Самарали сервис иқтисодиётига эга янги Ўзбекистон
O‘zLiDeP мамлакат ЯИМда хизмат кўрсатиш соҳаси улушини изчил ошириш эвазига аҳоли бандлиги ва оилаларнинг фаровонлигини таъминлаш тарафдори.
БМТнинг жаҳон мамлакатлари фаровонлиги даражасини ўрганувчи маркази томонидан тайёрланган “Бахт индекси” рейтингида Ўзбекистон 156 давлат ўртасида 41-ўринни (2018 йил 44-ўрин, 2017 йил 47-ўрин) эгаллаган. Маълумки, яшаш шароити яхшилиги, барқарор даромад, тиббиёт, таълим хизматларидан фойдаланиш, ўзи хоҳлаган ахборотни олиш, саёҳат қилиш ва бошқа шу каби хизматлардан фойдаланиш имконига эга бўлиш инсоннинг бахтлилик даражасини белгилайдиган омиллар сирасига киради. Булар, ўз навбатида, хизмат кўрсатиш соҳаси жадал ривожланиши билан чамбарчас боғлиқ.
Яққол далил: “Бахт индекси” рейтингида биринчи 10 таликка кирган  давлатларда, яъни Финляндия, Дания, Норвегия, Исландия, Нидерландия, Швейцария, Швеция, Янги Зеландия, Канада, Австрияда хизмат кўрсатиш ҳажми ЯИМ таркибида 55-80 фоизга тўғри келади.
Ўзбекистонда эса ушбу кўрсаткич 35,6 фоизни ташкил қилади. Агар инсоннинг бахтли бўлиш даражаси шунга боғлиқ бўлса, аҳолимизнинг янада бахтли яшаши учун хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш масаласини устувор вазифа сифатида қўйишимиз мантиқан тўғридир.
Статистик маълумотларга кўра, юртимизда 2018 йил якуни бўйича хизматлар таркибида транспорт хизмати 29,3, савдо 26,3, молия хизматлари 14,1, алоқа ва ахборотлаштириш хизматлари 6,8 фоизни ташкил қилиб, бошқа йўналишларга нисбатан устуворлик касб этган. Яшаш ва овқатланиш 3,1, кўчмас мулк билан боғлиқ хизматлар 3,3, таълим 3,6, шахсий хизматлар 2,5, ижара хизматлари 2,2, архитектура соҳасидаги хизматлар 2 фоизга тўғри келган бўлса, соғлиқни сақлаш ва бошқа хизматларнинг улуши анча паст.
Хизматлар соҳасида транспорт хизматлари энг юқори улушга эга бўлса-да, сифат ва нархлар бўйича муаммолар кўп. Шу билан бирга, рухсат бериш соҳасидаги мураккабликлар бу йўналишда норасмий фаолият юритаётганлар сонининг ошишига сабаб бўлмоқда.
Савдо соҳасида ҳам шундай муаммолар мавжудлиги боис хизмат кўрсатиш сифати юқори эмас. Масалан, маҳсулотни сотиш санъати ва маркетинг ёндашуви бўйича ишларни ташкил қилишга саноқли тадбиркорлар эътибор беради, холос. Молия-банк соҳасида қайта молиялаш ставкасининг юқорилиги, кредит ресурсларининг қимматлиги ва банкларда ресурслар тақчиллигини ҳам айтиш лозим. Алоқа ва ахборотлаштириш йўналишида эса интернет тезлиги, нархи ҳамда қамрови нуқтаи назардан қўшни давлатлар билан солиштирилганда мавжуд ҳолат ижобий эмас. Бу каби муаммоларни хизмат кўрсатишнинг бошқа соҳаларида ҳам кузатиш мумкин.
Шунинг учун соҳани ривожлантириш, инсонларнинг бахтли бўлишлари ва фаровон ҳаёт кечиришлари учун O‘zLiDeP ўз сайловолди дастурида 2020 — 2025 йилларда республикада хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш ва уни ҳаётга татбиқ этиш масаласини кун тартибига қўймоқда.
Ушбу дастуриламал ҳужжатда:
биринчидан, хизмат кўрсатиш соҳаси субъектларини ташкил қилиш, фаолиятни юритиш, айрим турдаги фаолиятларга рухсат бериш билан боғлиқ ҳужжатларни танқидий хатловдан ўтказиш орқали соддалаштириш ва тадбиркорлар учун қулай шаклга келтириш;
иккинчидан, алоқа ва ахборотлаштириш ҳамда молия хизматларини кенгайтириш орқали рақамли иқтисодиётга ўтишни жадаллаштириш ва иқтисодиётда молиявий ресурслар ҳажмини ошириш;
учинчидан, савдо соҳасига янгича технологияларни жорий этиш орқали ишлар ва хизматларни “сотиш санъати”ни ривожлантириш;
тўртинчидан, иқтисодиётда хизмат турларини кескин даражада кенгайтириш, янги маҳсулотларни яратишни рағбатлантириш учун халқаро тажрибаларни ўрганиш ва ҳаётга татбиқ қилишнинг қулай тизимини яратиш каби қатор долзарб вазифалар кўзда тутилади.
