Ангорда 120 гектар қаровсиз ер майдони ўзлаштирилди
Ангор туманидаги «Илғор» маҳалласи ҳудудида очилмаган қўриқ ерлар мавжуд эди. Ҳозирда ушбу ҳудуддаги 120 гектар майдондаги очилмаган ерлар ўзлаштирилмоқда.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов воҳага ташрифи давомида мазкур ҳудудда бўлди ва ўзлаштириш ишлари қандай олиб борилаётгани билан қизиқди.
— 120 гектар ер майдонини ободонлаштириш орқали у ерда катта боғ ташкил қилмоқчимиз, — дейди «Бақтрия агро томорқа хизмати» МЧЖ раҳбари Ислом Худойбердиев. — Ҳозирда экиш учун анор, арчанинг ҳар хил туридан ва акация кўчатларини олиб келдик. Шунингдек, ернинг бир қисмида мева-сабзавот ҳам етиштирилади. Муҳими, бу ерлар асосан, туманда ишсиз ёшларга ижарага берилиб, уларнинг бандлиги таъминланади. Томорқа хизмати эса ерни шудгор қилиш, ўғит, кўчатлар етказиб беришда уларга ёрдам беради.
Ташриф давомида А.Хаитов майдонни кўздан кечирар экан, боғ ташкил этиш учун мўлжалланган қисмида дастлабки кўчат экиш жараёнини бошлаб берди. Спикер ўринбосари ерга анор кўчатини экди.
Учрашув давомида А.Хаитов экиладиган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларидан юқори ҳосил олишда қандай самалари усуллардан фойдаланиш борасида ўз тавсияларини ҳам бериб ўтди.

120 hectares of abandoned lands have been developed in Angor district
There are virgin lands on the territory of Ilgor mahalla of Angora district. Currently, 120 hectares are being developed.
Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, Head of UzLiDeP faction Aktam Khaitov, during a trip to the region, got acquainted with the work on land development.
“We would like to develop 120 hectares and create a large garden”, said Islom Khudoyberdiyev, Head of Baqtriya Agro Tomorqa Khizmati LLC. – We brought in seedlings of pomegranate, various types of juniper, acacia. We will grow fruits and vegetables on one part of the land. These lands will be distributed for rent to unemployed youth of the district, so their employment will be ensured. And the backyard service will assist them in arable work, delivery of seedlings and seeds.
During the visit, A. Khaitov launched the planting of the first seedlings. Deputy Speaker planted a pomegranate seedling.
At the meeting, A. Khaitov also gave recommendations on the use of the best methods of crop cultivation to obtain a rich harvest.