Спикер ўринбосари нукуслик фаол ёшлар билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам  Хаитов  Нукус шаҳрида талаба ёшлар билан учрашди.
Дастлаб Қорақалпоқ давлат университетида таълим олаётган талаба ёшларнинг ўз қўл меҳнати билан яратилган инновацион ишланмалари кўргазмаси билан танишди.
Шундан сўнг эса учрашувда мамлакатимизда ёшларга қаратилаётган эътибор, сўнгги уч йилда барча соҳалар каби таълим соҳасида олиб борилаётган ўзгариш ва янгиланишлар, ёшларнинг келгуси режалари ва ёшлар ҳаётига оид масалалар бўйича фикр-мулоҳазалар қилинди.
Учрашувда Спикер ўринбосари Актам Хаитов сўнгги йиллари мамлакатимизда ёшларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, демократик давлат қуриш ва фуқаролик жамиятини ривожлантириш, сиёсий жараёнларда уларнинг фаоллигини оширишга катта эътибор қаратилиб келинаётганлигини, юртимизда ёшларга оид давлат сиёсати доирасида бир қанча самарали ишлар, ислоҳотлар амалга оширилаётганлигини алоҳида эътироф этди.
Партиянинг сайловолди дастурида  ҳар жиҳатдан баркамол, мустақил фикрлайдиган, Ватанга содиқ, қатъий ҳаётий қарашларга эга ёшларни тарбиялаш, уларнинг интеллектуал, маънавий салоҳиятини ижтимоий фаоллигини ошириш муҳим вазифалардан бири эканлиги қайд қилинган. Чунки эртанги кун бунёдкори - бу ёшлар.
Ёшларнинг самарали етук малакали кадрлар бўлиб вояга етишида эса таълим-тарбиянинг ўрни катта.  Ёшларнинг малакали кадр бўлиб етишида учта нарса яъни истеъдод, илм ва тажриба керак.
Мамлакатимизда таълим-тарбияни тубдан такомиллаштириш, янги авлод кадрларини шакллантириш мақсадида давлатимиз раҳбарининг “Мамлакатимиз таълим-тарбия тизимини янада такомиллаштириш, илм-фан соҳаси ривожини жадаллаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги  фармон лойиҳаси  депутатлар  ва кенг жамотчилик эътиборига муҳокама қилинмоқда. Лойиҳада таълимдаги ҳозирги муаммоларни ҳал қиладиган, яқин беш йилда натижасини кўрсатадиган ва кейинги тараққиёт даражасини белгилаб берадиган мақсадлар қамраб олган.
Ҳақиқатдан ҳам таълим сифати ҳар бир ўқитувчининг малакаси ва ўз касбига фидойилигидан ташқари, жамиятнинг таълимга муносабатига ҳам бевосита боғлиқдир. Давлатимиз раҳбарининг таълим соҳасида хусусан ёшлар масаласи бўйича олиб бораётган сиёсати туфайли мамлакатимизда таълим, фан ва технологияларнинг янги поғонага чиқишига мустаҳкам замин яратилаётганини алоҳида эътироф этди.
– Учрашув менда катта таассурот қолдирди, – дейди Қорақалпоқ давлат университети 1 босқич талабаси Б.Жалғасбаева. – Ёшларнинг малакали кадр бўлиб етишида кўпроқ нималарга эътибор қаратиш кераклиги бўйича тажрибасидан келиб чиқиб, мисоллар билан бизга тушунтириб берди.

Заместитель Спикера встретился с молодыми активистами в Нукусе
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководитель фракции УзЛиДеП Актам Хаитов в городе Нукусе встретился с молодежью.
Вначале - посещение выставки инновационных разработок студентов Каракалпакского государственного университета.
Затем состоялась беседа, в ходе которой, студенты получили информацию о внимании, уделяемом молодежи страны, проводимых в последние три года изменениях и обновлениях в сфере образования, планах молодежи, а также были обсуждены вопросы, волнующие молодежь.
Наряду с этим, на встрече заместитель Спикера Актам Хаитов сообщил о том, что в последние годы в стране уделяется большое внимание повышению правовой культуры молодежи, усилению ее активности в строительстве демократического государства, развитии гражданского общества, политических процессах, эффективной работе в рамках молодежной политики и реализации реформ.
Отмечалось, что в Предвыборной платформе партии одной из важных задач намечено воспитание гармонично развитой, самостоятельно мыслящей, верной Родине молодежи, повышение ее интеллектуального и духовного потенциала. Потому что молодежь – созидатель будущего.
При этом в воспитании и подготовке молодых квалифицированных кадров большую роль играет образование. В этом особо важны талант, знания и опыт.
В целях совершенствования системы образования, формирования нового поколения кадров на обсуждение депутатами и широкой общественностью представлен проект указа главы государства “О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования, активизации развития научной сферы”. Проектом определены цели, направленные на решение проблем в системе образования, повышения его результативности в ближайшие пять лет ив целом,  определение дальнейшего развития сферы.
Качество образования помимо стремления каждого учащегося, зависит в большей степени от отношения общества к этой сфере.  Глава государства, как известно, проводит целенаправленную политику в сфере образования, которая неразрывно связана с молодежной политикой, со многими связанными вопросами и, поэтапно решая поставленные задачи, в стране формируется прочная основа для поднятия образования, науки и технологий на качественно новый уровень.
– Встреча сильно меня впечатлила, – сказала студентка 1 курса Каракалпакского государственного университета Б.Жалгасбаева. – Нам подробно, на примерах разъяснили, на что следует обратить внимание, чтобы стать квалифицированным, высоко эрудированным кадром.
Студенты получили ответы на интересовавшие их вопросы. По завершении мероприятия ряд студентов пополнил партийные ряды, став полноправным членом партии.
561
Асем Сырымбетова2020-11-18 10:05:05
А.Хаитов ёшлар келажаги учун жонкуярлиги учрашув давомида сезилиб турди. Мотивация берди, бундан ёшлар жонланиб таклифлар, фикрлар алмашди. А.Хаитов уз нуткида Абдулла Ариповнинг Хар кандай миллат тараккиётининг учта асоси булади, Булар: истеъдод, илм ва тажрибадир" деган сузини асослаб бериб, менинг фаолиятимга хам тасирини куратди. Бундан миннатдорман, канийди хар бир рахбар шундай фикрласа