Бу вазифаларни рўёбга чиқариш, аввало, аҳоли бандлигини таъминлаш ва уларнинг даромадларини оширишга, муҳими, халқимизнинг бахтли ҳаёт кечиришига хизмат қилади.
Умуман, партиямизнинг бош мақсади мамлакатимизда тадбиркорликни кенг ривожлантириш орқали шу муқаддас заминда истиқомат қилаётган ҳар бир инсоннинг бахтиёр ҳаёт кечиришини таъминлашдан иборатдир.

Новый Узбекистан с эффективной сервисной экономикой
УзЛиДеП выступает сторонником  обеспечения занятости и благосостояния населения за счет увеличения доли сферы услуг в ВВП.
В рейтинге «Индекс счастья», подготовленном  центром ООН по изучению уровня благосостояния стран мира, Узбекистан занял 41-е место среди  156 государств (в 2018 году — 44-е, в 2017 году — 47-е место).  Известно, факторами счастливой жизни человека являются хорошие условия для жизни, стабильный доход, возможность пользоваться медицинскими  услугами, право на образование, доступность информации, туристских услуг и т.д. И все это связано с развитием сферы услуг в экономике.
Яркий пример. В государствах, входящих в первую десятку по «Индексу счастья» (Финляндия, Дания, Норвегия, Исландия, Нидерланды, Швейцария, Швеция, Новая Зеландия, Канада, Австрия) доля сферы услуг в ВВП составляет  55—80 процентов. В Узбекистане же этот показатель составляет 35,6 процента. А значит, определение вопроса о развитии сферы услуг в качестве приоритетной задачи является логически обоснованным.
Согласно статистическим данным, по итогам 2018 года в нашей стране транспортные услуги составили 29,3 процента в сфере услуг, торговые услуги —   26,3 процента, финансовые услуги —14,1 процента, услуги связи и информатизации — 6,8 процента и превалировали в отношении услуг в других направлениях. Услуги для жизни и питания составили 3,1 процента, связанные с недвижимостью — 3,3 процента, услуги в сфере образования — 3,6 процента, частные услуги —  2,5 процента, услуги по аренде — 2,2 процента, услуги в сфере архитектуры — 2 процента, но при этом довольно низок уровень медицинских и других услуг.
Хотя доля транспортных перевозок в общей сфере услуг и большой, есть вопросы по их качеству и стоимости. Вместе с тем сложности в выдаче  разрешений  на деятельность в этой сфере служат причиной увеличения числа лиц, осуществляющих незаконную деятельность в этом направлении.
Есть подобные проблемы и в сфере торговли, в связи с чем качество торговых услуг также не соответствует  предъявляемым требованиям. Лишь отдельные предприниматели обращают внимание на культуру торговли и маркетинговому подходу. В банковско-финансовой сфере следует отметить высокий уровень ставок рефинансирования, дороговизну и дефицит  кредитных ресурсов в банках. В сфере связи и информатизации по сравнению с соседними государствами нельзя положительно оценивать скорость, стоимость и охват интернетом. Можно перечислять многие проблемы и в других сферах.
В этой связи для развития сферы, обеспечения счастливой и благоустроенной жизни людей УзЛиДеП в своей предвыборной программе включает в повестку дня  вопрос о разработке  и воплощения в жизнь  Стратегии развития сферы услуг в республике на 2020—2025 годы.
В этом программном документе предусматривается:
первое — упрощение и создание удобной для предпринимателей формы разрешительных документов, связанных с организацией субъектов сферы услуг и ведением деятельности, путем их критического рассмотрения;
второе —  ускорение перехода к цифровой экономике и увеличение финансовых ресурсов в экономике путем  расширения услуг связи и информатизации и финансовых услуг;.
третье — развитие «искусства торговли» посредством внедрения в сферу  новых технологий;
четвертое — резкое расширение в экономике видов услуг, разработка  удобной системы изучения и внедрения международного опыта  стимулирования производства новой продукции.
Реализация этих задач  будет способствовать прежде всего обеспечению занятости населения, повышению его доходов.
Главной целью нашей партии является обеспечение счастливой жизни для каждого соотечественника путем широкого развития предпринимательства в стране.