O'zLiDeP “Аёллар қаноти” наманганлик 30 нафар хотин-қизларнинг муаммосини ҳал қилди
Бугун аёлларимиз нафақат оилада уй бекаси, балки ҳар соҳада ўз касбининг устасидир. Президентимиз томонидан хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш, уларни турмуш фаровонлигини яхшилаш мақсадида қабул қилинаётган Қарор ва Фармонлар ҳам аёллар мушкулини осон қилишга, оиласида тинч тотув ҳаёт кечиришга хизмат қилмоқда.
“Ҳар бир депутат 100 аёлга кўмакчи” лойиҳаси Наманган вилоятида ҳам фаол олиб борилмоқда. O'zLiDeP Наманган вилояти Кенгаши “Аёллар қаноти” гуруҳи аъзолари ташаббуси билан мазкур лойиҳа доирасида “Аёл дардини-аёл тинглайди” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Наманган шаҳридаги “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари”га киритилган ҳотин-қизлар иштирок этдилар. Вилоят Кенгаши депутати Н.Муҳаммадиева томонидан 30 нафар аёллар муаммолари ўрганиб чиқилди. Ўрганиш давомида 7 нафар аёлларга психологик-ҳуқуқий ёрдам кўрсатилди. Давра суҳбати давомида тадбиркорлик билан шуғулланиш истагида бўлган аёллар бир-бирлари билан фикр алмашдилар. 15 нафар аёллар касаначилик асосида тикувчилик йўналиши бўйича банд қилинди.
“Турмуш ўртоғим ҳозирда ишсиз, 2 нафар фарзандим бор. Бир нафар фарзандим Юрак пароги касаллиги билан касалланган. Ўзим ҳам ҳеч қаерда ишламайман. Бугун тадбирда иштирок этиб, тадбиркорлик йўналиши бўйича керакли маслаҳатларни олдим. Мени “Зебо текстиль” корхонасига бириктиришди. Касаначилик асосида иш билан таъминландим. Фарзандимни юрагини операция қилиш учун ҳомий топилди. Менга ҳаётда кучли аёл бўлиб яшашим учун мотивация беришди”, - дейди Мамадалиева Нозима.

Currently, women in Uzbekistan have time not only to do household chores, but also succeed in various professions. Decrees and resolutions adopted by the President and aimed at supporting women contribute to raising the status of women in society.
The project “Each deputy is an assistant to 100 women” is actively being implemented in Namangan region. Within the framework of this project, members of the “Women’s Wing” of UzLiDeP organized a conversation “Women listen to women’s problems”.
The event was attended by women included in the “iron” and “women’s” notebooks of the city of Namangan. The deputy of the regional Council N. Muhammadiyeva studied the problems of 30 women. 7 of them were provided with psychological and legal assistance. During the conversation, women who wished to be engaged in entrepreneurship exchanged views. 15 women received home-based sewing jobs.
“My husband is temporarily not working, I have 2 children. One of my child has a heart defect. I do not work either. During the conversation, I received advice on entrepreneurship. I was assigned to Zebo Textile enterprise. Now I am provided with a home-based work. We also found a sponsor for the operation of my child. This is how I got the motivation to become a strong, self-confident woman”, said Mamadaliyeva Nozima.