Тиббий-санитария соҳасида кадрларни тайёрлашнинг мутлақо янги тизими жорий этилади
Юртимизда эришилаётган ҳар бир ютуқларимизда, амалга оширилаётган эзгу тадбирларимизда соғлиқни сақлаш ходимларининг ўз ўрни, мавқеи бор, албатта. Чунки халқ саломатлиги бўлмаган жойда жамият ҳам тараққий этмайди.
Бугунги кунда барча ҳамюртларимиз тиббиёт заҳматкашларининг олиб бораётган мардонавор ишларига тасанно айтмоқда. Боиси барчамизга аёнки, улар коронавирус касаллигига чалинган юртдошларимиз саломатлигини тиклаш йўлида кеча-ю кундуз тиним билмай меҳнат қилмоқдалар. Уларнинг шарафли меҳнатлари ҳамиша Юртбошимиз томонидан юксак баҳоланиб келинган. Жорий йил 7 апрел куни Президентимиз томонидан имзоланган “Тиббий-санитария соҳасида кадрларни тайёрлаш ва узлуксиз касбий ривожлантиришнинг мутлақо янги тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарор ҳам тиббиёт соҳасида профессионал мутахассисларни таъминлаш, тиббиёт таълим муассасалари профессор-ўқитувчиларининг мавқеини ошириш, шунингдек, 2019–2025 йилларда Ўзбекистон Республикасининг соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш концепциясида белгиланган вазифаларни изчил амалга оширишга қаратилгани билан янада аҳамиятлидир.
Қарор билан мамлакатимиздаги тиббиёт коллежлари Абу Али ибн Сино номидаги Жамоат саломатлиги техникумлари этиб қайта ташкил этилиши, ёш мутахассисларда Тиб илмининг султони изидан бориб, етук шифокор бўлишлари йўлида янада ватанпарварлик руҳини бахш этиши шубҳасиз.
Айниқса, Абу Али ибн Сино номидаги Жамоат саломатлиги техникумини муваффақиятли тамомлаган битирувчилар ўз соҳасига мос тиббиёт олий таълим муассасаларининг бакалавриат таълим йўналишлари бўйича кириш имтиҳонларисиз якка тартибдаги суҳбат орқали олий таълим муассасаларида 2-курсдан ўқишини давом эттириш ҳуқуқига эга бўлиши ҳам мамлакатимизда жонкуяр шифокор-врачларнинг етишиб чиқишида муҳим пойдевор вазифасини бажаради.
Мамлакатимиздаги тиббиёт олий таълим муассасаларида халқаро рейтингларга кирувчи нуфузли хорижий тиббиёт таълим муассасалари билан ҳамкорликда қўшма таълим дастурлари асосида халқаро факультетларнинг очилиши эса юртимизда тиббиёт соҳасининг янада ривожланиши йўлида пухта замин яратади.
Бир сўз билан айтганда, Президентимизнинг мазкур қарори мустақил юртимизни малакали тиббиёт ходимлари билан таъминлаш, соҳадаги камчиликларни бартараф этиш ва эгнидаги кийими каби оқ кўнгил шифокорларга кўрсатилаётган эътибору эътирофнинг яна бир ёрқин намунаси бўлди.

Completely new training system to be introduced in the healthcare sector
In the achievements of our country, of course, there is a significant contribution of healthcare workers. Because there is no development of society without protection of public health.
Today, all residents of the country are grateful for the dedicated work of healthcare professionals. On these difficult days, they are tirelessly fighting for the life of compatriots infected with a coronavirus infection. The work of doctors is highly appreciated by the Head of the state. The resolution adopted by the President on April 7 this year “On measures to introduce a completely new training system and continuing professional development of personnel in the healthcare sector” with a significant focus on improving the professional development system of health workers, providing medical organizations, especially primary healthcare institutions, with professional specialists, increasing the authority of professors and teachers of medical educational institutions, as well as consistent implementation of tasks, defined in the Concept of healthcare system development of the Republic of Uzbekistan for 2019-2025.
The resolution provides for transformation of medical colleges into Public Health Technical Schools named after Abu Ali ibn Sino. This, of course, will provide qualitative training for young professionals and their desire to become qualified doctors.
Granting to graduates who have successfully completed the Public Health Technical Schools named after Abu Ali ibn Sino the right to continue their studies from the second year in medical higher education institutions in specialized areas of undergraduate education without passing entrance exams through an individual interview will become an important basis in training doctors.
Opening international faculties in medical higher education institutions of the country on the basis of joint educational programs, as well as branches in cooperation with famous foreign medical education institutions included in international ratings, will also serve as the basis for further development of medicine in the country.
Resolution of the President became another example of attention paid to providing the country with qualified medical personnel, eliminating shortcomings in the sphere, and caring for doctors.