Жорий йилнинг 28 сентябрь куни O‘zLiDeP Сиёсий Кенгашининг кенгайтирилган XIII мажлиси бўлиб ўтди.
Видеоконференция тарзида ўтказилган йиғилишда партиянинг Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари маҳаллий кенгашларига бўлиб ўтадиган сайловларда муносиб иштирокини таъминлаш, партиянинг янгиланган дастури ва Сайловолди (платформаси) дастурида ҳаётий ва муҳим масалаларни акс эттириш ҳамда партиянинг навбатдаги Съездини чақириш тўғрисидаги масалалар кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, бу йил парламент қуйи палатасига ҳамда маҳаллий кенгашларга депутатлик сайловлари бўлиб ўтади. Унда муваффақият қозониш эса кўп жиҳатдан партиянинг янгиланган дастури ва Сайловолди дастури қанчалик халқчил ва долзарб масалаларни қамраб олганлигига бевосита боғлиқ. Шу мақсадда O‘zLiDeP жойларда Ҳаракатлар стратегиясига мос тарзда янгиланган дастури ва Сайловолди дастури лойиҳасини кенг муҳокама қилмоқда. Ўтган тўрт ой давомида сайловолди дастури нафақат тадбиркорлар, фермерлар, партия фаоллари, экспорт ва мутахассислар балки, аҳоли кенг қатлами иштирокида муҳокама қилинди. Мақсад билдирилган таклиф ва тавсияларни дастурда акс эттириш орқали унинг ҳаётийлигини таъминлашдан иборатдир.
Мажлисда Партия дастури ва сайловолди дастури лойиҳаси Ҳаракатлар стратегиясига ҳамоҳанг тарзда бешта йўналишни қамраб олганлиги алоҳида эътироф этилди.
Партия давлат ва жамият қурилишини такомиллаштириш йўналишида «Электрон парламент» ва «электрон Халқ кенгаши депутатлари» концепцияларини амалга ошириш, Ўзбекистоннинг давлат бошқаруви сифатининг юқори даражасига эга ривожланган давлатлар қаторига киришини таъминлаш, ахборот-коммуникация ва рақамли технологияларни жорий этиш, иқтисодиётнинг давлат томонидан тартибга солинишини янада қисқартириш, бошқарувнинг бозор механизмларини кенгайтириш, “Электрон ҳукумат” концепциясини амалга ошириш масалаларига усутувор аҳамият қаратмоқда.
Йиғилишда қонун устуворлигини таъминлаш, суд-ҳуқуқ тизимини либераллаштириш, аҳолининг адолатли судловга ишочини ошириш масалалари ҳам партиянинг диққат марказида эканлиги таъкидлаб ўтилди. Унга кўра суд ҳокимиятининг ҳақиқий мустақиллигини таъминлаш, суд тизимини, фуқаролар ҳуқуқ ва эркинликлари ишончли ҳимояланишини, адолатли судлов кафолатларини такомиллаштириш ҳамда “электрон ва рақамли суд” концепцияси, “халқ судьялари” “ҳакамлик суди” институтларини ташкил қилинишида фаоллик кўрсатади.
Мажлисда партия дастурининг Иқтисодиётни ривожлантириш ва либераллаштириш йўналишидаги устувор вазифаларга алоҳида эътибор қаратилди. Партия қулай ишбилармонлик ва инвестициявий муҳитни яратиш, хусусий мулк ҳуқуқ ва кафолатларининг ишончли ҳимояланишини таъминлаш, тадбиркорлик ривожланиши йўлидаги барча тўсиқ ва чекловларни олиб ташлаш, «Бизнесни юритиш», глобал рақобатбардошлик, инновациялар, саноатнинг рақобатбардошлиги индекслари бўйича дунёнинг етакчи 50 та мамлакати қаторидан Ўзбекистоннинг муносиб ўрин эгаллашини таъминлаш ва етакчи халқаро ва хорижий молия институтлари билан алоқаларни кенгайтиришнинг истиқболларига қаратилган аниқ вазифаларни қамраб олган. Зеро, O‘zLiDeP Ўзбекистоннинг инвестициявий жозибардорлигини ошириш – бу мамлакатнинг жадал ва барқарор ривожланиши, иқтисодиётни рақобатбардошлигининг энг муҳим ва зарур шарти эканига ишонади.
Аҳамиятлиси, шу кунга қадар тадбиркорлик соҳасини тартибга солувчи юзлаб қонун ҳужжатлари қабул қилинган. Партия миллий қонунчилигимиз ва халқаро тажрибани инобатга олган ҳолда маҳаллий тадбиркорлар ва инвесторлар учун тушунарли бўлган ягона Инвестиция ва Тадбиркорлик кодексларини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш ғоясини илгари сурмоқда.
O‘zLiDeP дастурида ўз аксини топаётган масалалардан бири 2020 – 2025 йилларда Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатиш (сервис) иқтисодиётини ривожлантириш Стратегиясини ишлаб чиқишдир. Айни соҳадаги муҳим йўналиш Ўзбекистонни жозибали жаҳон туризми марказига айлантириш, мамлакатни дунёнинг сайёҳлар энг кўп ташриф буюрадиган 10 та давлатлари қаторига киритишдан иборат.
Мажлисда шунингдек, партия дастурининг ижтимоий соҳани ривожлантириш йўналишидаги вазифалар хусусида ҳам сўз юритилди. Бу борада соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларида хусусий секторни жадал ривожлантириш, хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, ёшларни қўллаб-қувватлаш, аҳоли учун арзон уй-жойлар барпо этиш, йўл-транспорт, муҳандислик-коммуникация ва ижтимоий инфратузилмаларни ривожлантириш ҳамда модернизация қилиш масалаларига эътибор қаратилган.
