Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясининг 2020 йил бюджети ижроси ва 2021 йил бюджетининг асосий кўрсаткичлари тўғрисида АХБОРОТ
25.03.2021, 13:35
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясининг 2020 йил бюджети ижроси ва 2021 йил  бюджетининг асосий кўрсаткичлари тўғрисида  АХБОРОТ
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси 2003 йил 15 ноябрда ташкил этилган бўлиб, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан 2003 йил 3 декабрда давлат рўйхатидан ўтказилди ва 2006 йил 18 январда 563-п-сон билан қайта рўйхатдан ўтказилган.
Ташкилий-таркибий жиҳатдан партия 14 та юридик шахс мақомига эга бўлган Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳудудий Кенгашлари ҳамда юридик шахс мақомига эга бўлмаган 207 та туман ва шаҳар партия бўлимларидан иборатдир.
2020 йил давомида партиянинг ижроия аппаратларида 665 киши, жумладан, Сиёсий Кенгаш Ижроия қўмитаси аппаратида 61 киши, ҳудудий партия ташкилотлари ва туман (шаҳар) кенгашларида 604 киши фаолият юритди.
2020 йил 1 январь ҳолатига партиянинг барча бўғинида бюджет ҳисобидан молиялаштириладиган штат бирлиги 678 тани ташкил этди, жумладан, Сиёсий Кенгаш Ижроия қўмитаси аппаратида 74, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари аппаратларида 245, шунингдек 359 нафар ходим туман (шаҳар) кенгашлари аппаратларида фаолият кўрсатди. Қўшимча штат бирликларини таъминлаш хўжалик ҳисобидан жойларда амалга оширилади.
2020 йил 1 январь ҳолатига кўра партиянинг ҳисоб рақамларидаги қолдиқ маблағлар 1 млрд. 930 млн. 448 минг сўмни ташкил қилган. 2020 йил давомида партиянинг ҳисоб рақамларига жами 35 млрд. 306 млн. 431 минг сўм келиб тушган, жумладан, давлат бюджетидан 29 млрд. 577 млн. 131 минг сўм, аъзолик бадалларидан 5 млрд. 397 млн. 315 минг сўм, ҳомийлик ва хайрия ёрдамларидан 51 млн. 477 минг сўм, тадбиркорлик фаолиятидан тушган даромад 102 млн. 310 минг сўм ва бошқа тушумлар 119 млн. 545 минг сўм, маҳаллий сайловлар учун 57 млн. 451 минг сўмни ташкил этган.
Партиянинг 2020 йилдаги Устав фаолиятини амалга оширишга қаратилган харажатлар 32 млрд. 965 млн. 670 минг сўмни ташкил этди, жумладан, партиянинг ижро этувчи аппарати таъминоти учун жорий харажатларга 30 млрд. 226 млн. 337 минг сўм, партия аъзоларининг радио-телевидение ва бошқа оммавий ахборот воситаларида чиқишларини ташкил этиш ва кўргазмали тарғибот материалларини нашр қилиш ҳамда тарқатиш учун 339 млн. 837 минг сўм, партия фаолларини ўқитишга қаратилган семинар ва тренинглар ўтказиш учун 13 млн. 955 минг сўм, конференция ва съездлар ўтказиш учун 126 млн. 500 минг сўм, партиянинг мол-мулкини сақлаш ва улардан фойдаланиш билан боғлиқ коммунал хизматлар ва эксплуатация харажатлари учун 1 млрд. 998 млн. 488 минг сўм, сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ харажатлар учун  51 млн. 451 минг сўм, бошқа харажатларга 204 млн. 923 минг сўм сарфланди ва сайловга ажратилган маблағнинг ўзлаштирилмаган 4 млн 175 минг сўм маблағ МСКнинг ҳисоб рақамига қайтарилди.
Партиянинг банк ҳисобварақларида 2021 йил 1 январь ҳолатига қолдиқ маблағлар 4 млрд. 271 млн. 209 минг сўмни ташкил этди.
2021 йилда партия бюджети 49 млрд. 640 млн. 259 минг сўмни ташкил этиши кутилмоқда, шундан 33 млрд. 069 млн. 023 минг сўм давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар, 12 млрд. 27 минг сўм аъзолик бадаллари маблағи, 100 млн. сўм хайрия ёрдами маблағлари, 200 млн. сўм тадбиркорлик фаолиятидан келиб тушадиган маблағлар ва 4 млрд. 271 млн. 209 минг сўм ҳисобварақлардаги қолдиқ маблағлардир.
