O'zLiDeP “Аёллар қаноти” наманганлик 30 нафар хотин-қизларнинг муаммосини ҳал қилди
Бугун аёлларимиз нафақат оилада уй бекаси, балки ҳар соҳада ўз касбининг устасидир. Президентимиз томонидан хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш, уларни турмуш фаровонлигини яхшилаш мақсадида қабул қилинаётган Қарор ва Фармонлар ҳам аёллар мушкулини осон қилишга, оиласида тинч тотув ҳаёт кечиришга хизмат қилмоқда.
“Ҳар бир депутат 100 аёлга кўмакчи” лойиҳаси Наманган вилоятида ҳам фаол олиб борилмоқда. O'zLiDeP Наманган вилояти Кенгаши “Аёллар қаноти” гуруҳи аъзолари ташаббуси билан мазкур лойиҳа доирасида “Аёл дардини-аёл тинглайди” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Наманган шаҳридаги “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари”га киритилган ҳотин-қизлар иштирок этдилар. Вилоят Кенгаши депутати Н.Муҳаммадиева томонидан 30 нафар аёллар муаммолари ўрганиб чиқилди. Ўрганиш давомида 7 нафар аёлларга психологик-ҳуқуқий ёрдам кўрсатилди. Давра суҳбати давомида тадбиркорлик билан шуғулланиш истагида бўлган аёллар бир-бирлари билан фикр алмашдилар. 15 нафар аёллар касаначилик асосида тикувчилик йўналиши бўйича банд қилинди.
“Турмуш ўртоғим ҳозирда ишсиз, 2 нафар фарзандим бор. Бир нафар фарзандим Юрак пароги касаллиги билан касалланган. Ўзим ҳам ҳеч қаерда ишламайман. Бугун тадбирда иштирок этиб, тадбиркорлик йўналиши бўйича керакли маслаҳатларни олдим. Мени “Зебо текстиль” корхонасига бириктиришди. Касаначилик асосида иш билан таъминландим. Фарзандимни юрагини операция қилиш учун ҳомий топилди. Менга ҳаётда кучли аёл бўлиб яшашим учун мотивация беришди”, - дейди Мамадалиева Нозима.

«Женским крылом» УзЛиДеП решены проблемы 30 женщин из Намангана
В настоящее время женщины нашей страны успевают не только заниматься домашними делами, но и преуспевают в различных профессиях. Принимаемые Президентом и направленные на поддержку женщин указы и постановления способствуют повышению статуса женщин в обществе.
Проект “Каждый депутат –помощник 100 женщинам” активно реализуется и в Наманганской области. Членами «Женского крыла» УзЛиДеП в рамках этого проекта организована беседа “Проблемы женщины слушают женщины”.
В мероприятии приняли участие женщины, внесенные в «железную» и «женскую» тетради города Намангана. Депутатом областного кенгаша Н.Мухаммадиевой были изучены проблемы 30 женщин. 7 из них была предоставлена психолого-правовая помощь. В ходе беседы обменялись мнениями женщины, желающие заниматься предпринимательством. 15 женщин получили надомную работу по швейному делу.
“Мой муж временно не работает, у меня 2 детей. У одного ребенка порок сердца. Сама я не работаю. В ходе беседы получила консультацию по занятию предпринимательством. Меня прикрепили к предприятию “Зебо текстиль”. Теперь я обеспечена надомной работой. Также нашли спонсора для проведения операции моему ребенку. Так я получила мотивацию чтобы стать сильной, уверенной в себе женщиной”, - сказала Мамадалиева Нозима.