Элликқалъада минг гектар майдонда саноатбоп узум навлари етиштирилади
Мамлакатимизда боғдорчиликни ривожлантириш ва экспорт салоҳиятини оширишга устувор вазифа сифатида қаралмоқда. Қишлоқ хўжалигининг асосий тармоқларида сифатли уруғлик ҳосилдорликнинг гарови бўлганидек боғдорчиликда ҳам яхши кўчат мева ҳосилининг баракали бўлишини таъминлайди.
Қорақалпоғистонда қишлоқ хўжалиги бўйича катта салоҳият бор. Элликқалада ҳам ҳосилдор ерлар, деҳқончиликни яхши биладиган одамлар кўп. Шу боис, ҳудудда боғдорчиликни ривожлантириш орқали  аҳолини озиқ-овқат ва иш билан таъминлаш чоралари кўрилмоқда. Хусусан, минг гектар майдонга токзор барпо этилаётир.
Бу ҳақда бугун Элликқалъа туманида узумчилик саноатбоплари навларини яратиш масалаларига бағишланган семинарда маълум қилинди.
Тегишли соҳа вакиллари, Ўзбекистон Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раиси Aктам Хаитов, қишлоқ хўжалиги корхоналари раҳбарлари, фермерлар, тажрибали боғбон ва мутахассислар иштирок этган семинарда охирги йилларда юртимизда узумчиликни янада ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўз юритилди.
Семинарда тупроқ-иқлим шароитини ҳисобга олган ҳолда токзор яратиш, узумчиликни янада ривожлантириш, янги, истиқболли навларни яратиш, боғ ва токзорларни суғоришда янги технологияларни кенг жорий этиш бўйича фикр алмашилди.
– Узум боғ мевалари орасида юқори ҳосилдорлиги, мевасининг мазалилиги ва ҳар қандай тупроқ шароитига мослашиши билан бошқа мевали дарахтлардан ажралиб туради, – деди А.Хаитов. – Айни дамда мамлакатимизда унинг қирққа яқин тури парваришланади. Қорақалпоғистон Республикасида ҳам 8 минг гектардан ортиқ майдон ташаббускорларга узумзор барпо этиш учун ажратиб берилмоқда. Эътиборли жиҳати, ташкил этиладиган токзорларга фермер хўжаликларининг ўз маблағлари билан чекланилмасдан, бир нечта банк филиалларининг молиявий кўмаги ҳам йўналтирилади.
Семинарда саноатбоп узум етиштиришни кўпайтириш, янги токзорлар барпо этиш бўйича аниқ вазифалар, шунингдек, боғларни парваришлаш, мевали дарахтларга кимёвий ишлов бериш борасида янги технологияларни қўллаш самаралари ҳақида батафсил маълумотлар берилди.

Industrial grapes planted on a thousand hectares in Ellikkala
Uzbekistan attaches priority importance to development of horticulture and increasing export potential. Just as in the main branches of agriculture high-quality seeds are considered the guarantor of a good harvest, so in horticulture, healthy seedlings provide a bountiful harvest.
Karakalpakstan has a great agricultural potential. Ellikkala has a lot of fertile land and excellent farmers. Therefore, much attention is paid to development of horticulture in this region and provision of jobs and food through this population. For this purpose, vineyards were planted on a thousand hectares.
This was discussed at a workshop in Ellikkala district dedicated to the cultivation of industrial grape varieties.
At the workshop, which was attended by specialists in the sphere, the Chairman of the Council of Farmers, Dehkan Farms and Owners of Household Lands Aktam Khaitov, heads of agricultural enterprises, spoke about the work carried out in the country in recent years to develop viticulture.
At the workshop, views were exchanged on establishment of grape plantations, taking into account the soil and climatic conditions of the region, the development of viticulture, the development of new varieties, the widespread introduction of new irrigation technologies in horticulture and viticulture.
“Among fruits and berries, grapes are distinguished by high productivity, good taste of fruits and adaptation to various soil conditions”, said A. Khaitov. – About forty varieties of grapes are grown in our country. In the Republic of Karakalpakstan, the initiators are allocated 8 thousand hectares of land for the establishment of grape plantations. It is noteworthy that the work performed by entrepreneurs will be paid not only from their own funds, but bank branches will provide them with financial assistance.
At the workshop, tasks were identified to increase the cultivation of industrial grapes, the establishment of new plantations, detailed information was provided on the application of new technologies in the care and processing of fruit trees and vineyards.