O'zLiDeP депутати тажрибали томорқачига замонавий иссиқхона қуришда кўмак берадиган бўлди
Коронавирус пандемияси сабаб жойларда аҳолининг бўш вақтини мазмунли ўтказиш, баҳор ойининг ҳар бир кунидан самарали фойдаланиш, аҳолини томорқадан унумли фойдаланиш мақсадида тарғибот ишлари ташкил этилмоқда.
O'zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитасининг “Мамлакатимиз озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, аҳоли бандлиги ва даромадини оширишнинг муҳим манбаи бўлган томорқачиликни ривожлантириш бўйича партия тузилмалари олдида турган долзарб вазифалар бўйича чора-табдирларни белгилаш тўғрисида”ги қарори ижроси юзасидан жойларда депутатлар, маҳалла раислари, партия фаолларидан иборат ишчи гуруҳлар шакллантирилди.
Мазкур ишларнинг давоми сифатида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, O’zLiDeP фракцияси аъзоси Абдулла Рўзметов Урганч туманидаги Ғайбу қишлоғи “Шохидонлар” маҳалласида томорқачилик фаолияти билан танишди.
Маҳалла раиси Мансур ака Абдуллаевнинг айтишига қараганда Шохидонлар маҳалласида 1406 оилада 5606 нафар аҳоли истиқомат қилади. Мазкур маҳалланинг деярли барчаси ўз томорқасидан унумли фойдаланиб келмоқда. Ўз номи билан Урганч тумани мевачилик ва сабзавотчилик экинлари кўчатларини етиштиришда тажрибага эга ва доимо бошқа маҳаллаларни ҳам кўчатлар билан таъминлаб келмоқда. Ана шундай ишбилармон, ерга меҳр берган тадбиркорлардан бири Алишер Қазақов шу маҳалланинг 74 уйида истиқомат қилади. 10 йилдан ортиқ вақт мобайнида томорқачилик билан шуғулланиб келмоқда. Уйининг 8 сотих ерида барча турдаги полиз экинлари, жумладан помидор, бодринг, пиёз, карам, картошка, булғор калампири, аччиқ мурчларнинг кўчатларини етиштириб келмоқда. томорқасининг 1,5 сотих ер майдонида қўлбола усулда иссиқхона ташкил қилиб у ерда 500 туп қулупнай ва 5000 тупдан ортиқ помидор навларини етиштирмоқда.
Алишер аканинг айтишича қулупнайнинг мазкур Виктория нави йил 12 ойнинг 10 ойида ҳосил беради. Тадбиркор мазкур иссиқхонасини бугунги кун талабидан келиб чиқиб замонавий иссиқхона қилиш ниятида. Уйининг 8 сотих ерида ана шундай иссиқхона қуришга имконияти бор. Лекин тадбиркорга бу борада имтиёзли кредит зарур. Мазкур масалада депутатимизга мурожаат қилди ва Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Абдулла Рўзметов бу борада имкон қадар ёрдам беришини айтди.
Тадбиркорнинг бундан ташқари яна 18 сотих қўшимча ери ҳам бор экан. Етиштирган кўчатларини ушбу ерларига экишдан ортганини аҳолига арзон нархда сотиб қўшимча даромад ҳам олади.
Ишчи гуруҳ аъзоларининг навбатдаги манзили тумандаги “Оёқбоғ” маҳалласи бўлди. Халқ депутатлари Урганч туман Кенгаши депутати Жахонгир Юнусов шу йилнинг январ ойида Эрон технологияси асосида 1,8 гектар ерга 970 минг АҚШ доллари миқдорида инвестиция ва 250 минг АҚШ доллари миқдорида ўз ҳисобидан замонавий типдаги иссиқхона ташкил қилиб, бугунги кунда 8 нафар доимий ва 20 нафар хотин-қизлар мавсумий иш билан таъминлаган.
Мазкур иссиқхонадан кунига 1,5-2 тоннагача маҳсулот олиб маҳаллий бозорларимизга арзон нархларда етказиб берилишида депутат ташаббус кўрсатмоқда.
Мана шундай тадбиркорлар билан ҳамсуҳбат бўлган ишчи гуруҳ аъзоларимиз маҳалладаги айрим еридан фойдаланмай ўтирган аҳолини бириктириш ва уларга бевосита ердан унумли фойдаланишда амалий ёрдам беришларига келишиб олдилар.

Депутат УзЛиДеП поможет опытному земледельцу в строительстве современной теплицы
В связи с эпидемией коронавируса  на местах проводится пропагандистская работа,  направленная на организацию свободного времени населения, эффективное использование каждого весеннего месяца, организацию работы на приусадебных землях.
В целях исполнения постановления Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП  “Определение мер по актуальным задачам структур партии, направленным на обеспечение продовольственной безопасности и развитие приусадебных земель – важного источника  занятости и доходов населения”  на местах сформированы рабочие группы в составе  депутатов, председателей махаллей, активистов партии.
Депутат Законодательной палаты  Олий Мажлиса, член фракции УзЛиДеП Абдулла Рузметов  ознакомился с работой на приусадебных землях  в махалле “Шохидонлар”  кишлака Гайбу Ургенчского района.
По словам председателя махалли  Мансур ака Абдуллаева,  в махалле  Шохидонлар проживает   1406 семей, общее количество жителей -  5606 человек. Практически все жители махалли эффективно используют приусадебные земли, в основном выращивают саженцы  деревьев и овощей и обеспечивают ими соседние махалли. Умелый земледелец  Алишер Казаков живет в доме № 74.  На протяжении 10 лет   работает на приусадебном участке.  На 8 сотках выращивает саженцы овощей, на 1,5 сотках построил обычную небольшую теплицу, где выращивает 500 саженцев клубники и более 5000 саженцев помидоров различных сортов.
Алишер ака отметил, что  сорт клубники «Виктория» плодоносит 10 месяцев в году. Предприниматель намерен построить современную теплицу на 8 сотках.  Но для этого нужен льготный кредит. С этой проблемой он обратился  за помощью к депутату Законодательной палаты  Олий Мажлиса Абдулле Рузметову.
На своих дополнительных  18 сотках он планирует  выращивать  свои саженцы, а излишки продать населению.
Очередным место посещения членов рабочей группы стала районная махалля  “Оёкбог”. Депутат Ургенчского районного кенгаша народных депутатов  Жахонгир Юнусов в январе нынешнего года  на 1, 8 гектарах на основе иранской технологии  за счет   инвестиций в размере 970 тысяч долларов США  и  250 тысяч долларов собственных средств построил теплицу современного типа   и обеспечил постоянной работой – 8, сезонной работой – 20 женщин.
По инициативе депутата  ежедневная продукция теплицы – до  1,5-2 тонн – вывозится на местные рынки по низким ценам.
В ходе беседы с такими  умелыми предпринимателями члены рабочей группы обсудили вопрос закрепления  за ними  жителей, не использующих  приусадебные земли, и оказания им  практической помощи в этом вопросе.