Депутатлар ташаббуси билан шароити энг оғир маҳаллалар “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларига киритилди
02.04.2021, 18:56
Президентимиз раислигида жорий йилнинг 24 март куни “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида 2021 йилда амалга ошириладиган ишлар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилишида ушбу дастурлар ижросини амалга оширишда 21 триллион сўм маблағ йўналтирилди. Ушбу дастурларни амалга оширишда партиялар ва ҳудудий кенгашлар депутатлари олдига энг оғир шароитли маҳаллаларни тўғри танлаш, ажратилган пул маблағларини жой-жойига сарфланиши юзасидан назорат олиб бориш вазифаси юкланди.
Хоразм вилояти Тупроққальа туманининг “Нукус” ва “Соримой” маҳаллалари  вилоят марказидан 190 км, туман марказидан 105 км узоқликда жойлашган, кўп миллатли чегара худудда жойлашган маҳаллалардан ҳисобланади. Ушбу маҳаллалар депутатлар таклифи билан бу йил “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурига киритилиб, ушбу дастурга    ажратилган давлат маблағи, қўшимча ҳомийлик маблағлари, тадбиркорларнинг янги лойиҳалари ва банк кредитлари эвазига 30 млрд. сўм сарфланиши режалаштирилган.
Олий Мажлис Қонунчилик палати депутати Нигора Қутлимуратова, Халқ депутатлари Тупроққалъа тумани Кенгаши депутатлари “Нукус” ва “Соримой” маҳаллаларида бўлиб, у ердаги ҳолат билан танишди. Партия вакиллари хонадонларда бўлиб, аҳоли билан яқиндан мулоқот қилдилар. Аҳолининг ўз томорқа ерларидан унумли фойдаланиши, уйлари олдига гуллар, кўчатлар экишлари, ободонлаштириш ишларини олиб боришлари, атроф-муҳитни тоза сақлашлари лозимлиги бўйича тушунтириш ишлари олиб борилди.
Маҳаллаларда янги трансформаторлар ўрнатилиб, электр симлари устунлари янгидан таъмирланди. Йўлларда асфальт қилиш ишлари олиб борилмоқда. Энг муҳими бу маҳаллаларда ичимлик суви қувурлари ётқизилиб, ҳар бир хонадонларга уланмоқда. Биргина ичимлик суви олиб келиш учун етти миллиард сўм маблағ сарфланди.
- Аҳоли  бандлигини таъминлаш мақсадида “темир дафтар”, “аёллар дафтари”, “ёшлар дафтари”да ҳисобда турган фуқоролар учун янги иш ўринлари яратиш, кичик корхоналар, аҳоли учун сервис хизматлари ташкил қилиш, янги замонавий оилавий шифокорлик пункти қуриш, маҳаллада гилам тўқиш корхонаси ва маиший хизмат кўрсатиш шахобчалари қуриш режалаштирилган, - дейди “Нукус” маҳалла фуқаролар йиғини раиси Ражаббой Жумаев.
Халқ вакили  Нигора Қутлимуратова маҳаллада жойлашган  16-сонли умумий ўрта таълим мактаби фаолияти билан танишди. Мактаб 45 ўринга мўлжалланган бўлиб, ҳозирда  130 нафар ўқувчилар икки сменада таҳсил олаётгани, мактабда стол-стулларнинг етарли эмаслиги, спорт майдончаси ва ўқитувчилар хонаси йўқлиги  маълум бўлди. “Обод  қишлоқ” дастурида ушбу мактаб учун қўшимча бино қуриш, ўқитувчилар учун шароит яратиш  ишлари амалга оширилади.

At the initiative of deputies, mahallas with difficult conditions are included in “Obod Qishloq” and “Obod Mahalla” programs
09.04.2021, 14:49
On March 24 this year, a videoconference was held under the chairmanship of the President to discuss the upcoming work in 2021 within the framework of “Obod Qishloq” (Prosperous Village) and “Obod Mahalla” (Prosperous Neighborhood) programs, for the implementation of which 21 trillion UZS were allocated. To carry out this work, the parties and deputies of regional councils are entrusted with the task of monitoring the correct selection of mahallas with the most difficult conditions and the purposefulness of the use of the allocated funds.
“Nukus” and “Sorimoy” mahallas of Tuproqqala district of Khorezm region are located 190 kilometers from the regional center and 105 kilometers from the district center. These are multinational border mahallas. At the suggestion of deputies, these mahallas are included in “Obod qishloq” and “Obod mahalla” programs. It is planned to spend 30 billion UZS on their development from funds allocated for the implementation of programs, additional sponsorship funds, new projects of entrepreneurs and bank loans.
Deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Nigora Kutlimuratova, deputies of Tuproqqala district council of people’s deputies visited “Nukus” and “Sorimoy” mahallas, got acquainted with the living conditions of the population. Party representatives held talks with residents. Carried out explanatory work on the need for effective use of personal plots, planting flowers and trees in front of houses, carrying out improvement work, preserving the cleanliness of the environment.
New transformers were installed in mahallas, poles and electric wires were replaced. Work has begun on asphalting roads. The main thing is that water pipes are laid in mahallas and connected to every house. Seven billion UZS were spent on this work alone.
“It is planned to create new jobs for citizens included in the “iron”, “women” and “youth” notebooks, the organization of small businesses, service centers, a new family doctor’s office, carpet manufacturing enterprises to ensure employment of the population”, said the Chairman CAM “Nukus” Rajabboy Jumayev.
Deputy Nigora Kutlimuratova got acquainted with the work of secondary school No.16. The school is designed for 45 places. Currently 130 children study there in two shifts. There are not enough tables, chairs, no sports ground, no room for teachers. An additional building will be built for this school within the framework of “Obod Qishloq” program, and all the necessary conditions will be created for teachers.