O'zLiDeP депутати тажрибали томорқачига замонавий иссиқхона қуришда кўмак берадиган бўлди
Коронавирус пандемияси сабаб жойларда аҳолининг бўш вақтини мазмунли ўтказиш, баҳор ойининг ҳар бир кунидан самарали фойдаланиш, аҳолини томорқадан унумли фойдаланиш мақсадида тарғибот ишлари ташкил этилмоқда.
O'zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитасининг “Мамлакатимиз озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, аҳоли бандлиги ва даромадини оширишнинг муҳим манбаи бўлган томорқачиликни ривожлантириш бўйича партия тузилмалари олдида турган долзарб вазифалар бўйича чора-табдирларни белгилаш тўғрисида”ги қарори ижроси юзасидан жойларда депутатлар, маҳалла раислари, партия фаолларидан иборат ишчи гуруҳлар шакллантирилди.
Мазкур ишларнинг давоми сифатида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, O’zLiDeP фракцияси аъзоси Абдулла Рўзметов Урганч туманидаги Ғайбу қишлоғи “Шохидонлар” маҳалласида томорқачилик фаолияти билан танишди.
Маҳалла раиси Мансур ака Абдуллаевнинг айтишига қараганда Шохидонлар маҳалласида 1406 оилада 5606 нафар аҳоли истиқомат қилади. Мазкур маҳалланинг деярли барчаси ўз томорқасидан унумли фойдаланиб келмоқда. Ўз номи билан Урганч тумани мевачилик ва сабзавотчилик экинлари кўчатларини етиштиришда тажрибага эга ва доимо бошқа маҳаллаларни ҳам кўчатлар билан таъминлаб келмоқда. Ана шундай ишбилармон, ерга меҳр берган тадбиркорлардан бири Алишер Қазақов шу маҳалланинг 74 уйида истиқомат қилади. 10 йилдан ортиқ вақт мобайнида томорқачилик билан шуғулланиб келмоқда. Уйининг 8 сотих ерида барча турдаги полиз экинлари, жумладан помидор, бодринг, пиёз, карам, картошка, булғор калампири, аччиқ мурчларнинг кўчатларини етиштириб келмоқда. томорқасининг 1,5 сотих ер майдонида қўлбола усулда иссиқхона ташкил қилиб у ерда 500 туп қулупнай ва 5000 тупдан ортиқ помидор навларини етиштирмоқда.
Алишер аканинг айтишича қулупнайнинг мазкур Виктория нави йил 12 ойнинг 10 ойида ҳосил беради. Тадбиркор мазкур иссиқхонасини бугунги кун талабидан келиб чиқиб замонавий иссиқхона қилиш ниятида. Уйининг 8 сотих ерида ана шундай иссиқхона қуришга имконияти бор. Лекин тадбиркорга бу борада имтиёзли кредит зарур. Мазкур масалада депутатимизга мурожаат қилди ва Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Абдулла Рўзметов бу борада имкон қадар ёрдам беришини айтди.
Тадбиркорнинг бундан ташқари яна 18 сотих қўшимча ери ҳам бор экан. Етиштирган кўчатларини ушбу ерларига экишдан ортганини аҳолига арзон нархда сотиб қўшимча даромад ҳам олади.
Ишчи гуруҳ аъзоларининг навбатдаги манзили тумандаги “Оёқбоғ” маҳалласи бўлди. Халқ депутатлари Урганч туман Кенгаши депутати Жахонгир Юнусов шу йилнинг январ ойида Эрон технологияси асосида 1,8 гектар ерга 970 минг АҚШ доллари миқдорида инвестиция ва 250 минг АҚШ доллари миқдорида ўз ҳисобидан замонавий типдаги иссиқхона ташкил қилиб, бугунги кунда 8 нафар доимий ва 20 нафар хотин-қизлар мавсумий иш билан таъминлаган.
Мазкур иссиқхонадан кунига 1,5-2 тоннагача маҳсулот олиб маҳаллий бозорларимизга арзон нархларда етказиб берилишида депутат ташаббус кўрсатмоқда.
Мана шундай тадбиркорлар билан ҳамсуҳбат бўлган ишчи гуруҳ аъзоларимиз маҳалладаги айрим еридан фойдаланмай ўтирган аҳолини бириктириш ва уларга бевосита ердан унумли фойдаланишда амалий ёрдам беришларига келишиб олдилар.

UzLiDeP deputy will help an experienced farmer in modern greenhouse construction
In connection with the coronavirus epidemic, outreach work is being carried out at places that are aimed at organizing free time of the population, the effective use of each spring month, and organizing work on personal land.
Local working groups have been formed consisting of deputies, chairmen of makhallas and party activists in order to implement the resolution of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP “Defining measures on the urgent tasks of the party’s structures aimed at ensuring food security and development of personal land – an important source of employment and income of the population”.
Deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, member of UzLiDeP faction Abdulla Ruzmetov got acquainted with work on personal land in Shokhidonlar makhalla of Gaybu village of Urgench district.
According to the Chairman of the makhalla Mansur Abdullayev, 1406 families live in Shokhidonlar makhalla, the total number of residents is 5,606. Almost all residents of the makhalla effectively use household lands, mainly grow seedlings of trees and vegetables and provide them with neighboring makhallas. Skilled farmer Alisher Kazakov lives in the house No. 74. For 10 years he has been working in a personal plot. He grows seedlings of vegetables on 8 acres, on 1.5 acres he built a small greenhouse, where he grows 500 strawberry seedlings and more than 5,000 tomato seedlings of various varieties.
Alisher noted that strawberry of Victoria variety bears fruit 10 months a year. The entrepreneur intends to build a modern greenhouse on 8 acres. But for this soft loan is needed. With this problem, he turned to the deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Abdulla Ruzmetov for help.
On his additional 18 acres, he plans to grow his seedlings and sell the surplus to the population.
The next place members of the working group visited was the district makhalla “Oyoqbog”. Deputy of Urgench district council of people’s deputies Jakhongir Yunusov in January this year built a modern greenhouse on 1, 8 hectares on the basis of Iranian technology through investments in the amount of 970 thousand USD and at the expense of 250 thousand dollars of own funds and employed 8 women with permanent work, 20 women with seasonal work.
At the initiative of the deputy, daily production of the greenhouse is up to 1.5-2 tons and is exported to local markets at low prices.
During a conversation with such skillful entrepreneurs, members of the working group discussed the issue of securing for them residents who do not use personal land, and providing them with practical assistance in this issue.