Ангорда 120 гектар қаровсиз ер майдони ўзлаштирилди
Ангор туманидаги «Илғор» маҳалласи ҳудудида очилмаган қўриқ ерлар мавжуд эди. Ҳозирда ушбу ҳудуддаги 120 гектар майдондаги очилмаган ерлар ўзлаштирилмоқда.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов воҳага ташрифи давомида мазкур ҳудудда бўлди ва ўзлаштириш ишлари қандай олиб борилаётгани билан қизиқди.
— 120 гектар ер майдонини ободонлаштириш орқали у ерда катта боғ ташкил қилмоқчимиз, — дейди «Бақтрия агро томорқа хизмати» МЧЖ раҳбари Ислом Худойбердиев. — Ҳозирда экиш учун анор, арчанинг ҳар хил туридан ва акация кўчатларини олиб келдик. Шунингдек, ернинг бир қисмида мева-сабзавот ҳам етиштирилади. Муҳими, бу ерлар асосан, туманда ишсиз ёшларга ижарага берилиб, уларнинг бандлиги таъминланади. Томорқа хизмати эса ерни шудгор қилиш, ўғит, кўчатлар етказиб беришда уларга ёрдам беради.
Ташриф давомида А.Хаитов майдонни кўздан кечирар экан, боғ ташкил этиш учун мўлжалланган қисмида дастлабки кўчат экиш жараёнини бошлаб берди. Спикер ўринбосари ерга анор кўчатини экди.
Учрашув давомида А.Хаитов экиладиган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларидан юқори ҳосил олишда қандай самалари усуллардан фойдаланиш борасида ўз тавсияларини ҳам бериб ўтди.

На территории махалли «Илгор» Ангорского района есть целинные земли. В настоящее время осваиваются 120 гектаров.
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководитель фракции УзЛиДеП Актам Хаитов в ходе поездки по области ознакомился с работой по освоению земель.
— Хотим освоить 120 гектаров и заложить большой сад, - сказал руководитель ООО «Бақтрия агро томорқа хизмати» Ислом Худойбердиев. — Завезли саженцы граната, различных видов арчи, акации. На одной части земель будем выращивать фрукты и овощи. Эти земли будут распределяться в аренду безработной молодежи района, так будет обеспечена их занятость. А приусадебная служба будет им оказывать помощь в пахотных работах, доставке саженцев и семян.
В ходе визита А.Хаитов дал старт началу посадки первых саженцев. Заместить спикера посадил саженец гранат.
В ходе встречи А.Хаитов также дал рекомендации по вопросу использования лучших методов возделывания культур для получения богатого урожая.