Кейинги йилларда Давлатимиз раҳбарининг ёшларга бўлган эътибори, айниқса, уларнинг ишсизлик муаммосини ҳал этишга қаратилган чора-тадбирлари қатор ижобий натижалар бермоқда.
Айниқса, жорий йилдан ишсиз ёшларни иш ўринлари билан таъминлашга йўналтирилган қатор лойиҳаларнинг жорий этилиши айни муддао бўлмоқда.
Хусусан, ушбу йўналишда юртбошимиз топшириғига асосан жойларда сектор раҳбарлари ҳамда мутасадди ташкилотлар вакиллари ҳамкорлигида “Ҳар бир ёшга бир гектар” лойиҳаси амалга оширилиб келинмоқда.
Бу борада, Хоразм вилоятида ҳам ишлар жадал олиб борилмоқда. Хусусан, Гурлан туманида жами “Ёшлар дафтари”га киритилган 2294 нафар ёшларга 573.5 гектар ер ажратилиши режалаштирилган бўлиб, шундан ҳозирга қадар 640 нафар ёшга 160 гектар ер ажратилган.
Вилоят прокурори ҳамда Гурлан туман ҳокимлиги, O'zLiDeP Гурлан туман Кенгаши, Ёшлар ишлари агентлиги туман бўлими билан ҳамкорликда “Ҳар бир ёшга бир гектар” лойиҳаси доирасидаги навбатдаги тадбир   ўтказилди.
– Ушбу лойиҳага “Ёшлар дафтари”га киритилган ҳамда эҳтиёжманд, ишсиз бўлган ёшлар танлаб олинмоқда. Бугун – тумандаги “Обод” ва "Сахтиён" маҳаллаларида яшовчи 38 нафар ёшларга "Бозор”  фермер хўжаликларидан  25 сотихдан экин ер майдонлари ажратиб берилди. Ер ўлчаб бериш ишларидан аввал, ёшларга ҳар бир қарич ердан унумли ва самарали фойдаланиш, оиласи даромадини яхшилаши кераклиги тўғрисида таклиф ва тавсияларимизни бериб ўтдик. Ҳар бир фермер хўжалигидан ажратилган ерда меҳнат қилаётган ёшлар гуруҳларга бўлинди, ҳар бир гуруҳ учун эса, тажрибали, ер тилини тушунадиган соҳа мутахассисларини бириктирдик, – дейди Халқ депутатлари Гурлан туман Кенгашидаги O'zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Шавкат Бекчанов.
Шунингдек, ер ўлчаб бериш ишлари давомида ёшларга фермер хўжаликлари билан ўзаро шартномалар ҳамда сертификатлар ҳам топширилди.
Ёшларга бириктириб қўйилган  кластер ва фермерлар  ёрдамида ерлар шудгор қилиниб, сабзавот, полиз, дуккакли экинлар, бошоқли дон экинлари ва картошка уруғлари ҳамда турли мевали ва  манзарали дарахт кўчатлари билан ҳам таъминланади.

В Гурлане 38 молодым людям для занятия земледелием выделено по 25 соток земли
Внимание, уделяемое в последние годы главой государства решению проблем трудоустройства молодежи, дает свои положительные результаты.
Особенно значительны проекты нынешнего года, направленные на обеспечение работой нетрудоустроенной молодежи.
По заданию главы государства в этом направлении при сотрудничестве руководителей секторов на местах и представителей должностных организаций реализуется проект «Каждому молодому человеку – один гектар».
Активная работа в этом направлении проводится в Хорезмской области. В Гурланском районе, внесенным в «Ёшлар дафтари», 2294 молодым людям запланировано выделение 573.5 гектаров земли, к настоящему времени 640-та из них выделено 160 гектаров.
В рамках проекта «Каждому молодому человеку – один гектар» состоялось очередное мероприятие, организованное прокурором области, хокимиятом Гурланского района, Гурланским районным кенгашем УзЛиДеП, районным отделением Агентства по делам молодежи.
– В этот проект отбираются безработные, внесенные в «Ёшлар дафтари» и нуждающиеся молодые люди. 38 молодым жителям районных махаллей “Обод” и "Сахтиён" с земель фермерского хозяйства "Бозор” выделено по 25 соток. Перед выделением этих площадей рассказали молодежи об эффективном использовании каждой пяди земли для улучшения материального состояния своих семей. Молодежь, которой выделены земельные участки, разделена на группы, к каждой группе прикреплен опытный фермер, - сказал член депутатской группы УзЛиДеП в Гурланском районном Кенгаше народных депутатов Шавкат Бекчанов.
В ходе измерения земельных участков молодежи вручили договоры с фермерскими хозяйствами и сертификаты.
При содействии с прикрепленными к молодежи кластерами и фермерами будет проводиться вспашка земель, молодежь обеспечат семенами различных культур, саженцами  фруктовых и декоративных деревьев.