«Аёллар дафтари»га кирган фуқаро учта иш ўрни яратиб, ҳомийлик қилишни ҳам бошлади
Айни кунга қадар туман Халқ банки томонидан тадбиркорлик қилиш истагини билдирган 99 нафар аёлга жами 253 миллион сўм кредит ажратилди. Шунингдек, 76 нафар «Ёшлар дафтари»га киритилганларга 235 миллион сўм ва «Темир дафтар»ига киритилганларга 500 миллион сўм кредитлар йўналтирилган.
Нигора Собирова асли тошкентлик. У неча йиллар олдин Ғиждувонга келин бўлиб тушган. Айни пайтда 3 нафар фарзанднинг онаси. Қўлида чеварлик ҳунари бор Нигоранинг турмуш шароити маҳалла фаоллари томонидан ўрганилди. Натижада «Аёллар дафтари»га киритилди.
– Туман Халқ банки томонидан 11 миллион 150 минг сўмга 3 та тикув машинасини имтиёзли кредитга олдим, – дейди Зарангари МФЙ Калон қишлоғида яшовчи Нигора Собирова. – Ҳовлида кичкина цех очдим. Ҳозирда 3 та иш ўрни яратган ҳолда миллий қўғирчоқ тикишни йўлга қўйдим. Ғиждувон бозоридаги сотувчилар ўзбек миллий қўғирчоқларимнинг харидори.
– Ўзим тикувчиман, – дейди Калон қишлоғида яшовчи Дилдора Исломова. – Маҳалладошим Нигорахон кичкина цех очиб ишга таклиф қилди. Келиб ҳунаримни кўрсатиб ишларига ёрдамлашиб турибман. 600-700 минг сўм ойлик маош ҳам тўлаб турибди. Бўш вақтларимда уйимда тикувчилигимни давом эттириб оиламга ёрдам бериб келяпман. Бундан хурсандман.
Нигора Собированинг ўғли Бухоро шаҳридаги 24-кўзи ожиз мактабда таҳсил олади. Наврўз байрами муносабати билан ўғлининг 15 нафар синфдошига ҳомийлик асосида кўйлак ва яктак тикиб берди.
– Маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида 88 нафар хотин-қиз «Аёллар дафтари»га киритилган, – дейди Зарангари МФЙ раисининг ўринбосари, Ўзбекистон Либерал-Демократик партиянинг бошланғич партия ташкилоти раиси Гуландон Зокирова. – 10 нафар аёлга Халқ банкидан имтиёзли кредит олиб берилди. Натижада оиласи тикланди. Шундан 6 нафарига 1 сотихли субсидия асосида иссиқхона қуриб берилди. 4 нафарига тикув машинаси етказилди. 6 нафари томорқа ишлари билан ўз-ўзини банд қилди. Айни кунда чорвачилик, паррандачиликни йўлга қщйиш учун 10 нафар хотин-қизга кредит олиб бериш режалаштирилмоқда.

В Гиждуванском районе Бухарской области в «Женской тетради» зарегистрировано 3278 женщин.
99 из них, желающим заниматься предпринимательской деятельностью, районным отделением «Халк банка» выделен кредит в объеме 253 миллионов сумов.  Также 76 гражданам, зарегистрированным в «Молодежной тетради», выделены кредиты в размере 235 миллионов сумов, и гражданам, зарегистрированным в «Железной тетради» - 500 миллионов сумов.
Нигора Собирова – из Ташкента. Несколько лет назад живет в Гиждуване. Она мать 3 детей. Активисты  махалли изучили условия жизни Нигоры и внесли ее в «Женскую тетрадь».
– В районном отделении «Халкбанка» взяла кредит в 11 миллионов 150 тысяч сумов и приобрела 3 швейные машины, - сказала жительница кишлака Калон СГМ  Зарангари Нигора Собирова. – Во дворе открыла небольшой цех. Наняла 3 работников и наладила выпуск национальных кукол. Свои изделия поставляем  продавцам гиждуванского рынка.
– По специальности я швея, - говорит жительница кишлака Калон Дилдора Исломова. – Нигорахон пригласила меня на работу в цехе.  Зарплата - 600-700 тысяч сумов. В свободное от работы время занимаюсь шитьем на дому, это тоже приносит доход.
Сын Нигоры Собировой  учится  в 24-городской школе для слепых детей в городе Бухаре.  В связи с праздником Навруз  Нигора  бесплатно сшила для его 15 одноклассников рубашки.
– 88 женщин из схода граждан махалли внесены в «Женскую тетрадь» - сказала заместитель председателя СГМ Зарангари,  председатель первичной организации Либерально-демократической партии Узбекистана  Гуландон Зокирова. – 10 женщинам помогли получить льготный кредит в «Халк банке». Также 6 из них на основе субсидий построили теплицы площадью в 1 сотку. Они теперь занимаются работой на приусадебных землях. 4 предоставили швейные машинки.  В настоящее время планируем выдачу кредитов еще 10 женщинам для налаживания животноводства и птицеводства.