O'zLiDeP “Аёллар қаноти” вакили маҳаллабай ишлашни бошлади
O`zLiDeP Тошкент вилояти Кенгаши Аёлларнинг сиёсий фаоллиги, жамиятдаги ўрни ва мавқеини ошириш бўлими мудири Д.Болтаева Нурафшон шаҳрининг “Деҳқонобод” маҳалласида бўлиб, “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари”га кирган фуқаролар билан мулоқот қилди.
Маҳалладаги ўзини-ўзи банд қилган фуқаролар, ижтимоий ҳимояга муҳтож, кредит олиш истагини билдирган хонадонлар билан танишиб суҳбатлашди.
“Деҳқонобод” маҳалласида жами 29 нафар хотин-қизлар “Аёллар дафтар”ига киритилган бўлиб, улардан 24 нафари ишга жойлаштириш, 3 таси боқувчисини йўқотган яна 2 нафари тиббий ҳимояга муҳтож аёллардир.
Ўрганиш жараёнида “Деҳқонобод” маҳалласида яшовчи фуқоро 1992 йилда туғилган Гулшан Ибрагимова 4 нафар фарзанднинг онаси, турмуш ўртоғи 2019 йилдан буён II- гуруҳ ногирони. Ҳозирги кунда ушбу оила бир хонали уйда истиқомат қилиб келмоқда. Имконият даражасида қўшимча хона қуриш ҳамда Г.Ибрагимовани уй шароитида даромад топиши учун касбга йўналтириш ва иш билан таьминлаш масаласи ҳам кўриб чиқилмоқда. Мазкур оила маҳалладаги тадбиркорга бириктирилган бўлиб, тадбиркор томонидан ёрдам кўрсатиб келинмоқда.
Шунингдек, Деҳқонобод кўчаси, 93 уйда яшовчи фуқаро Дилобар Абдурахимова 2 нафар фарзанднинг онаси турмуш ўртоғи мавсумий ишчи эканлиги аниқланди. Бундан ташқари, уй шароитида меҳнат қилиш ва иссиқхона қуриш учун банкдан имтиёзли кредит олиш истагини билдириб ўтди.

Заведующая отделом по повышению политической активности женщин, усилению их роли и статуса в обществе Ташкентского областного Кенгаша УзЛиДеП Д.Болтаева посетила махаллю “Дехконобод” города Нурафшон и провела беседу с гражданми, внесенными в “Аёллар ва Ёшлар дафтари”.
В частности, провела беседу с самозанятыми гражданами, нуждающимися и желающие получить кредит семьями.
В махалле “Дехконобод” в “Аёллар дафтари” внесено 29 женщин, 24 из них желают получить работу, 3 -потеряли кормильца, 2 – нуждаются в медицинской помощи.
Жительница махалли “Дехконобод” Гулшан Ибрагимова 1992 года рождения – мать четырех детей, ее муж – инвалид II-группы с 2019 года. Эта семья проживает в одной комнате. Рассматриваются вопросы о строительстве по возможности дополнительной жилой площади, профессиональной ориентации Г.Ибрагимовой для получения дохода в домашних условиях и ее последующего трудоустройства. Семью прикрепили к проживающему в этой махалле предпринимателю, он оказывает им материальную помощь.
Так же установлено, что проживающая в доме 92 по улице Дехконобод Дилобар Абдурахимова имеет 2 детей, ее муж занимается сезонной работой. Семья желает получить льготный банковский кредит для строительства теплицы в своем дворе и занятия надомной работой.
Этот вопрос тоже полностью будет изучен и его решение депутаты местного Кенгаша народных депутатов возьмут на свой контроль.