O’zLiDeP депутати қишлоқ врачлик пунктлари ҳолатини ўрганди
2005 йилда Андижон туманидаги “Юқори”, “Жевачи-1” ва “Жевачи-2” маҳалла фуқаролари йиғинлари аҳолиси учун қишлоқ врачлик пункти ташкил қилинган эди. Мазкур ҚВП жами 8 минг нафарга яқин аҳолига тиббий хизмат кўрсатарди. Аҳолининг 200 нафарини ногиронлиги бўлганлар ташкил қилади.
2017 йилга келиб, ушбу ҚВП юқоридаги маҳаллалардан 5 километр узоқликдаги Заврақ қишлоғида ташкил этилган 2-қишлоқ оилавий поликлиникасига бирлаштирилган. Энди тасаввур қилинг, деярли 4 йилдан буён аҳоли олисдаги ҚОПга қатнашга мажбур, ахир саломатлик учун бу зарур. Ёшларку майли, аммо кексалар, имконияти чекланганлар, ҳомиладорлар, кам таъминланган оилалар аъзолари учун бу йўл, очиғи, машаққатли бўлаётир.
Мазкур маҳаллаларни ўз ичига олувчи 59-сайлов округидан халқ депутатлари вилоят кенгаши депутатлигига сайланган Хуршидахон Халиловага шу масалада қилинган мурожаат беэътибор қолмади.
Маълум бўлишича, собиқ ҚВП биносидан айни вақтда 34-мактабгача таълим муассасаси вақтинча фойдаланиб келмоқда. Сабаби, боғча учун қайта қурилаётган бино қурилиши тугалланмаган. Аслида собиқ ҚВП биноси ҳам анчагина таъмирталаб, масалан, ёнғин хавфсизлиги талабларига умуман жавоб бермайди. Шунга қарамай, боғча учун амаллаб фойдаланилиб келинмоқда. Депутатга йўлланган мурожаатда эса мазкур бинони (албатта, МТМ “бўшатганидан” сўнг) ҚВП учун қайтарлишида амалий кўмак сўралган.
Муаммо атрофлича ўрганилди. Дастлаб депутат собиқ ҚВПга қарашли ҳудудларнинг оилавий шифокорлари ва патронаж ҳамширалари фаолияти самарадорлигини оширишга эътибор қаратди. Тегишли мутасадди ташкилотга мурожаат юзасидан депутатлик сўрови юборилди.
-Албатта, масала жиддий ўрганишни талаб қилади, - дейди депутат Х.Халилова. – 5 километр масофа кексалар, ногиронлиги борлар, ёш болали ва ҳомиладор аёллар учун олислик қилади. Қай даражадаки қулайлик жуда зарур. Аввало, оилавий шифокор ва патронажлар фаолиятини кўриб чиқдик. Уларнинг оилалар билан доимий ҳамкорлиги, алоқасини янада мустаҳкамлашга эҳтиёж катта. Имкон қадар мутасаддилар билан ҳамкорликда масалани ижобий бартараф этишга ҳаракат қиламиз.
Муаммони ўрганиш учун келган депутат жараён давомида ҳудуддаги кам таъминланган оилалар ҳолидан хабар олди.

In 2005, a rural medical center was established for the population of citizens’ assemblies of Yuqori, Jevachi-1 and Jevachi-2 mahallas of Andijan district. This RMC serves 8 thousand people. Of these, 200 people have disabilities.
In 2017, the RMC was merged with the 2nd village family polyclinic opened in the village of Zavrak, 5 kilometers from these mahallas. And now for 4 years the population has to visit a remote RMC, which is very difficult for the elderly, people with disabilities, and pregnant women.
With an appeal on this issue, residents turned to Khurshidakhon Khalilova, elected from the 59th electoral district as a deputy of the regional Council of people’s deputies. The appeal did not go unnoticed.
During the study, it became known that the building of the former RMC is currently being temporarily used by the 34th preschool education institution, since the reconstruction of the building of the kindergarten itself has not yet been completed. The building of the RMC also requires repair and does not meet the fire safety requirements, but despite this it is used as a kindergarten. In the appeal, residents ask to restore the activities of the RMC in the building.
The problem has been studied in detail. First of all, the deputy drew attention to increasing the efficiency of the work of family doctors and visiting nurses serving the population. Based on the appeal, inquiries were sent to the relevant official organizations.
“Undoubtedly, the problem requires serious study”, said the deputy H. Khalilova. – 5 kilometers is an insurmountable path for the elderly, disabled, pregnant women, and children. Therefore, the population needs to create appropriate conditions. We examined the work of family doctors and patronage. It is required to ensure their connection with their families. Together with the officials, we will try to positively solve this problem.