Депутат ечимини тополмаётган муаммони ҳал қилди
Андижон туманидаги “Нурафшон” маҳалла фуқаролар йиғинида 3261 нафар фуқаро истиқомат қилади. Маҳалла бундан бир неча йил аввал маълум сабабларга кўра табиий газ тармоғидан узиб қўйилган. Аммо хонадонлар ва кўчалардаги табиий газ қувурлари сақланган. Демак, табиий газ келиш эҳтимоли йўқ эмас.
Халқ депутатлари вилоят кенгаши депутати Хуршидахон Халилованинг мазкур маҳалла аҳли билан учрашуви давомида маҳаллада суюлтирилган газ баллонларини алмаштирилишида муаммолар юзага келаётганлиги аниқланди.
Маълум бўлишича, суюлтирилган газ баллонлари ҳар ойда бир марта масъул ташкилот томонидан алмаштирилади. Аммо бир ой муддат айни қиш мавсумида узоқ муддатлиги таъкидлаётган фуқаролар бу борада қийинчиликларга дуч келишмоқда.
Депутат муаммони мутасадди ташкилотнинг мазкур ҳудудга бириктирилган масъул ходими билан биргаликда шу куннинг ўзида ижобий ҳал қилгани қувончли.
-Депутатимизга раҳмат!, – дейди МФЙ раиси Муборакхон Халилова. – Уларнинг тушунтиришлари, ҳаракатлари билан янги ойдан суюлтирилган газ баллонларининг алмаштирилиш муддати 15 кунга қисқартирилди. Бу дегани энди маҳалламиз аҳли бир ойда икки марта бу имкониятдан фойдаланадилар, деганидир.
Албатта, бу арзимас, кўзга кўринмас масаладек туйилиши табиий. Бироқ депутат ташаббуси билан ечимини тополмаётган муаммога ойдинлик киритилди, бартараф этилди. Эътибор беринг, илгари бундай муаммолар депутат қаршисига кўтарилиб чиқилмагани боис ҳал бўлмай тураверарди. Масала маҳалланинг ўзида “пўпанак” босиб ётаверагани сабабли давлат ва халқ ўртасидаги кўприк бўлган депутатларга ишонч устун бўлмаган. Бугун эса Х.Халилова сингари фидойиларнинг ўзлари сайловчилари қаршисида муаммолар ечимига камарбаста бўлиб турибдилар. Бундай жонкуяр депутатлардан ибрат олса арзийди.

3261 citizens live in Nurafshon CAM of Andijan district. Several years ago, for unknown reasons, the mahalla was disconnected from the gas pipeline. Gas pipes have survived in homes and on the streets. Consequently, the gas supply can be restored.
At the meeting of the deputy of the regional Council of people’s deputies Khurshidakhon Khalilova with the population, they also spoke about the problem of replacing cylinders with liquefied gas.
As it turned out, LPG cylinders are changed once a month by the responsible organization. But the period of one month, especially in winter, is too long, and this creates problems for the population.
On the same day, the deputy solved the problem together with the responsible employee of the official organization attached to the territory.
“Thanks to the deputy!”, said the Chairman of the CAM Muborakhon Khalilova. – Thanks to her explanations and actions, it was decided to replace the LPG cylinders every 15 days. This means that residents of the mahalla will now have the opportunity to change cylinders twice a month.
Of course, at first glance this does not seem to be a particularly significant issue. But on the initiative of the deputy, a problem was solved, which brought many inconveniences to the residents of the mahalla. Previously, problems of this kind simply remained unresolved and created difficulties for the population, they did not appeal to the deputies on these issues, because they didn’t trust them. Today such deputies, Kh.Khalilova, visit people themselves, solve problems together with the voters. And such deputies serve as an example for all other deputies.