O'zLiDeP “Аёллар қаноти” вакили маҳаллабай ишлашни бошлади
O`zLiDeP Тошкент вилояти Кенгаши Аёлларнинг сиёсий фаоллиги, жамиятдаги ўрни ва мавқеини ошириш бўлими мудири Д.Болтаева Нурафшон шаҳрининг “Деҳқонобод” маҳалласида бўлиб, “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари”га кирган фуқаролар билан мулоқот қилди.
Маҳалладаги ўзини-ўзи банд қилган фуқаролар, ижтимоий ҳимояга муҳтож, кредит олиш истагини билдирган хонадонлар билан танишиб суҳбатлашди.
“Деҳқонобод” маҳалласида жами 29 нафар хотин-қизлар “Аёллар дафтар”ига киритилган бўлиб, улардан 24 нафари ишга жойлаштириш, 3 таси боқувчисини йўқотган яна 2 нафари тиббий ҳимояга муҳтож аёллардир.
Ўрганиш жараёнида “Деҳқонобод” маҳалласида яшовчи фуқоро 1992 йилда туғилган Гулшан Ибрагимова 4 нафар фарзанднинг онаси, турмуш ўртоғи 2019 йилдан буён II- гуруҳ ногирони. Ҳозирги кунда ушбу оила бир хонали уйда истиқомат қилиб келмоқда. Имконият даражасида қўшимча хона қуриш ҳамда Г.Ибрагимовани уй шароитида даромад топиши учун касбга йўналтириш ва иш билан таьминлаш масаласи ҳам кўриб чиқилмоқда. Мазкур оила маҳалладаги тадбиркорга бириктирилган бўлиб, тадбиркор томонидан ёрдам кўрсатиб келинмоқда.
Шунингдек, Деҳқонобод кўчаси, 93 уйда яшовчи фуқаро Дилобар Абдурахимова 2 нафар фарзанднинг онаси турмуш ўртоғи мавсумий ишчи эканлиги аниқланди. Бундан ташқари, уй шароитида меҳнат қилиш ва иссиқхона қуриш учун банкдан имтиёзли кредит олиш истагини билдириб ўтди.

Representative of the Women’s Wing of UzLiDeP began working on “mahallabay” system
The head of the department for increasing the political activity of women, strengthening their role and status in society of Tashkent Regional Council of UzLiDeP D. Boltayeva visited Dehqonobod mahalla of the city of Nurafshon and held a conversation with citizens included in the “Ayollar va Yoshlar daftari” (Women and Youth Notebook).
In particular, she had a conversation with self-employed citizens, families in need and wanting to get a loan.
In Dehqonobod mahalla, 29 women were included in “Ayollar Daftari” (Women’s Notebook), 24 of them want to get a job, 3 have lost their breadwinner, 2 need medical assistance.
A resident of Dehqonobod mahalla Gulshan Ibragimova was born in 1992. She has four children. Her husband has been a disabled person of the II group since 2019. This family lives in one room. The issue of construction of additional living space, if possible, with G. Ibragimova’s professional orientation for earning income at home and her subsequent employment, is being considered. The family was assigned to an entrepreneur living in this mahalla. He provides them with material assistance.
It was also established that Dilobar Abdurakhimova, who lives in house 92 on Dehqonobod Street, has 2 children, her husband is engaged in seasonal work. The family wants to get a preferential bank loan for building a greenhouse in their yard and be engaged in home-based work.
This issue will also be fully studied and its decision will be taken by the deputies of the local Council of people’s deputies.