Тиббий-санитария соҳасида кадрларни тайёрлашнинг мутлақо янги тизими жорий этилади
Юртимизда эришилаётган ҳар бир ютуқларимизда, амалга оширилаётган эзгу тадбирларимизда соғлиқни сақлаш ходимларининг ўз ўрни, мавқеи бор, албатта. Чунки халқ саломатлиги бўлмаган жойда жамият ҳам тараққий этмайди.
Бугунги кунда барча ҳамюртларимиз тиббиёт заҳматкашларининг олиб бораётган мардонавор ишларига тасанно айтмоқда. Боиси барчамизга аёнки, улар коронавирус касаллигига чалинган юртдошларимиз саломатлигини тиклаш йўлида кеча-ю кундуз тиним билмай меҳнат қилмоқдалар. Уларнинг шарафли меҳнатлари ҳамиша Юртбошимиз томонидан юксак баҳоланиб келинган. Жорий йил 7 апрел куни Президентимиз томонидан имзоланган “Тиббий-санитария соҳасида кадрларни тайёрлаш ва узлуксиз касбий ривожлантиришнинг мутлақо янги тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарор ҳам тиббиёт соҳасида профессионал мутахассисларни таъминлаш, тиббиёт таълим муассасалари профессор-ўқитувчиларининг мавқеини ошириш, шунингдек, 2019–2025 йилларда Ўзбекистон Республикасининг соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш концепциясида белгиланган вазифаларни изчил амалга оширишга қаратилгани билан янада аҳамиятлидир.
Қарор билан мамлакатимиздаги тиббиёт коллежлари Абу Али ибн Сино номидаги Жамоат саломатлиги техникумлари этиб қайта ташкил этилиши, ёш мутахассисларда Тиб илмининг султони изидан бориб, етук шифокор бўлишлари йўлида янада ватанпарварлик руҳини бахш этиши шубҳасиз.
Айниқса, Абу Али ибн Сино номидаги Жамоат саломатлиги техникумини муваффақиятли тамомлаган битирувчилар ўз соҳасига мос тиббиёт олий таълим муассасаларининг бакалавриат таълим йўналишлари бўйича кириш имтиҳонларисиз якка тартибдаги суҳбат орқали олий таълим муассасаларида 2-курсдан ўқишини давом эттириш ҳуқуқига эга бўлиши ҳам мамлакатимизда жонкуяр шифокор-врачларнинг етишиб чиқишида муҳим пойдевор вазифасини бажаради.
Мамлакатимиздаги тиббиёт олий таълим муассасаларида халқаро рейтингларга кирувчи нуфузли хорижий тиббиёт таълим муассасалари билан ҳамкорликда қўшма таълим дастурлари асосида халқаро факультетларнинг очилиши эса юртимизда тиббиёт соҳасининг янада ривожланиши йўлида пухта замин яратади.
Бир сўз билан айтганда, Президентимизнинг мазкур қарори мустақил юртимизни малакали тиббиёт ходимлари билан таъминлаш, соҳадаги камчиликларни бартараф этиш ва эгнидаги кийими каби оқ кўнгил шифокорларга кўрсатилаётган эътибору эътирофнинг яна бир ёрқин намунаси бўлди.

В медико-санитарной сфере будет внедрена совершенно новая система подготовки кадров
В достижениях нашей страны, безусловно, есть весомый вклад  работников сферы здравоохранения. Потому что без защиты здоровья населения нет развития общества.
Сегодня все жители страны благодарны самоотверженной работе специалистов сферы здравоохранения. В эти сложные дни они не  покладая рук ведут борьбу за жизнь  соотечественников, зараженных коронавирусной инфекцией.  Труд врачей  высоко ценит  глава государства.  Принятое Президентом  7 апреля текущего года постановление «О мерах по внедрению совершенно новой системы подготовки и непрерывного профессионального
развития кадров в медико-санитарной сфере» значительно направленностью на улучшение системы профессионального развития медико-санитарных работников, обеспечение медицинских организаций, особенно учреждений первичной медико-санитарной помощи, профессиональными специалистами, повышение авторитета профессоров-преподавателей медицинских образовательных учреждений, а также последовательную реализации задач, определенных в Концепции развития системы здравоохранения Республики Узбекистан на 2019–2025 годы.
Постановлением предусмотрено преобразование медицинских колледжей в Техникумы общественного здоровья имени Абу Али ибн Сино. Это, безусловно, обеспечит качественную подготовку  молодых специалистов и их стремление  стать квалифицированными врачами.
Предоставление выпускникам, успешно окончившим Техникумы общественного здоровья имени Абу Али ибн Сино, права продолжения обучения со второго курса в медицинских высших образовательных учреждениях по профильным направлениям образования бакалавриата без сдачи вступительных экзаменов путем индивидуального собеседования  станет важной основой  в подготовке врачей.
Открытие международных факультетов в медицинских высших образовательных учреждениях страны на основе совместных образовательных программ, а также филиалов в сотрудничестве с авторитетными зарубежными медицинскими образовательными учреждениями, входящими в международные рейтинги также будет служить основой  дальнейшего развития  в стране сферы медицины.
Постановление Президента  стало еще одним ярким образцом  внимания, уделяемого обеспечению страны  квалифицированными медицинскими кадрами, устранению недостатков в сфере,  и заботы о  врачах.