Пискентдаги муаммо аҳолини хавотирга солмоқда. Мутасаддилар эса қуруқ ваъда бериш билан қутиляпти
Пискент тумани “Ойбек” МФЙ “Ғолиблар” кўчасида яшовчи фуқаролардан халқ депутатлари Тошкент вилоят Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Акмалжон Исабаевга мурожаат келиб тушди.
Мурожаатда Оҳангарон-Далварзин ирригация тизими бўлими биноси ёнидаги боши берк кўчада турли тош, ғишт бўлаклари, бетон қолдиқлари уюлиб кетгани баён қилинган. Бу масалани ҳал этиш бўйича 2012 йилда туман ҳокимлигига қилинган мурожаат ҳозирга қадар эътиборсиз қолаётгани таъкидланган.
Халқ вакили А.Исабаев ушбу мурожаатни жойида ўрганиш мақсадида Пискент туманига борди ва аҳоли билан суҳбатлашиб, уларнинг эътирозларини тинглади. Бу масала бўйича жорий йилнинг 10 апрель куни Пискент туман ҳокимига депутатлик сўрови юборди.
Орадан етти кун ўтгач, туман ҳокимлигидан жавоб хат келди. Туман  ҳокими ўринбосари С.Исақулов имзолаган хатда шундай дейилади: “Ойбек” МФЙ ҳудудида жойлашган нотурар жой биноси ва ер майдони Оҳангарон-Далварзин ирригация тизими бўлими номига расмийлаштирилиб, давлат рўйхатидан ўтказилган. Мурожаатда кўрсатилган ер майдони ёнғин хавфсизлиги бўйича сув ҳовузи бўлганини маълум қиламиз”.
Аммо халқ вакилининг бу маълумотга асосланиб, Охангарон-Далварзин ирригация тизими бўлимига юборган депутатлик сўровига ҳудуддаги ер майдони бошқармага тегишли эмаслиги, айни пайтда туман ҳокимлиги заҳирасида экани аниқланди. Шундан сўнг А.Исабаев 2019 йил 1 май куни ушбу ҳолат бўйича туман ҳокимига қайта депутатлик сўрови юборди. Мурожаатни ўрганиб чиқиб, кўрсатилган ерда ободонлаштириш ишларини олиб борилишида амалий ёрдам сўради. Лекин бунга туман ҳокимлигидан қуйидагича жавоб хати келди.
Унда шундай дейилади: “Ойбек МФЙ “Т.Полвон” кўчасидаги сув ҳовузи кўп йиллар аввал қуйма бетондан қурилган бўлиб, вақт ўтиши натижасида ташландиқ ҳолга келиб қолган. Ушбу сув ҳовузи икки тарафдан хонадонлар девори ва қолган икки тарафи фуқароларни хонадонларига олиб борувчи йўл ҳисобланади. Туман ҳокимлиги томонидан сув ҳовузи ўрни чиқиндилардан тозаланади ва атрофи ободонлаштирилади. Ҳудудда эса  ҳомийларни жалб қилган ҳолда болалар майдончасини қуриш чоралари кўрилади”.
Тўғри, ваъдага мувофиқ шу йилнинг 13 август куни туман ҳокими ўринбосари С.Исақулов бошчилигида ҳудудга техника олиб келиниб, ободонлаштириш ишлари олиб борилади. Аммо расмдаги ҳолатларни кўриб, бунга сира ҳам ишонмайсиз. Чунки ишлар чала қилинган. Шу сабабли жорий йилнинг 22 август куни O‘zLiDeP Пискент туман Кенгаши аппарат раҳбари З.Махмудова туман ҳокими ўринбосари С.Исақулов билан учрашиб, муаммо ечими билан қизиқади. Ҳоким ўринбосари эса туманда бетонларни майдалайдиган махсус техникалар йўқлигини айтиб, бу ишларни мустақиллик байрамидан сўнг якунига етказишга ваъда беради.
“Мана, мустақиллик байрами ўтиб, қиш яқинлашиб қолмоқда. Лекин ишлар чала, йўлни бир четига олиб қўйилган бетон қолдиқлари олиб кетилмаган. Бетон бўлакларидан чиқиб турган симлар эса ёш болалар учун жуда хавфли”, – дейди маҳаллий аҳоли вакилларидан бири.
Биз эса туман ҳокимлиги белгиланган муддатда муаммони бартараф этишига ишонч билдирамиз ва лозим бўлса, бу мавзуга яна қайтамиз.

Проблема Пскента тревожит население, а должностные лица отделываются пустыми обещаниями
Граждане, проживающие  на улице «Голиблар»  СГМ «Ойбек» Пскентского района направили обращение  члену депутатской группы УзЛиДеП  в Ташкентском областном Кенгаше народных депутатов   Акмалжону Исабаеву.
В обращении изложено, что в тупике  рядом со зданием отдела ирригационных систем Ахангаран-Далварзин  скопились камни, обломки кирпичей и остатки бетона.  Отмечено, что обращение по поводу решения этого вопроса, направленное  в районный хокимият в 2012 году, осталось без ответа.
В целях изучения вопроса представитель народа А.Исабаев прибыл в Пскентский района, беседовал с жителями, выслушал их жалобы. По данному вопросу  10 апреля текущего года  направил запрос  хокиму  Пскентского района.
Через семь дней был получен ответ районного хокимията. В письме за подписью  заместителя хокима района С.Исакулова было изложено: Нежилое здание и земельная площадь  на территории СГМ “Ойбек  зарегистрированы и принадлежат  отделу ирригационных систем Ахангаран-Далварзин.  Сообщаем, что указанная в Обращении  земельная площадь является водным бассейном для пожарной безопасности”.
Основываясь этим сообщением, представитель народа направил депутатский запрос  в отдел ирригационных систем Ахангаран-Далварзин, и установил, что эта земельная площадь  не принадлежит управлению отдела, а является резервом  районного хокимията.  Затем  А.Исабаев 1 мая 2019 года направляет повторный депутатский запрос в районный хокимият. Изучив Обращение, попросил  оказать практическую помощь  в благоустройстве указанной территории.  Ответ  районного хокимията был следующего содержания:
“Водный бассейн  на улице “Т.Полвон”СГМ «Ойбек» много лет назад был построен  из литого бетона, по прошествии времени превратился в руины.  Этот водный бассейн с двух сторон окружен стенами  домов, а две другие стороны считаются дорогой, ведущей к домам жителей. Районным хокимиятом будет проведен вывоз  отходов водного бассейна, окружающая его территория будет благоустроена. При привлечении спонсоров  будут приняты меры по строительству  детской площадки на этой территории”.
Да, в соответствии с обещанием 13 августа текущего года  под руководством  заместителя хокима района С.Исакулова на территорию ввезли технику и начали работу по благоустройству. Но фотографии с территории свидетельствуют о другом.  Начатая работа не завершена.  В этой связи 22 августа текущего года  руководитель  аппарата совета  Пскентского районного Кенгаша УзЛиДеП З.Махмудова встретилась  с заместителем хокима района С.Исакуловым, поинтересовалась решением проблемы.  Заместитель хокима сообщил об отсутствии  в районе специальной техники для дробления бетона  и обещал завершить работу после праздника независимости.
“Праздник независимости прошел, приближается зима. Но работа не завершена, остатки бетона лежат у края дороги.  Из кусков бетона торчат  металлические прутья, предоставляющие большую опасность для маленьких детей”, – сказал  один из жителей махалли.
Мы надеемся, что районный хокимият  устранит проблему  в установленные новые сроки, а при необходимости  мы вновь затронем эту тему.