Депутатлар маҳаллабай ишлаш орқали муаммоларни ҳал қилмоқда
“Маҳаллабай” тизими асосида иш юритиш натижалари қандай бўляпти? “Ёшлар  дафтари”даги  қизларимизга сектор раҳбарлари томонидан тикув машиналари берилгани айни муддао бўлдию, бугун уларнинг  натижалари қандай  бўляпти?  Бандлиги  таъминланган  ёшларимиз дафтардан чиқишга тайёрми? Улар ўз оилаларига даромад келтириш имкониятларини топа олишяптими?
“Ўрозбой Жуманиязов”  сайлов  округидан  Халқ депутатлари Беруний  туман Кенгашидаги O’zLiDeP депутатлик гуруҳи  аъзоси  Хожаниязова Лола  “Саркоп”  ОФЙ раиси Ю. Розметов ҳамда маҳалла тизими фаоллари билан  2002 йилда туғилган Янгибоева Барчиной яшаётган хонадонда бўлиб, ўз сайловчисининг яшаш ва ишлаш шароити билан қизиқди.
Депутат билан  суҳбат чоғида Барчиной ва унинг онаси  ўзига берилган  амалий ёрдам учун туман ҳокимлиги, сектор раҳбари ҳамда Ёшлар Иттифоқи туман бўлимидан  миннатдорлигини ҳамда яқин келажакда тикув цехи очиш нияти борлигини айтиб, бунинг учун имтиёзли кредит асосида тикув машиналари олишга ёрдам беришини сўради. Ушбу масала яқин вақт ичида сектор раҳбари билан биргаликда ҳал этиладиган бўлди.
Бундан ташқари “Саркоп” ОФЙдаги пандемия шароитида оилавий даромадидан айрилиб, анча қийин ҳолатга тушиб қолган аёллардан бири, икки вояга етмаган фарзанди бор Аширова Севара бўлди.
Севаранинг оилавий ҳолати, маҳалла ҳамда сектор раҳбари  томонидан пухта ўрганилиб, унга тикув машинаси совға қилинганди. Ҳозир Севара ўзини-ўзи банд қилган. Бу аёл ҳам кўрсатилаётган амалий ёрдам учун миннатдор.
Умрбек  Жаббаров
Халқ  депутатлари  Беруний  туман  Кенгашидаги
O’zLiDeP депутатлик  гуруҳи ижрочи котиби
661
Абдинаби2021-04-05 18:28:12
Муоммони ўрганган Депутатларга катта рахмат. Бизлар ҳам Чироқчи туманимизга депутат сайлаган эдик шу депутатларимиз борми?

What is the use of “mahallabay”?
What are the results of the work based on the “mahallabay” system? The provision of sewing machines to the girls included in the “youth notebook” by the sector leaders is a good thing, but what are the results? Is it possible to write out those young people who have been provided with jobs from the lists? Do they have an opportunity to support the family budget?
A member of UzLiDeP deputy group in Beruniy district council of people’s deputies of Urozboy Jumaniyazov electoral district, Khojaniyazova Lola, the Chairman of the citizens’ assembly of Sarkop village, Y. Rozmetov, and makhalla activists inquired about the living and working conditions of Yangiboyeva Barchinoy, born in 2002.
During the conversation, Barchinoy thanked the workers of the regional hokimiyat, the district department of the Youth Union, the head of the sector for the practical assistance provided to her and her mother, told about her intention to open a sewing workshop and asked for help in obtaining a soft loan for the purchase of sewing machines. This issue will be resolved together with the head of the sector soon.
At one time, the problem of Sarkop aul resident Ashirova Sevara, who lost her income during the pandemic and is experiencing financial difficulties, was considered. She has two minor children.
The aul activists and the head of the sector, having studied her situation, presented her with a sewing machine. Now Sevara is a self-employed person. She is grateful for the help provided.