Спикер ўринбосари китоблик томорқачилар фаолияти билан танишди
Қашқадарёда O’zLiDeP  ташаббуси билан “Янги Ўзбекистон – Янги ҳаёт” шиори остида боғ ва токзорлардан, томорқалардан унумли фойдаланиш борасида аҳоли билан суҳбат ва мулоқотлар давом этмоқда.
Ана шундай учрашувлардан бири Китоб туманида бўлди ва  унда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O’zLiDeP  фракцияси раҳбари Актам Хаитов Китоб туманидаги Ҳамид Олимжон маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида яшовчи томорқачи Шуҳрат Ҳусанов ва бошқа хонадонларда бўлиб, аҳоли билан томорқадан унумли фойдаланиш ҳамда тўқсонбости экинлар экиш технологияси хусусида фикр алмашди. Шунингдек, А. Хаитов “Яккатут”, “Истиқлол” маҳалла фуқаролар йиғинлари ҳудудида бўлиб, “Баҳромбек Ихтиёр ўғли” фермер хўжалиги иссиқхонасини,  Абдирашид Аҳмедов, Рустам Умаров томорқаларини кўздан кечириб, уларнинг фаолиятига юксак баҳо берди.
Семинар-тренинг кўринишида ўтган тадбирларда водийлик деҳқонлар тажрибаларини аҳоли томорқаларида оммалаштиришга ҳам катта эътибор қаратилди.

Заместитель Спикера ознакомился с состоянием приусадебных земель Китаба
В Кашкадарье по инициативе УзЛиДеП под девизом «Новый Узбекистан -Новая жизнь» проводятся встречи по разъяснению важности рационального использования садов, виноградников, приусадебных земель.
Одна из таких встреч состоялась в Китабском районе, на которой Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководитель фракции УзЛиДеП Актам Хаитов посетил проживающего в СГМ Хамида Алимджана Китабского района Шухрата Хусанова и других жителей и обменялся мнениями по вопросам использования приусадебных земель и технологии посева методом туксонбости. Также А.Хаитов посетил СГМ “Яккатут”, “Истиклол”, осмотрел и высоко оценил работу в теплице фермерского хозяйства “Бахромбек Ихтиёр угли” и приусадебных землях Абдирашида Ахмедова, Рустама Умарова.
На мероприятиях, проводившихся в формате семинар-тренинга, большое внимание уделялось популяризации опыта земледельцев долины в использовании приусадебных земель.