Йиғилишда партия дастурини янада такомиллаштириш, уни давр талабларини акс эттирган халқчил дастурга айлантириш бўйича партия Сиёсий Кенгаш аъзолари томонидан таклиф ва тавсиялар билдирилди ва бўлажак сайловларга қизғин тайёргарлик кўриш бўйича аниқ вазифалар белгилаб олинди.
Шунингдек йиғилишда партиянинг навбатдаги IX Съездини чақириш ва шу муносабат билан ҳудудий партия ташкилотларининг конференцияларини ўтказиш масаласи ҳам кўриб чиқилди.

Предвыборное заседание Политического Совета УзЛиДеП организовано в формате видеоконференции
На заседании, проводившемся в формате видеоконференции, обсуждались вопросы обеспечения достойного участия партии в предстоящих выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные кенгаши народных депутатов, отображения жизненно важных проблем в обновленной программе партии и Предвыборной (платформе) программе и созыва очередного Съезда партии.
На заседании отмечалось, что в нынешнем году состоятся выборы депутатов в нижнюю палату парламента и местные кенгаши. Обеспечение успеха на выборах во многом зависит от уровня охвата народных актуальных вопросов обновленной программой партии и ее Предвыборной программой. Для этого партией на местах проводится широкое обсуждение проектов обновленных в соответствии со Стратегией действий программы партии и ее Предвыборной программы. За прошедшие четыре месяца Предвыборная программа партии обсуждалась при участии не только предпринимателей, фермеров, активистов парти, экспертов и специалистов, но и широких слоев населения. Целью обсуждения было обеспечение жизненности программы путем отображения в ней высказанных предложений и рекомендаций.
На заседании особо отмечалось, что проектами программы партии и Предвыборной программы охвачены пять важных направлений Стратегии действий.
В направлении совершенствования государственного и общественного строительства партия придает приоритетное значение таким вопросам, как реализация концепций «Электронный парламент» и «электронный кенгаш народных депутатов, обеспечение вхождения Узбекистана в ряд государств с высоким качеством государственного управления, внедрение информационно-коммуникационных и цифровых технологий, сокращение участия государства в упорядочении экономики, расширение рыночных механизмов управления, реализация концепции “Электронное правительство”.
Вместе с тем отмечалось, что в центре внимания партии и такие вопросы, как обеспечение приоритета закона, либерализация судебно-правовой системы, усиление доверия населения правосудию. При этом партия проявляет активность в обеспечении настоящей независимости судебной власти, надежной защиты прав и свобод граждан, совершенствовании гарантий справедливости судов и разработке концепции “электронный и цифровой суд”, организации институтов “народные судьи”, “третейский суд”.
На заседании особое внимание было обращено на приоритетные задачи развития и либерализации экономики. Партией охвачены такие задачи, как формирование привлекательной деловой и инвестиционной среды, обеспечение надежной защиты прав и гарантий на частную собственность, устранение преград и ограничений на пути развития предпринимательства, обеспечение занятия Узбекистаном достойного места в ряду 50 государств-лидеров по индексам “ведение бизнеса”, глобальная конкурентоспособность, инновации, промышленная конкурентоспособность, перспективы расширения связей с ведущими международными и зарубежными финансовыми институтами. Ибо, УзЛиДеП убеждена, повышение инвестиционной привлекательности Узбекистана – это важное и необходимое условие ускоренного и стабильного развития страны, конкурентоспособности ее экономики.
К настоящему времени приняты сотни законодательных актов по упорядочению предпринимательской сферы. С учетом национального законодательства и международного опыта партия выдвигает идею разработки и принятия Единого инвестиционного и предпринимательского кодекса, понятного и доступного местным предпринимателям и инвесторам.
Один из вопросов, отраженный в политической платформе УзЛиДеП –это разработка Стратегии развития экономики сферы услуг (сервиса) в Республике Узбекистан в 2020 – 2025 годах. Важное направление в этой сфере – преобразование Узбекистана в привлекательный центр мирового туризма, введение страны в ряд 10 стран с наибольшим потоком туристов со всего мира.
На заседании также обсуждались намеченные в Предвыборной программе задачи по развитию социальной сферы – активное развитие частного сектора в системах здравоохранения и образования, повышение социально-политической активности женщин, поддержка молодежи, строительство доступного жилья для населения, развитие и модернизация дорожно-транспортной, инженерно-коммуникационной и социальной инфраструктур.
В ходе заседания членами Политического Совета были высказаны предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию Предвыборной программы партии, ее преобразованию в соответствующую требованиям времени народную программу, намечены задачи по подготовке к предстоящим выборам.
Вместе с тем, на заседании был рассмотрен вопрос о созыве очередного IX Съезда партии и проведении в этой связи конференций территориальных партийных организаций.
На заседании по всем рассмотренным вопросам повестки дня приняты соответствующие решения.
Пресс-службы УзЛиДеП
18.01.2020, 17:00
Обсуждение проекта Предвыборной программы на заседании Политического Совета УзЛиДеП (+фотогалерея)
17.09.2019, 19:22
ИНФОРМАЦИЯ О заседании Политического Совета Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана
03.08.2018, 22:47
Вынесенные на всенародное обсуждение проекты указа и постановления обсуждаются предпринимателями (+ВИДЕО)