Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан 2021 йилда ёшлар бандлигини таъминлаш, янги иш ўринлари яратиш, тадбиркорликни ривожлантириш мақсадида деҳқончилик қилиш учун ер майдонлари ажратиб бериш белгиланди.
Ушбу ташаббусдан келиб чиқиб, Самарқанд вилоятда иш билан банд бўлмаган 160 минг ёшларнинг ҳар бирига пахта экиладиган ва бошқа ер майдонлари ҳисобидан 15 сотихдан жами 24 минг 571 гектар ер майдони ажратиб берилади.
Қишлоқ хўжалигида ёшлар бандлигини таъминлаш, уларни молиявий қўллаб-қувватлаш, қишлоқ жойларда янги иш ўринларини яратиш мақсадида жорий йил Жомбой туманда 1500 гектарга яқин ер майдони ажратилиши кўзда тутилган.
Жомбойлик 60 нафар ёшларга 12 гектар ер майдони экин экиш учун ажратиб берилди
Шакллантирилган рўйхат асосида ҳозирда Жомбой туманида 4000 нафар ёшларга 25 сотихдан ер ажратилиб, келгусида ажратилган ер майдонларидан тўғри фойдаланиб, экиндан юқори ҳосил олиш, оилавий даромадини ошириш ва шу орқали халқимиз дастурхонини ҳам қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан тўлдиришга замин яратилмоқда.
Бугун ёшларнинг тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, уларни бизнес билан шуғулланишга фаол жалб қилиш O'zLiDeP ва унинг парламентдаги фракцияси аъзоларининг асосий вазифасига айланган.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Ҳаитов ташаббуси билан Жомбой туман ҳокими Қаюм Собиров раҳбарлигидаги 4-сектор ҳудудида жойлашган Беш бола, Қора муйин маҳаллаларида яшовчи 60 нафарга яқин ёшларга “Нормат бобо” фермер хўжалигидан 12 гектар ер майдонлари экин экиш учун ажратиб берилди.
“Бандлиги таъминланган ёшлар сафида эканман, бундан жуда ҳам хурсандман, – дейди 23 ёшли Мафтуна Абдувоитова. – Бугунги кунда биз ёшларга яратиб берилаётган шарт-шароит ва имкониятлардан мақсадли фойдаланган ҳолда, мавжуд ерга экин етиштириб, оилам учун даромад олишни мақсад қилдим. Айни пайтда тенгдошларим билан иш жараёнини ҳам бошлаб юбордик”.
- Ёшлар учун ажратилган ер майдонларига белгиланган қишлоқ хўжалиги экинларини экиш, парваришлаш ҳамда етиштирилган ҳосилни йиғиштириб олишгача бўлган барча агротехник тадбирларни босқичма-босқич амалга ошириш, қишлоқ хўжалигида техника хавфсизлиги қоидаларига риоя қилиш, деҳқончиликда илғор технологияларни қўллаш зарур, – дейди O'zLiDeP фракцияси раҳбари А.Ҳаитов.

По инициативе главы государства в целях обеспечения занятости молодежи, создания новых рабочих мест и развития предпринимательства было намечено в 2021 году выделение земельных площадей молодежи для занятия земледелием.
В соответствии с данной инициативой в Самаркандской области каждому из 160 тысяч не занятых трудом молодых людей за счет хлопковых плантаций и других площадей выделили по 15 соток, в целом - 24 тысячи 571 гектаров земли.
В целях обеспечения занятости молодежи в сельскохозяйственной сфере, финансовой поддержки молодых людей, создания рабочих мест в сельской местности в текущем году в Джамбайском районе предусмотрено выделение молодежи 1500 гектаров земельных площадей.
Жомбойлик 60 нафар ёшларга 12 гектар ер майдони экин экиш учун ажратиб берилди
В настоящее время на основе составленного списка в Джамбайском районе 4000 молодым людям уже выделили по 25 соток. Таким образом закладывается основа для дальнейшего эффективного использования земельных площадей, повышения доходов семей и наполнения внутреннего рынка сельскохозяйственной продукцией.
Поддержка предпринимательства среди молодежи, ее активное вовлечение в бизнес является и основной задачей УзЛиДеП, а также ее фракции в парламенте.
По инициативе заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководителя фракции УзЛиДеП Актама Ҳаитова 60 молодым людям, проживающим в махаллях  Беш бола, Кора муйин  на территории 4-сектора, которым руководит хоким Джамбайского района Каюм Собиров,  с земель фермерского хозяйства “Нормат бобо” выделили 12 гектаров для занятия земледелием.
“Я рада, что попала в ряд трудоустроенной молодежи, - сказала 23-летняя Мафтуна Абдувоитова. – У меня цель - эффективно использовать создаваемые для молодежи условия, возможности, выращивать продукцию на выделенных землях и приносить доход своей семье. В настоящее время мы с ровесниками уже начали работать”.
- На выделенных молодежи землях необходимо высевать намеченные сельскохозяйственные культуры, до сбора урожая поэтапно проводить все агротехнические мероприятия, в процессе работы соблюдать правила техники безопасности, применять передовые технологии земледелия, - сказал руководитель фракции УзЛиДеП А.Хаитов.