Дашт қишлоғида барпо этилаётган кўп қаватли хонадон эгаларига 5 сотихли иссиқхоналар қуриб берилади
Аввал хабар берганимиздек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов бошчилигидаги бир гуруҳ депутатлар пандемия даврида тадбиркорлик субъектлари, фермер хўжаликлари ва томорқа эгаларининг фаолияти билан танишиш, уларга амалий кўмак бериш мақсадида Фарғонада учрашувлар олиб боряпти.
Бағдод туманининг чекка Дашт қишлоғида 16 та 4 қаватли уйлар қурилмоқда. Бу ҳали ҳаммаси эмас. Бу хонадонларда истиқомат қилувчи фуқаролар учун у ердан унча узоқ бўлмаган ҳудудда ташкил этилган “Дашт иссиқхоналари” корпарациясидан 5 сотихдан иссиқхоналар ҳам берилмоқда. Ишсиз фуқаролар у ерда турли маҳсулотларни етиштириб, рўзғорларини янада бут қилиш йўлида фойдаланадилар.
Актам Ҳаитов бошчилигидаги ишчи гуруҳ аъзолари бу ерларда ҳам бўлиб, жараёнлар билан танишдилар.
– Яқинда хориждан келдим. Вақтинча ишсизман. Туман ҳокимлиги ва мутасаддиларга раҳмат. Ҳозирда янги ташкил этилаётган 5 сотихлик иссиқхонадан оляпман. Бунинг учун имтиёзли банк кредитлари ҳам берилмоқда. Мен келажакда бу ерда лимон етиштириб, яхши даромад топиш ниятидаман, – дейди Умиджон Мардонқулов.
Мазкур жойда депутатлар фуқаролар билан иссиқхоналарни Қўқон шамолига чидамли, мустаҳкам қилиш лозимлиги ва бошқа бажарилиши лозим бўлган ишлар хусусида суҳбатлашдилар.
Учрашувларда карантин қоидаларига амал қилган ҳолда тадбиркорлик фаолиятларини давом эттириш, ишсиз фуқароларни иш билан таъминлаш, томорқадан камида уч, тўрт маротаба ҳосил олиш ва мамлакатда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш масалалари ҳақида сўз юритилди.
O‘zLiDeP Фарғона
вилояти Кенгаши матбуот котиби.
Энг эзгу мақсадимиз оилалар мустаҳкамлиги ва аёллар ҳуқуқий ҳимоясидир
21.09.2023, 10:23
Мирзаободда саноат ва тадбиркорликни ривожлантириш борасида қилинаётган ишлар танқидий таҳлил қилинди

Для жителей строящегося в кишлаке Дашт пятиэтажного дома будут построены теплицы на 5 сотках
Как сообщалось ранее, группа депутатов во главе  с заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса,  руководителем фракции УзЛиДеП Актамом Хаитовым в период пандемии знакомится с деятельностью субъектов предпринимательства, фермерских хозяйств и владельцев приусадебных земель  Ферганской области с целью  предоставления практической помощи.
В отдаленном кишлаке Дашт Багдадского района строятся 16 4-этажных домов. Жителям этих домов корпорация  “Дашт иссиххоналари” предоставит теплицы  площадью в пять соток , которые будут возводиться недалеко от этих домов. Для безработных граждан эти теплицы станут  хорошим источником дохода для содержания семей.
Члены рабочей группы во главе  с Актамом Хаитовым посетили  строительные площадки.
–  Недавно прибыл из-за рубежа.  Временно не работаю.  Спасибо хокимияту района, его работникам.  Я приобретаю теплицу на площади в 5 соток.  Для этого выделяется  льготный банковский кредит.  Буду выращивать лимоны, это доходная работа, - сказал Умиджон Мардонкулов.
Депутаты на месте обсудили с гражданами, какими должны быть теплицы, соответствующие климату Коканда, также затронули и другие вопросы.
На встречах говорили о необходимости соблюдения правил карантина, трудоустройстве граждан, возможности неоднократного получения урожая с приусадебных участков.