4 минг 673 нафар фуқаронинг муаммоси ҳал бўлди. “Жанабазар” ОФЙга сув келди!
Кегейли тумани “Жанабазар” овул фуқаролар йиғинида 4 минг 673 нафар аҳоли истиқомат қилади. Ҳудуд аҳли 1996 йилдан буён 3 та олтой насосидан фойдаланиб келади. Лекин ушбу қурилмаларнинг эскирганлиги сабабли фуқаролар сувдан азият чекмоқда.
Маҳаллий аҳоли вакилларининг айтишича, маҳалла аҳли бугунгача, туман ҳокимлиги, прокуратураси, халқ қабулхонаси қатор идораларга мурожаат қилган. Муаммо ҳал этилмагач, туман сув хўжалиги бўлимидан ҳам ёрдам сўраган. Афсуски, орадан шунча вақт ўтсада ҳеч қандай натижа бўлмаган.
“Отангга бор, онангга бор” деган гап-сўзлардан тоқати тоқ бўлган аҳоли бу масалада охир-оқибат O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Е.Мухамбетовдан кўмак сўрашган.
Халқ ноиби эса дарҳол ишга киришиб, муаммога ижобий ечим топиш чораларини кўрган. Депутатнинг туман ҳокими ўринбосари К.Алланиязовга юборган сўровидан сўнг муаммо ҳал бўлган.
“Қишлоғимизга сув келиб жуда қувондик. Очиғи, ҳозирга қадар фермер хўжалигимиздаги ерларни суғориш, ишлов бериш, экинларни экишда сув танқислиги катта муаммо бўлиб турган эди. Депутатимизга раҳмат, уларнинг ташаббуси билан муаммойимиз ҳал этилди”, – дейди “Арзу” фермер хўжалиги раҳбари П.Салиева.

Решены проблемы 4 673 граждан. В СГМ “Жанабазар” пришла вода!
В сходе граждан махалли  “Жанабазар” Кегейлийского района  проживает   4 673 человек. С 1996 года  население  пользуется 3 насосами. Эти установки давно устарели и у граждан возникают проблемы с водой.
По словам представителей местного населения, жители обращались в районный хокимият,  прокуратуру, народную приемную и другие ведомства.  Обращались в  районное отделение водного хозяйства.  Но на протяжении много времени не было положительного результата.
Жители  обратились за помощью  к члену депутатской группы УзЛиДеП  Е.Мухамбетову.
Представитель народа  сразу взялся за дело и предпринял меры для решения проблемы. Вопрос решился после направления  депутатского запроса  заместителю хокима  района К.Алланиязову.
“Все обрадовались приходу воды в кишлак. Ведь у нас были проблемы с поливом, посадкой культур в фермерском хозяйстве. Спасибо депутату, благодаря его инициативе  решена наша проблема”, – сказала руководитель фермерского хозяйства  “Арзу”  П.Салиева.