Деҳқон хўжаликлари ва томорқачилар учун янги қонун мазмун-моҳияти тушунтирилди
2021 йил 1 апрелда Президентимиз томонидан тасдиқланган «Деҳқон хўжалиги тўғрисида» ва «Томорқа хўжалиги тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунлари деҳқон хўжаликлари ва томорқачилар учун айни муддао бўлди.
O’zLiDeP Самарқанд вилоят Кенгаши ташаббуси билан Иштихон туманининг Бешариқ маҳалласида бўлиб, “Томорқа хўжалиги тўғрисида”ги Қонуннинг мазмун-моҳиятини тарғиб қилиш мақсадида томорқачилар иштирокида тадбир ташкил қилинди.
Ҳар бир оиланинг тадбиркорлик билан шуғулланиши ва барқарор даромад манбаига эга бўлиши учун O`zLiDeP ва унинг парламентдаги фракцияси бор куч ва салоҳиятини сафарбар этади. Жойларда аҳоли билан очиқ мулоқотни йўлга қўйган ҳолда, уйма-уй юриб уларни қийнаётган масалаларни ҳал этади, уларга яқин дўст бўлиб, маҳаллалар билан елкама-елка ишлайди.
Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, OʻzLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси Актам Ҳаитов тумандаги Бешариқ МФЙ ҳудудида яшовчи Нурали Султонов томорқаси фаолияти билан танишишди.
Нурали Султонов тадбир иштирокчиларига томорқачилик сир-асрорлари хусусида сўзлаб берди. Томорқасининг 6 сотихли иссиқхонасида кўчатчилик ташкил этган бўлиб, етиштирган помидор, бодринг, булғор қалампири ва бошқа кўчатларидан 25 миллион сўм даромад топаётганлигини иштирокчиларга айтиб ўтди.
- Излаган имкон топади, - дейди маҳалла раисининг хотин-қизлар бўйича ўринбосари Шохиста Холмуродова. - Ҳозирги кунда ҳар бир хонадон йилига 35-40 минг дона кўчатни ички бозорга чиқараяпти. Бундан ҳам яхшигина даромад олаяпти. Энди аҳолимиз етиштирган маҳсулотини ўзи хоҳлаган нархда сотиши, керак бўлса, экспортга чиқариши мумкин бўлади. Бу эса бозорларимиз қишлоқ хўжалик маҳсулотлари билан тўлиши ва рақобат муҳити шаклланиши учун муҳит яратади.
Шу куни тумандаги бошқа бир қатор томорқачилар хонадонларида ҳам маҳорат дарси шаклида тадбирлар ўтказилди. Яқинда кучга кирган “Томорқа хўжалиги тўғрисида”ги қонун юзасидан савол-жавоб ва баҳс-мунозаралар ўтказилди.

New laws. What benefits do they provide for dehkan farms and owners of household plots?
On 1 April 2021, the President approved the Laws of the Republic of Uzbekistan “On dehkan farms” and “On household plots”.
At the initiative of Samarkand regional Council of UzLiDeP, an event was organized in Beshariq mahalla of Ishtikhan district with the participation of owners of household lands to clarify the essence, content and significance of the Law of the Republic of Uzbekistan “On household plots”.
At the event, it was also noted that UzLiDeP and its parliamentary faction will make every effort and use their potential so that every family has the opportunity to engage in entrepreneurship and have a stable income. At the local level, dialogues with the population are held, problems are studied and solved in accordance with the established procedure, work is carried out in mahallas through home visits.
Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, Chairman of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP Aktam Khaitov got acquainted with the work on the household plot of a resident of Beshariq village, Nurali Sultonov.
Nurali Sultonov spoke about the peculiarities of working on a household plot. On 6 acres of his household plot, he grows seedlings, the income from the sale of which is 25 million UZS.
“He who seeks will find”, said Shokhista Kholmurodova, Deputy Chairman of the mahalla for women’s issues. – Each family annually sells 35-40 thousand seedlings. It brings in a good income. And now it is possible to set prices for seedlings and export them. This allows replenishing the markets with agricultural products and creating an atmosphere of competition.
On this day, master classes were held in many household plots of the district, and the recently adopted law “On household plots” was discussed.