Дашт қишлоғида барпо этилаётган кўп қаватли хонадон эгаларига 5 сотихли иссиқхоналар қуриб берилади
Аввал хабар берганимиздек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов бошчилигидаги бир гуруҳ депутатлар пандемия даврида тадбиркорлик субъектлари, фермер хўжаликлари ва томорқа эгаларининг фаолияти билан танишиш, уларга амалий кўмак бериш мақсадида Фарғонада учрашувлар олиб боряпти.
Бағдод туманининг чекка Дашт қишлоғида 16 та 4 қаватли уйлар қурилмоқда. Бу ҳали ҳаммаси эмас. Бу хонадонларда истиқомат қилувчи фуқаролар учун у ердан унча узоқ бўлмаган ҳудудда ташкил этилган “Дашт иссиқхоналари” корпарациясидан 5 сотихдан иссиқхоналар ҳам берилмоқда. Ишсиз фуқаролар у ерда турли маҳсулотларни етиштириб, рўзғорларини янада бут қилиш йўлида фойдаланадилар.
Актам Ҳаитов бошчилигидаги ишчи гуруҳ аъзолари бу ерларда ҳам бўлиб, жараёнлар билан танишдилар.
– Яқинда хориждан келдим. Вақтинча ишсизман. Туман ҳокимлиги ва мутасаддиларга раҳмат. Ҳозирда янги ташкил этилаётган 5 сотихлик иссиқхонадан оляпман. Бунинг учун имтиёзли банк кредитлари ҳам берилмоқда. Мен келажакда бу ерда лимон етиштириб, яхши даромад топиш ниятидаман, – дейди Умиджон Мардонқулов.
Мазкур жойда депутатлар фуқаролар билан иссиқхоналарни Қўқон шамолига чидамли, мустаҳкам қилиш лозимлиги ва бошқа бажарилиши лозим бўлган ишлар хусусида суҳбатлашдилар.
Учрашувларда карантин қоидаларига амал қилган ҳолда тадбиркорлик фаолиятларини давом эттириш, ишсиз фуқароларни иш билан таъминлаш, томорқадан камида уч, тўрт маротаба ҳосил олиш ва мамлакатда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш масалалари ҳақида сўз юритилди.
O‘zLiDeP Фарғона
вилояти Кенгаши матбуот котиби.
Энг эзгу мақсадимиз оилалар мустаҳкамлиги ва аёллар ҳуқуқий ҳимоясидир
21.09.2023, 10:23
Мирзаободда саноат ва тадбиркорликни ривожлантириш борасида қилинаётган ишлар танқидий таҳлил қилинди

Greenhouses to be built on 5 acres for residents of a five-storey building under construction in Dasht village
04.06.2020, 14:40
As previously reported, a group of deputies headed by the Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the Head of UzLiDeP faction, Aktam Khaitov, during the pandemic, gets acquainted with the activities of business entities, farms and homeowners of Fergana region in order to provide practical assistance.
Sixteen 4-storey houses are being built in the remote village of Dasht in Baghdad district. Dasht Issiqkhonalari Corporation will provide residents of these houses with five acres of greenhouses that will be built not far from these houses. These greenhouses will be a good source of income for the maintenance of families for unemployed citizens.
Members of the working group led by Aktam Khaitov visited construction sites.
– I have recently arrived from abroad. I am temporarily not working. Thanks to the khokimiyat of the district, its employees. I am getting a greenhouse on an area of ​​5 acres. A preferential bank loan is allocated for this. I will grow lemons, this is a profitable job, – said Umidjon Mardonkulov.
Deputies at places discussed with citizens about the condition of greenhouses appropriate to the climate of Kokand, as well as raised other issues.
At the meetings, the need for complying with the quarantine rules, the employment of citizens and the possibility of repeatedly harvesting from household plots was noted.