O’zLiDeP Қўрғонтепа туман Кенгаши тадбиркорга 600 миллион сўм кредит олишда кўмаклашди
Қўрғонтепа туманидаги Олтинсой маҳалла фуқаролар йиғини ўрамида бир неча йил аввал каттагина ҳовуз барпо қилинган эди. Аммо лоқайдлик, бепарволик сабаб ҳеч қанча вақт ўтмай, ушбу сув ҳавзаси қурғоқчиликка юз тутгани ачинарли. Кимдир жавлон уриб фойдаланса арзийдиган жой қаровсиз турган бир пайтда янги ташаббус илгари сурилди. 2018 йилда Мирфаёз Мамажонов мутасаддиларга бўш турган ҳовуздан унумли фойдаланиш бўйича бизнес лойиҳасини тақдим қилди. Албатта, хайрли тадбир туман масъулларига маъқул келди. Шундай ташаббусни қўллаб-қувватламай бўладими?!
2018 йилнинг ноябрь ойида тадбиркор мазкур ҳовуз жойлашган 5 гектар ерни “ ноль” харид қийматида сотиб олиб, .“Striving for restoration” баликчилик фермер хўжалигини ташкил қилди, таъмирлаш ишларини бошлади. Таъмирлаш ишлари якунлангач, ҳовузга шу ер майдони четидаги катта ариқдан сув олиб келинди. 2019 йил бошидаёқ Улуғнор туманидаги балиқчиликка ихтисослашган фермер хўжаликлари билан шартнома тузилиб, балиқ личинкалари келтирилди. Ўтган бир йил вақт ичида личинкалар астойдил парваришланиб, айни кунда улар етилиб, харидоргир маҳсулотга айланди.
-Етилган балиқлар гўшти ўртача беш килограммни ташкил қиляпти, - дейди тадбиркор. –Режаларимиз кўп. Ёнига яна битта ҳовуз қурилишини бошлаганмиз. Ҳозирги кунда 3 гектар ер майдонида балик парваришини йўлга қўйганмиз. Қолган 2 гектар ер майдонида паррандачилик ҳамда чорвачилик йўналишида фаолият бошламоқчимиз. Бунинг учун барча имкониятларимизни ишга солганмиз. Шароитлар бор, маблағимиз етарли. Яқин кунларда бу йўналишдаги ишларимизни ҳам йўлга қўямиз.
Бироқ тадбиркорнинг оғриқли муаммоси бор. Унга балиқчиликда сувни кайта ишлаб берадиган ускуна зарур. Хориждан келтириладиган мазкур ускуна учун маблағи етарли эмас. O’zLiDeP Қўрғонтепа туман Кенгаши тадбиркорнинг жонига оро кирди. Биргина мурожаат билан барча зарурий ҳужжатлар тайёрланди. Вилоят “Ипотека” банкидан имтиёзли давр билан олинган 15 фоизли 600 миллион сўм кредит маблағи бемалол ускуна учун етади.
Тадбиркорлар бугун партия туман Кенгаши фаолиятидан мамнун. Мурожаатлари жойида, кечиктирилмай ҳал этилаётган фуқароларнинг ишончлари сафдошларимиз сони ортиб боришига хизмат қилаётир.

Помощь УзЛиДеП в получении кредита
Несколько лет назад вблизи  территории СГМ Олтинсой Кургантепинского района  был вырыт  водный бассейн. Однако, по причине безразличного отношения  бассейн начал высыхать.
В 2018 году  Мирфаёз Мамажонов решил использовать заброшенный бассейн и представил  должностным лицам бизнес-план. План был одобрен, идея поддержана.
В ноябре 2018 года предприниматель выкупил  территорию бассейна в 5 гектаров  по «нулевой» стоимости, организовал  рыбоводческое фермерское хозяйство “Striving for restoration”и начал ремонтные работы. Затем к бассейну  подвели воду из протекающего рядом арыка.  В начале 2019 года составили договор  с рыбоводческим фермерским хозяйством Улунгурского района и завезли личинки рыбы. В течение года занимались откормом рыбы, сегодня  уже можно  проводить улов.
-Вес каждой  рыбы в среднем составляет пять килограммов, - сказал предприниматель. – Мы запланировали масштабную работу.  Рядом хотим создать еще один водный бассейн. На настоящее время  мы уже наладили рыбоводство на  3 гектарах. На остальных 2 гектарах намерены развивать птицеводство и животноводство. Для этого мы задействовали все возможности. В ближайшее время начнем работу в этом направлении.
У предпринимателя есть довольно сложная проблема. Для развития рыбоводства необходимо оборудование по очистке воды.  На закупку нет средств. И в этом ему оказал помощь  Кургантепинский районный кенгаш  УзЛиДеП.  Благодаря обращению были подготовлены необходимые документы и областным отделением банка  “Ипотека” на льготный период выделен 15-процентный кредит в объеме  600 миллионов сумов.
Предприниматель  позитивно отзывается о деятельности районного кенгаша партии. Своевременное решение обращений на местах приумножает доверие  граждан районному кенгашу.