O'zLiDeP фаоли, фермер Палзада опа кегейлилик 45 та оилага уч ойдан буён саховат кўрсатиб келмоқда
Деҳқончиликда бели қотган ер билан тиллашган кегейлилик O'zLiDeP  фаоли, фермер Палзада опа Салиевани танимайдиган кишининг ўзи йўқ. Бундан беш йил аввал "Жанабазар" овул фуқаролар йиғини ҳудудидаги 200 гектар ерда "Арзыў" фермер хўжалигини ташкил қилган.  Опанинг айтишича  ернинг 70 гектарига ғалла, 37 гектарига пахта, 30 гектарига шоли,  мева-сабзавот ва полиз экинлари экилган.
- Ўтган йили ғалладан ортган даромадимга 30 бош қорамол олдим, бу йилги пахта ҳосилидан ҳам яна 30 бош қорамол олишни режалаштиряпман, - дейди Палзада опа. - Бу йилги ғалла ҳосилининг режасини ҳам ортиғи билан бажардим. Техникаларим ҳам етарли. Фермер хўжалигимни янада кенгайтириш мақсадида балиқчилик ва чорвачилик тармоқларини йўлга қўймоқчиман.
Палзада опа фақатгина фермерлик билан шуғулланиб қолмай, ўз маҳалласи аҳлининг муаммоларини  бартараф қилишда, кам таъминланган эҳтиёжманд оилаларга хайр саховат кўрсатишда ҳам фаоллик кўрсатиб келмоқда.
Жумладан, ўзи раҳбарлик қиладиган "Арзыў" фермер хўжалигига қарашли "Жанабазар" овул фуқаролар йиғинидаги "Естек" қишлоғида истиқомат қилувчи 45 та оилани пандемия давридан бошлаб ўз оталиғига олиб, уларни иш билан таъминлаган.
Қолаверса, ушбу қишлоқ аҳлининг уй олди томорқа ерларини суғоришда сувнинг танқислиги муаммо бўлиб турган эди. Маҳалла аҳлининг ҳозиргидек карантин шароитида уй олди томорқа ерларидан унумли фойдаланиши учун сув насосини ишлатишда ўз ҳисобидан 61 млн сўм миқдорида янги трансформатор қуриб берди.
Ҳозирги кунда сув насоси ишга туширилди. Қишлоқ аҳли бундан ҳурсанд ва фермер опага ўз миннатдорчилигини билдирди. Партия фаоли Палзада опанинг келгусидаги режалари ҳали бисёр.

Активистка УзЛиДеП, фермер Палзада опа в течение трех месяцев шефствует над проживающими в Кегейлийском районе 45 семьями
16.07.2020, 17:42
Активистка УзЛиДеП, фермер Палзада опа  в течение трех месяцев шефствует над  проживающими в Кегейлийском районе 45 семьями
Многие знают активистку УзЛиДеП, фермера Палзаду Салиеву  отлично знающую секреты земледелияПять лет назад  на 200 гектарах территории  СГМ  "Жанабазар" она организовала фермерское хозяйство  "Арзыу".  На  70 гектарах посеяли пшеницу, на 37 - хлопок, на  30 – рис, также выращивают  овощи и бахчевые культуры.
- В прошлом году на доход от продажи пшеницы закупила  30 голов крупного рогатого скота, в нынешнем году на доход от хлопкового волокна планирую закупить  еще 30 голов скота,  - сказала Палзада опа. – В нынешнем году мы перевыполнили  план по уборке зерна. Техники у нас достаточно.  Теперь намерены расширять  хозяйство, наладить рыбоводство и животноводство.
Палзада опа занимается не только фермерством,  она активно участвует в устранении проблем населения махали, предоставляет помощь  нуждающимся семьям.
В период пандемии она взяла шефство над 45 семьями  кишлака «Естек» схода граждан аула  "Жанабазар", обеспечила работой членов этих семей.
У жителей аула  была проблема в вопросе орошения приусадебных земель. Чтобы  население махали могло  эффективно использовать свои приусадебные участки в условиях карантина  Палзада опа за счет собственных средств  в размере  61 млн. сумов  установила трансформатор  для водяного насоса.
В настоящее время насос в действии.  Население аула  выражает благодарность фермеру.  У активистки партии Палзады опа впереди еще много планов.