Спикер ўринбосари Қамаши туманида аҳоли томорқаларига экин экиш ҳолатини ўрганди
Аввалроқ, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари А.Хаитов бошчилигидаги бир гуруҳ депутатларнинг Қашқадарё вилоятига боргани ҳақида хабар берган эдик.
Халқ вакиллари воҳадаги учрашувлари давомида Қамаши туманидаги “Чим” маҳалла фуқаролар йиғинида бўлиб, бу ерда ташкил этилган “Томорқа хизмати” МЧЖ фаолияти билан танишди.
Дилшод Бекмуродов раҳбарлик қилаётган мазкур жамиятда 3 гектар ер ажратилган бўлиб, шундан 1 гектарига иссиқхона барпо этилган. Айни пайтда иссиқхонада помидор, бодринг, булғур қалампири ва бошқа масҳулотлар етиштирилмоқда.
Шунингдек, “Томорқа хизмати” МЧЖ Чим қишлоғи томорқачилари фаолиятини ривожлантиришда ҳам ўз ёрдамини аяётгани йўқ. Хусусан, тажриба участкасида етиштирилган кўчатлардан аҳолига 700 минг дона тарқатилди. 400 нафар томорқачига иссиқхона қуриб беришда кўмаклашди. Улардан 16 та кам таъминланган оилага имтиёзли тарзда хизмат кўрсатилди. Қувонарлиси, жамият томонидан шу йилнинг ўзида аҳоли томорқаларида етиштирилган 190 минг долларлик маҳсулотлар Россия давлатига экспорт қилинди.
Депутатлар иссиқхона фаолиятини кўздан кечирар экан, помидор кўчатлари орасига булғур қалампири экиш тажрибаси қўлланаётганини муҳим янгилик сифатида эътироф этди.
Янги лойиҳаларни одамлар тез илғайди ва амалга ошириш учун иштиёқ билан киришади. Чим қишлоғида ҳам шундай бўлди.
Спикер ўринбосари қишлоқда 20 гектарлик замонавий иссиқхона қуриш ғоясини илгари сурганида уни туман ҳокими Шерали Санаев ва кўплаб тадбиркорлар қўллаб-қувватлашди.
Эндиликда иссиқхоналар кооператив тарзида ташкил этилиб, бўлажак тадбиркорларнинг ҳар бирига 2-3 сотихдан тортиб 1 гектаргача берилади. Бу лойиҳани амалга ошириш учун 22 миллиард сўмдан зиёдроқ маблағ талаб этилади. Бўлажак ишлаб чиқариш кооперативи қишлоқ томорқачилари учун ўқув маркази вазифасини ҳам бажаради.

Deputy Speaker studied the state of personal land of Qamashi district residents
Earlier it was reported that a group of deputies, headed by the Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the head of UzLiDeP faction A.Khaitov, visited Kashkadarya region.
A group of deputies headed by the Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the head of UzLiDeP faction A.Khaitov also visited the citizens’ assembly of Chim mahalla of Qamashi district and got acquainted with the activities of Tomorqa Khizmati LLC.
The society led by Dilshod Bekmurodov has 3 hectares of land, and a greenhouse has been built on 1 hectare. It grows tomatoes, cucumbers, bell peppers and other crops.
Tomorqa Khizmati Society provides residents of Chim village with assistance in development of personal land. Of the seedlings grown in the experimental sections of the society, 700 thousand seedlings were given to the population, 400 residents were assisted in construction of greenhouses. 16 low-income families were provided with preferential services. The products grown this year on household plots in the amount of 190 thousand dollars with the help of the company were exported to Russia.
In the village of Chim, residents are actively developing new projects.
The district’s khokim Sherali Sanayev and many district businesspeople also actively supported the proposal forwarded earlier by the Deputy Speaker to build modern greenhouses on 20 hectares.
Greenhouses will be built cooperatively, from 2-3 acres to 1 hectare of land will be allocated to future entrepreneurs. 22 billion UZS will be allocated for the implementation of the project. The future production cooperative will fulfill the task of a training center for farmers.