Депутат ечимини тополмаётган муаммони ҳал қилди
Андижон туманидаги “Нурафшон” маҳалла фуқаролар йиғинида 3261 нафар фуқаро истиқомат қилади. Маҳалла бундан бир неча йил аввал маълум сабабларга кўра табиий газ тармоғидан узиб қўйилган. Аммо хонадонлар ва кўчалардаги табиий газ қувурлари сақланган. Демак, табиий газ келиш эҳтимоли йўқ эмас.
Халқ депутатлари вилоят кенгаши депутати Хуршидахон Халилованинг мазкур маҳалла аҳли билан учрашуви давомида маҳаллада суюлтирилган газ баллонларини алмаштирилишида муаммолар юзага келаётганлиги аниқланди.
Маълум бўлишича, суюлтирилган газ баллонлари ҳар ойда бир марта масъул ташкилот томонидан алмаштирилади. Аммо бир ой муддат айни қиш мавсумида узоқ муддатлиги таъкидлаётган фуқаролар бу борада қийинчиликларга дуч келишмоқда.
Депутат муаммони мутасадди ташкилотнинг мазкур ҳудудга бириктирилган масъул ходими билан биргаликда шу куннинг ўзида ижобий ҳал қилгани қувончли.
-Депутатимизга раҳмат!, – дейди МФЙ раиси Муборакхон Халилова. – Уларнинг тушунтиришлари, ҳаракатлари билан янги ойдан суюлтирилган газ баллонларининг алмаштирилиш муддати 15 кунга қисқартирилди. Бу дегани энди маҳалламиз аҳли бир ойда икки марта бу имкониятдан фойдаланадилар, деганидир.
Албатта, бу арзимас, кўзга кўринмас масаладек туйилиши табиий. Бироқ депутат ташаббуси билан ечимини тополмаётган муаммога ойдинлик киритилди, бартараф этилди. Эътибор беринг, илгари бундай муаммолар депутат қаршисига кўтарилиб чиқилмагани боис ҳал бўлмай тураверарди. Масала маҳалланинг ўзида “пўпанак” босиб ётаверагани сабабли давлат ва халқ ўртасидаги кўприк бўлган депутатларга ишонч устун бўлмаган. Бугун эса Х.Халилова сингари фидойиларнинг ўзлари сайловчилари қаршисида муаммолар ечимига камарбаста бўлиб турибдилар. Бундай жонкуяр депутатлардан ибрат олса арзийди.

Депутат решил проблему
В СГМ “Нурафшон” Андижанского района проживает 3261 граждан. Несколько лет назад по неизвестным причинам махаллю отключили от газопровода.  В домах и на улицах газовые трубы сохранились. Следовательно, поставку газа можно восстановить.
В ходе встречи  депутата областного Кенгаша народных депутатов Хуршидахон Халиловой  с населением  говорилось и о проблеме, связанной с заменой  баллонов  со сжиженным газом.
Как выяснилось, баллоны  со сжиженным газом меняются один раз в месяц ответственной организацией. Но срок в один месяц, особенно в зимнее время, слишком большой, и это создает проблемы населению.
В тот же день депутат решила проблему совместно с прикрепленным к территории ответственным работником  должностной организации.
-Спасибо депутату! – сказала председатель СГМ Муборакхон Халилова. – Благодаря ее разъяснениям и действиям  принято решение о замене баллонов  со сжиженным газом каждые 15 дней. Это означает, что жители махалли теперь будут иметь возможность дважды в месяц менять баллоны.
Конечно, на первый взгляд это кажется не особо значимым вопросом. Но по инициативе депутата решена проблема, приносившая жителям махалли многие неудобства. Ранее проблемы такого рода просто оставались не решенными и создавали трудности населению, по этим вопросам не обращались к депутатам, потому что к ним не было доверия. Сегодня  такие депутаты, Х.Халилова сами идут в народ, вместе с избирателями решают проблемы. И такие депутаты служат примером для всех остальных деутатов.