорликка юз тутиши бизга айни муддао бўлди. Эски уйларни бузиш ва янгисини икки қаватли замонавий меъморчилик андозалари асосида қад ростлашида туман ҳокимлиги томонидан ҳашарчилар жалб этилмоқда. Шунингдек, 10 миллион сўмдан компенсация пулларини аванс тариқасида олдик. Бундан ташқари, керакли транспорт воситалари, қурилиш материаллари ўз вақтида келтириб берилмоқда. 89 ёшли дадам ҳам бундай ўзгаришларга шукроналар келтиришмоқда, – дейди биз билан суҳбатда Ўринбой Юлдашев.
Учариқ маҳалласи “Амир Темур” кўчаси 82-уйда яшовчи Дониёрбек Юсуповнинг хонадони ҳам “снос”га тушиб, ўттиз йил олдин қурилган уйлар бузилди. Энди у ерда замонавий уйлар қад кўтаради. Ҳозирда бу хонадон эгасига ҳам компенсация пулларининг маълум қисми берилди. Бундан ташқари, унча узоқ бўлмаган масофадан 8 сотих ер ҳам ажратиб берилди.
- Давлатимиз раҳбарининг топшириғига асосан вилоят ҳокимлиги томонидан туманнинг бош режаси ишлаб чиқилди. Унда аҳолини бир неча йилдан буён қийнаб келаётган муаммоларга барҳам бериш, қулай шарт-шароитлар яратишга алоҳида эътибор қаратилди. Риштонни намунали масканга айлантириш, унинг туристик салоҳиятини янада ривожлантиришга қаратилаётган бундай ислоҳотлардан тумандошларимиз мамнун ва рози. Улар бугунига шукроналар келтириб, келажакка катта умид, ишонч, улкан режалар билан қадам қўймоқдалар, – дейди вилоят Кенгаши депутати, уста кулол Тоҳиржон Ҳайдаров.
Ҳа, ҳудуддаги ўзгаришлар риштонликлар учун янги саҳифа очди. Президентимиз раҳбарлигида амалга оширилаётган улкан бунёдкорлик ишлари келажак авлод бахту камолини обод ва фаровон масканда кўришга хизмат қилиши билан янада аҳамиятлидир.

“Has compensation been paid to people of Rishtan for demolished housing?” – this issue was studied by UzLiDeP deputies
02.08.2019, 10:25
Much attention in Uzbekistan is paid to creating amenities for the living of the population, transformation of territories. During a trip to Fergana region on May 6-7, 2019, the President gave tasks and instructions on socio-economic development of Rishtan district, its transformation into a model territory.
Today, large-scale activities are underway in Rishtan district, known for its best artisans, on construction and improvement, makhallas, streets, squares are changing in accordance with the requirements of modern architecture. Large-scale construction is underway on the central streets of the district — Fargona and Roshidoniy. Houses are demolished on these streets and improvement work is underway.
Of course, the basis of reforms is human interests. To correctly clarify the essence and significance of transformations, workers of Fergana regional kengash of UzLiDeP and the deputy group in Fergana regional and Rishtan district kengashes of people's deputies held meetings and conversations with citizens.
Urinboy Yuldoshev lives with family members and 89-year-old father Abdunazar ota Yuldashev in the house No. 53 on the street «Fargona» citizens' assemblies of Buston makhalla. This house is subject to demolition. Residents of the house are happy with the ongoing changes.
«I wanted to renovate the house, that is, to build a model house, to conduct a wedding for my son. By the way, construction activities in our district has begun. For demolition of old and construction of new two-story houses, the district khokimiyat attracts people to participate in khashar. As an advance payment received compensation of 10 million soums. Transport, building materials are timely delivered. My 89-year-old father is also happy with transformations», said Urinboy Yuldashev in an interview.
House No. 82 along Amir Temur Street in Ucharik makhalla, where Doniyorbek Yusupov lives, was demolished. Houses built thirty years ago were demolished here. Modern houses will be built instead. Currently, a certain part of the house has been given to the resident. A land area of 8 acres is also allocated in the nearby territory.
«In accordance with the assignment of the Head of the state, the khokimiyat of the region developed a general plan of the district. Particular attention was paid to eliminating the long-term problems of the population and creating necessary conditions for people's lives. Residents of the district welcome the reforms aimed at transforming Rishtan and developing its tourism potential. They are grateful for the work carried out and with confidence, with big plans, are marching into the future», said the deputy of the regional kengash, master ceramist Tokhirjon Khaydarov.
Yes, the ongoing changes have become a new page in the life of Rishtan people. Creative work carried out under the leadership of the President is significant in that younger generations will live and work in well-maintained territories.