Нишонда 21 та депутатлик сўрови нега жавобсиз қолди?
O’zLiDeP Нишон туман Кенгаши йиғилишида партиянинг 9 ой давомида амалга оширган ишлари сарҳисоб қилинар экан, Халқ депутатлари туман Кенгаши депутатлари томонидан ижро органи мансабдор шахсларига юборилган 21 та депутатлик сўровига бирорта ҳам жавоб олинмаганлиги кескин танқид остига олинди.
Ваҳоланки, ана шу 21 та депутатлик сўрови замирида халқ дарди, ўй-ташвишлари, муаммо ва изтироблари турибди. Депутат бу масалаларни ҳал этишга бел боғладими, унинг охирига етказиши лозим. Ижро органи мансабдор шахслари депутатлик сўровида белгиланган 10 кун муддатда жавоб бермадими, такрорий депутатлик сўрови ва ундаям жавоб бўлмаса масала судга мурожаат орқали ҳал этилиши керак. Аммо депутат мансабдор шахслар устидан судга шикоят қила оладими? Айтмоқчимизки, мурожаат қилишга ўзида куч топа оладими? Бинобарин, бу ишни қилишга унинг ваколати йўл беради. Аммо депутатларнинг ўз ваколати доирасида фаолият олиб боришга журъати етмаслиги туфайли муаммолар жойида қолиб кетаяпти.
Нишонлик маҳаллий Кенгаш депутатлари томонидан 21 та депутатлик сўровининг жавобсиз қолиши халқ ноибларининг сайловчилар олдидаги обру эътиборини пасайтириб юбориши тайин. Буни депутатларнинг ўзлари ҳам яхши англашади. Бу ҳақда O’zLiDeP Нишон тумани Кенгаши аппарат раҳбари Собир Боймуродов фикр билдирар экан, 27-Қирққулоч сайлов округидан Я. Муҳаммадиев, 25-Чўлқувар сайлов округидан О. Ражабов ва 14-Соҳибкор сайлов округидан М. Шералиев каби депутатлар фаолияти бугунги кун талабига жавоб бермаслигини, агар улар иш услубида ўзгариш ясашмаса, бу масала туман Кенгашида кўриб чиқилиши ҳақида айтиб ўтди.
Шунингдек, йиғилишда партиянинг туман Кенгаши аъзолари ва депутатлари йўл қўйилган камчиликларни бартараф этиш ва келгусида амалга ошириши мўлжалланган вазифалари белгилаб олинди. Кўриб чиқилган масалалар юзасидан тегишли қарорлар қабул қилинди.

At the meeting of Nishan district council of UzLiDeP, the results of the party’s work for 9 months were summed up and the fact that 21 deputy inquiries sent by deputies of the district Council of people’s deputies to officials of executive bodies remain unanswered, were criticized.
Meanwhile, these inquiries touched upon the pressing problems of people. If a deputy has taken up the solution of these problems, they need to be solved. If an official of the executive body has not responded to the request within 10 days, a repeated request should be sent. If there is no response to the repeated request, the issue should be decided in court. But can a deputy file a complaint to a court against an official? That is, will he find the strength to submit such a complaint? And do the deputies have the courage to file such a complaint? Are there any credentials? And therefore, the issues remain unresolved.
21 deputies’ inquiry of the deputies of Nishan district Council, left unanswered, belittles the authority of the people’s representatives before the voters. And the deputies understand this. The head of Nishan district council of UzLiDeP Sobir Boymurodov spoke about this, he also noted the inconsistency with the requirements of the time of the activities of deputies Y. Muhammadiyev, elected from the 27th electoral district Kirkkuloch, O. Rajabova, elected from the 25th electoral district Chulkvar and M.Sheraliyeva, elected from the 14th electoral district Sokhibkor, and if they do not change the method of work, do not responsibly treat the assigned powers, then this issue will be considered at a meeting of the district council.
At the meeting, tasks were outlined for eliminating the shortcomings made by members and deputies of the regional Council of the party and plans for the future. Appropriate decisions were made on the issues considered.