Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари А. Хаитов Деҳқонобод тумани тиббиёт бирлашмаси фаолияти билан танишди
20.02.2020, 09:11
Аввал  хабар берганимиздек, Қашқадарё вилоятида O'zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси ва партиянинг Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси аъзоларидан таркиб топган ишчи гуруҳ фаолиятини давом эттирмоқда.
Куннинг иккинчи ярмида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари Актам Хаитов раҳбарлигидаги ишчи гуруҳи иштирокида Деҳқонобод тумани тиббиёт бирлашмасида давра суҳбати бўлиб ўтди.  Очиқ ва ишчанлиги руҳида ўтган давра суҳбатида деҳқонободлик шифокорлар аҳолига тиббий хизмат кўрсатишда эришилаётган ютуқлар билан бирга ечимини кутаётган муаммолар ҳам борлигини яширишмади. Хусусан, “Белибойли” ва “Обод” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида қишлоқ оилавий поликлиникалари мавжуд эмаслиги, шу ҳудудларда малакали тиббиёт ходимилари камлиги,  касалхоналарда тиббий асбоб-ускуналар етишмаслиги қишлоқ аҳолиси саломатлигини муҳофаза қилишда қийинчиликлар туғдираётганини айтиб ўтишди.
Шунингдек, тиббиёт тараққиётига тушов бўлаётган коррупцияни бартараф этиш шифокорларнинг касбига садоқат билан хизмат қилишига кўп томонлама боғлиқ. Ишчи гуруҳи томонидан бу каби масалалар чуқур ўрганилиб, муаммоларни бартараф этиш бўйича аниқ таклифлар ишлаб чиқилди. Энг муҳими, ишчи гуруҳи энг чекка қишлоқ аҳолиси ҳам шаҳарлардагидек замонавий тиббий хизматдан баҳраман бўлиши шарт эканини таъкидлашди.
Abdinabi2020-02-20 16:03:24
Deputatlar xalq bilan boʻlib xalqni muommosini oʻrganib echim topayotganlari juda ham yaxshi. Bizni ham qishloqga kelib muommomizga echim topishib amaliy yordam berishsa minnatdor boʻlar edik

Заместитель Спикера Законодательной палаты А. Хаитов ознакомился с деятельностью медицинского объединения Дехканабадского района
24.02.2020, 11:13
Заместитель Спикера Законодательной палаты  А. Хаитов ознакомился с деятельностью  медицинского объединения Дехканабадского района
Как сообщалось ранее, рабочая группа в составе  членов Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП и фракции партии  в Законодательной палате Олий Мажлиса продолжает свою деятельность в Кашкадарьинской области.
Во второй половине дня рабочая группа при участии заместителя Спикера Законодательной палаты  А. Хаитова провела беседу  в  медицинском объединении Дехканабадского района. В ходе доверительной беседы врачи объединения рассказали о достижениях в сфере предоставления населению медицинских услуг, вместе с тем не скрывали  и наличие требующих решения определенных проблем. В частности, это отсутствие сельской семейной поликлиники на территориях сходов граждан махаллей  “Белибойли” и “Обод”,  потребность медицинских кадров для этих территорий,  недостаточность оборудования  в больницах, эти проблемы  создают трудности в защите здоровья населения.
Устранение коррупции, препятствующей развитию медицины, безусловно, способствует верному служению врачей своей профессии. Рабочая группа глубоко изучила эти проблемы и разработала конкретные предложения по их устранению. Главное, рабочей группой было отмечено, население самых отдаленных территорий должно пользоваться не уступающими городским современными медицинскими услугами.