Партиянинг 2021 йилдаги бюджетининг асосий кўрсаткичлари қуйидаги тартибда молиялаштирилиши режалаштирилди. Партиянинг ижро этувчи аппарати жорий харажатларга 85 фоиз, партия аъзоларининг радио-телевидение ва бошқа оммавий ахборот воситаларида чиқишларини ташкил этиш ва кўргазмали тарғибот материалларини нашр этиш ва тарқатиш харажатларига 1,5 фоиз, партиянинг матбуот органига ёрдам кўрсатишга 1 фоиз, партия конференциялари, съездларини ўтказиш харажатларига 1 фоиз, партия фаолларини ўқитишга, улар билан семинарлар, тренинглар ўтказиш харажатларига 2 фоиз, партиянинг мол-мулкини сақлаш ва улардан фойдаланиш билан боғлиқ коммунал хизматлар ва эксплуатация харажатларини тўлашга 8,5 фоиз ва бошқа харажатларга 1 фоиз.

ОТЧЕТ Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана по исполнению бюджета 2020 года и основным показателям бюджета на 2021 год
25.03.2021, 13:36
ОТЧЕТ  Движения предпринимателей  и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана по исполнению бюджета 2020 года  и основным показателям бюджета на 2021 год
Движение предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократическая пратия Узбекистана образована 15 нооября 2003 года, прошла государственную регистрацию в министерстве юстиции Республики Узбекистан 3 декабря 2003 года и под №563 перерегистрирована 18 января 2006 года.
В организационно-структурном аспекте партия состоит из 14, имеющих статус юридического лица, и и 207 районных и городских партийных отделений, не имеющих статус юридического Каракалпакского, областных и Ташкентского городского кенгашей лица.
В 2020 году в исполнительном аппарате партии работали 665 человек, в том числе в аппарате Исполнительного комитета Политического совета партии 61 человек, в региональных партийных организациях и районных (городских) кенгашах – 604 человека.
По состоянию на 1 января 2020 года во всех звеньях партии за счет бюджета финансировались 678 штатных единиц, в том числе  в аппарате Исполнительного комитета Политического совета партии 74, аппаратах Каракалпакского, областных и Ташкентского городского кенгашей – 245, аппаратах районных (городских) кенгашей – 359. Финансирование дополнительных штатных единиц осуществлялось за счет хозяйстствующих субъектов на местах.
По состоянию на 1 января 2020 года остаток средств на расчетных счетах партии составил  1 млрд. 930 млн. 448 тысяч сумов. В течение 2020 года поступления на расчетные счета партии составили 35 млрд. 306 млн. 431 тысячу сумов, в том числе, из государственного бюджета - 29 млрд. 577 млн. 131 тысяча сумов, з членские взносы -  5 млрд. 397 млн. 315 тысяч сумов, поступления от спонсоров и в качестве благотворительной помощи - 51 млн. 477 тысяч сумов, доходы от предпринимательской деятельности - 102 млн. 310 тысяч сумов, иные поступления - 119 млн. 545 тысяч сумов, средства,  выделенные на местные выборы - 57 млн 451 тысяча сумов.
Затраты на выполнение Уставной деятельности партии в 2020 году составили 32 млрд. 965 млн. 670 тысяч сумов, в том числе,  на текущие затраты по обеспечению исполнительного аппарата партии - 30 млрд. 226 млн. 337 тысяч сумов,  организацию выступлений членов партии на телевидении, радио и других средствах массовой информации, издание и распространение  наглядных пропагандистских материалов - 339 млн. 837 тысяч сумов, проведение семинаров и тренингов по обучению  активистов партии - 13 млн. 955 тысяч сумов, проведение конференций и съездов -  126 млн. 500 тысяч сумов, затраты на коммунальные и эксплуатационные услуги, связанные  с сохранением и использованием имущества партии - 1 млрд. 998 млн. 488 тысяч сумов, затраты на подготовку и проведение выборов - 51 млн. 451 тысяч сумов, другие затраты -  204 млн. 923 тысяч сумов,  а также  выделенные на выборы и не освоенные 4 млн 175 тысяч сумов возвращены на расчетный счет МСК.
По состоянию на 1 января 2021 года  на расчетных счетах партии остаток средств составил 4 млрд. 271 млн. 209 тысяч сумов.
Прогнозируется, что в 2021 году бюджет партии составит 49 млрд. 640 млн. 259 тысяч сумов, из них 33 млрд. 069 млн. 023 тысяч сумов составят средства, выделяемые из государственного бюджета, 12 млрд. 000 млн. 027 тысяч сумов – членские взносы, 100 млн. сумов - средства от благотворительной помощи, 200 млн. сум – средства от предпринимательской деятельности, 4 млрд. 271 млн. 209 тысяч – остаточные средства на расчетных счетах партии.
Партией запланировано  распределение основных показателей бюджета 2021 года в следующем порядке: На текущие затраты  исполнительного комитета партии - 85 процентов, организацию выступлений членов партии на телевидении, радио и других средствах массовой информации, издание и распространение наглядных пропагандистских материалов 1,5 процента, предоставление помощи печатному органу партии - 1 процент, проведение конференций, съездов партии - 1 процент, проведение семинаров и тренингов по обучению активистов партии - 2 процента, коммунальные и эксплуатационные услуги, связанные с сохранением и использованием  имущества партии - 8,5 процента, иные затраты -1 процент.