Спикер ўринбосари Қамаши туманида аҳоли томорқаларига экин экиш ҳолатини ўрганди
Аввалроқ, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари А.Хаитов бошчилигидаги бир гуруҳ депутатларнинг Қашқадарё вилоятига боргани ҳақида хабар берган эдик.
Халқ вакиллари воҳадаги учрашувлари давомида Қамаши туманидаги “Чим” маҳалла фуқаролар йиғинида бўлиб, бу ерда ташкил этилган “Томорқа хизмати” МЧЖ фаолияти билан танишди.
Дилшод Бекмуродов раҳбарлик қилаётган мазкур жамиятда 3 гектар ер ажратилган бўлиб, шундан 1 гектарига иссиқхона барпо этилган. Айни пайтда иссиқхонада помидор, бодринг, булғур қалампири ва бошқа масҳулотлар етиштирилмоқда.
Шунингдек, “Томорқа хизмати” МЧЖ Чим қишлоғи томорқачилари фаолиятини ривожлантиришда ҳам ўз ёрдамини аяётгани йўқ. Хусусан, тажриба участкасида етиштирилган кўчатлардан аҳолига 700 минг дона тарқатилди. 400 нафар томорқачига иссиқхона қуриб беришда кўмаклашди. Улардан 16 та кам таъминланган оилага имтиёзли тарзда хизмат кўрсатилди. Қувонарлиси, жамият томонидан шу йилнинг ўзида аҳоли томорқаларида етиштирилган 190 минг долларлик маҳсулотлар Россия давлатига экспорт қилинди.
Депутатлар иссиқхона фаолиятини кўздан кечирар экан, помидор кўчатлари орасига булғур қалампири экиш тажрибаси қўлланаётганини муҳим янгилик сифатида эътироф этди.
Янги лойиҳаларни одамлар тез илғайди ва амалга ошириш учун иштиёқ билан киришади. Чим қишлоғида ҳам шундай бўлди.
Спикер ўринбосари қишлоқда 20 гектарлик замонавий иссиқхона қуриш ғоясини илгари сурганида уни туман ҳокими Шерали Санаев ва кўплаб тадбиркорлар қўллаб-қувватлашди.
Эндиликда иссиқхоналар кооператив тарзида ташкил этилиб, бўлажак тадбиркорларнинг ҳар бирига 2-3 сотихдан тортиб 1 гектаргача берилади. Бу лойиҳани амалга ошириш учун 22 миллиард сўмдан зиёдроқ маблағ талаб этилади. Бўлажак ишлаб чиқариш кооперативи қишлоқ томорқачилари учун ўқув маркази вазифасини ҳам бажаради.

Заместитель Спикера изучил состояние приусадебных земель жителей Камашинского района
Ранее сообщалось, что группа депутатов во главе с заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса,  руководителем фракции УзЛиДеП А.Хаитовым  посетила Кашкадарьинскую область.
Ранее сообщалось, что группа депутатов во главе с заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса,  руководителем фракции УзЛиДеП А.Хаитовым  побывали в сходе граждан махалли «Чим» Камашинского района и ознакомились с деятельностью ООО  “Томорка хизмати”.
Общество, которым руководит Дилшод Бекмуродов, располагает землями в 3 гектара, на 1 гектаре построена теплица. В ней выращивают помидоры, огурцы, болгарский перец и другие культуры.
Общество  “Томорка хизмати” предоставляет жителям кишлака «Чим» помощь в развитии приусадебных земель. Из выращенных на опытных участках общества саженцев  населению выдали  700 тысяч саженцев,  400 жителям оказали помощь  в строительстве теплиц. 16 малообеспеченным семьям  предоставили льготные услуги. Выращенная в нынешнем году на приусадебных участках продукция в объеме 190 тысяч долларов  при помощи общества экспортирована в Россию.
В кишлаке «Чим» жители активно осваивают новые проекты.
Хоким района Шерали Санаев и многие  предприниматели района  также активно поддержали выдвинутое ранее заместителем Спикера предложение  о строительстве современных теплиц на 20 гектарах.
Теплицы будут строиться  кооперативно, будущим предпринимателям будет выделено от  2-3 соток до 1 гектара земель. На реализацию проекта будет направлено  22 миллиарда сумов. Будущий производственный кооператив будет выполнять задачу учебного центра для земледельцев.