Элликқалъада минг гектар майдонда саноатбоп узум навлари етиштирилади
Мамлакатимизда боғдорчиликни ривожлантириш ва экспорт салоҳиятини оширишга устувор вазифа сифатида қаралмоқда. Қишлоқ хўжалигининг асосий тармоқларида сифатли уруғлик ҳосилдорликнинг гарови бўлганидек боғдорчиликда ҳам яхши кўчат мева ҳосилининг баракали бўлишини таъминлайди.
Қорақалпоғистонда қишлоқ хўжалиги бўйича катта салоҳият бор. Элликқалада ҳам ҳосилдор ерлар, деҳқончиликни яхши биладиган одамлар кўп. Шу боис, ҳудудда боғдорчиликни ривожлантириш орқали  аҳолини озиқ-овқат ва иш билан таъминлаш чоралари кўрилмоқда. Хусусан, минг гектар майдонга токзор барпо этилаётир.
Бу ҳақда бугун Элликқалъа туманида узумчилик саноатбоплари навларини яратиш масалаларига бағишланган семинарда маълум қилинди.
Тегишли соҳа вакиллари, Ўзбекистон Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раиси Aктам Хаитов, қишлоқ хўжалиги корхоналари раҳбарлари, фермерлар, тажрибали боғбон ва мутахассислар иштирок этган семинарда охирги йилларда юртимизда узумчиликни янада ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўз юритилди.
Семинарда тупроқ-иқлим шароитини ҳисобга олган ҳолда токзор яратиш, узумчиликни янада ривожлантириш, янги, истиқболли навларни яратиш, боғ ва токзорларни суғоришда янги технологияларни кенг жорий этиш бўйича фикр алмашилди.
– Узум боғ мевалари орасида юқори ҳосилдорлиги, мевасининг мазалилиги ва ҳар қандай тупроқ шароитига мослашиши билан бошқа мевали дарахтлардан ажралиб туради, – деди А.Хаитов. – Айни дамда мамлакатимизда унинг қирққа яқин тури парваришланади. Қорақалпоғистон Республикасида ҳам 8 минг гектардан ортиқ майдон ташаббускорларга узумзор барпо этиш учун ажратиб берилмоқда. Эътиборли жиҳати, ташкил этиладиган токзорларга фермер хўжаликларининг ўз маблағлари билан чекланилмасдан, бир нечта банк филиалларининг молиявий кўмаги ҳам йўналтирилади.
Семинарда саноатбоп узум етиштиришни кўпайтириш, янги токзорлар барпо этиш бўйича аниқ вазифалар, шунингдек, боғларни парваришлаш, мевали дарахтларга кимёвий ишлов бериш борасида янги технологияларни қўллаш самаралари ҳақида батафсил маълумотлар берилди.

В стране придается приоритетное значение развитию садоводства и повышению экспортного потенциала. Так же, как в основных отраслях сельского хозяйства гарантом хорошего урожая считаются качественные семена, так же и в садоводстве – здоровые саженцы обеспечивают обильный урожай.
Каракалпакстан располагает большим сельскохозяйственным потенциалом. В Элликкале много плодородных земель и отличных земледельцев. Поэтому уделяется большое внимание развитию в этом региона садоводства и обеспечению посредством этого населения работой и продовольствием. С этой целью посадили виноградные плантации на тысяче гектарах.
Об этом говорили на состоявшемся в Элликкалинском районе семинаре, посвященном вопросу выращивания промышленных сортов винограда.
На семинаре, в котором приняли участие специалисты сферы, председатель Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Aктам Хаитов, руководители сельскохозяйственных предприятий, говорили о проводимой в последние годы в нашей стране работе по развитию виноградарства.
На семинаре состоялся обмен мнениями по вопросам закладки виноградных плантаций с учетом почвенно-климатических условий региона, развития виноградарства, выведения новых сортов, широкого внедрения новых поливных технологий в садоводство и виноградарство.
– Среди фруктов и ягод виноград отличается высокой урожайностью, хорошим вкусом плодов и адаптацией к различным почвенным условиям, - сказал А.Хаитов. – В нашей стране выращивается около сорока сортов винограда. В Республике Каракалпакстан инициаторам выделяют 8 тысяч гектаров площадей для закладки виноградных плантаций. Заслуживает внимания, что выполняемая предприниматели работа, будут оплачиваться не только за счет собственных средств, но финансовую помощь им будут предоставлять филиалы банков.
На семинаре были определены задачи по увеличению выращивания промышленного винограда, закладке новых плантаций, представлена подробная информация о применении новых технологий в уходе и обработке фруктовых деревьев и виноградников.