Миришкорда тадбиркор аёллар мастер класс ўтказилди
Миришкор туманидаги  “Чаманзор” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида фаолият кўрсатаётган  тадбиркор, “Марғуба” тикувчилик цехи раҳбари Ойимхол Атабекова ва қадимий Жейнав гиламчилиги анъаналарини давом эттираётган ҳунарманд Гўзал Кўчимова ўз хонадонларида мастер класс ўтказишди.
O'zLiDeP Қашқадарё вилоят Кенгаши Аёлларнинг сиёсий фаоллиги, жамиятдаги ўрни ва мавқеини ошириш бўлими ва тумандаги “Чаманзор” МФЙ раиси ўринбосари, Миришкор тумани Кенгаш депутати Ойбаҳор Ҳасанова ташаббуси билан ташкил этилган  “Хотин-қизлар бандлигини таъминлашда касаначиликнинг ўрни” мавзуидаги мазкур маҳорат дарсларида ҳудуддаги ишсиз ва ҳунар ўрганишга иштиёқи баланд уй бекалари, мактаб ва коллежларни битирган қизлар иштирок этишди.
Тадбирда “Марғуба” тикувчилик цехи раҳбари Ойимхол Атабоева тадбиркорликка илк қадам қўйгани ва бизнес фаолиятини қандай давом эттиргани ҳамда соҳада учрайдиган муаммо ва сунъий тўсиқларни қандай енгиб ўтгани, бугунги ютуқлари ҳақида фикр юритди. Ишсиз уй бекалари, коллеж ва мактаб битирувчилари цех фаолияти билан танишишди, иш билан банд этилган 10 нафар ҳамқишлоқларининг чаққон ҳамда эпчил ҳаракатларини кузатиб, уларда ҳам тадбиркорликка ҳавас уйғонди. Цех ишчиларидан Маржона Маҳматмуродова, Азиза Маркаева ва Дилноза Тавашова шу цехда иш бошлаганидан сўнг “темир дафтардан чиқарилди.
Женов гиламчилигининг фахрли вакилларидан бири – Гўзал Кўчкинованинг уйида ўтказилган мастер класс иштирокчиларда жуда қизиқиш уйғотди. Қадим ва бугун ўртасида “кўприк” вазифаисни ўтавчи бу ажойиб безакли гиламларни кўриб, ёшларнинг кўзи яшнади. Айни пайтда Кучкинова цехида 9 нафар хотин-қиз қадимий ва миллий анъаналарни давом эттираётган бўлса,  уларнинг 4 нафари – Нигора Сайдалиева, Мусаллам Аралова, султоной Норқўчқорова ва Мафтуна Юсупова ҳунарли ва даромадли бўлганлиги боис номлари “темир дафтар”дан чиқарилди.
-Қишлоғимизда “темир дафтар”да қайд этилган 21 нафар хотин-қизнинг 11 нафари “темир дафтар”дан чиқарилди,- дейди  “Чаманзор” МФЙ раиси ўринбосари, Миришкор тумани Кенгаши депутати Ойбаҳор Ҳасанова. – Энг қувонарлиси,  “темир дафтар”дан чиқарилган хотин-қизнинг 7 нафари бугун мастер класс ўтказаётган тадбиркорлик субъектларида ишлашаётган бўлса, қолган 4 нафари ҳам  доимий иш билан банд этилган. Биз  йил якунига қадар ҳозирча “темир дафтар”да қайд этилган 10 нафар хотин-қизни ҳам иш ўрни ва даромад билан таъминлаш чора-тадбирларини кўраяпмиз.
Тадбир сўнггида O`zLiDePга хайрихоҳ хотин-қизлардан 5 нафари партияга аъзо бўлиш истагини билдиришди.

Мастер-класс женщин-предпринимателей в Миришкоре
Предприниматель схода граждан махалли «Чаманзор» Миришкорского района, руководитель швейного цеха “Маргуба” Ойимхол Атабекова и продолжающая местные традиции ковроткачества села Жейнав ремесленница Гузал Кучимова  в своих домохозяйствах провели мастер-классы.
В мастер-классах «Роль надомного труда в обеспечении занятости женщин», организованных по инициативе заместителя начальника отдела по повышению политической активности и роли женщин в обществе Кашкадарьинского областного Кенгаша УзЛиДеП и председателя районного СГМ “Чаманзор”, депутата Ойбахор Хасановой,  приняли участие домохозяйки, желающие обучиться ремеслу и выпускницы школ и колледжей.
На мероприятии руководитель швейного цеха “Маргуба” Ойимхол Атабекова рассказала о своих первых шагах в предпринимательстве, развитии бизнеса, преодолении проблем и искусственных преград, в ходе своей деятельности, достижении положительных результатов в работе. Ознакомила участниц мероприятия с деятельностью цеха. Быстрая и ловкая работа занятых в цехе 10 односельчанок произвела на них впечатление и вызвала желание заниматься предпринимательством. В связи с началом трудовой деятельности в цехе Маржона Махматмуродова, Азиза Маркаева и Дилноза Тавашова выведены из «темир дафтар».
Мастер-класс, проведенный в доме известной представительницы традиций Женавского ковроткачества Гузал Кучкиновой, вызвал большой интерес у участниц. Им особенно понравились ковры, служащие своеобразным «мостом» между древним и настоящим.  В настоящее время в цехе Кучкиновой 9 женщин продолжают древние национальные традиции ковроткачества, благодаря плодотворному труду и соответствующим заработкам 4 из них - Нигора Сайдалиева, Мусаллам Аралова, Султоной Норкучкорова и Мафтуна Юсупова выведены из «темир дафтар».
- В нашем кишлаке в «темир дафтар» зарегистрирована 21 женщина, 11 из них уже выведены из нее  - сказала заместитель председателя “Чаманзор”, депутат Миришкорского районного кенгаша Ойбахор Хасанова. – Отрадно, что 7 выведенных из «темир дафтар» женщин, работают в субъектах предпринимательства, которые сегодня проводят мастер-классы, остальные женщины имеют постоянную работу. Мы принимаем меры, чтобы до конца года обеспечить работой и получением дохода 10 женщин, которые еще остались зарегистрированными в «темир дафтар».