Ишсиз ёшларга 25 сотихдан ер майдони ва картошка уруғлари ажратиб берилди
Ёшлар ва аёллар бандлигини таъминлаш бугунги куннинг энг муҳим ва долзарб вазифаларидан бирига айланган. Боиси, ҳозирги давр уларга зарур даромад манбаи яратиш, касб-ҳунарга ўқитиш, бизнесни бошлашга кўмаклашиш каби масалаларни ҳал этиш, бу борада жиддий чоралар кўришни тақозо этмоқда.
Юртимизда аҳолининг қарийб 55 фоизини ёшлар ташкил этади. Шу боис, бугун ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, уларни бизнес билан шуғулланишга фаол жалб қилиш O`zLiDeP ва унинг парламентдаги фракцияси аъзоларининг асосий вазифасига айланган.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O`zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Ҳаитов ва Оқдарё туман ҳокими Нажмиддин Сулаймонов Пичоқчи, Кумушкент маҳаллаларида яшовчи 45 нафар ёшларга 25 сотихдан ер ажратиб бериш жараёнида иштирок этди. Уларга ўз деҳқончиликларини бошлаб олишлари учун янада қулайликлар яратиш мақсадида маълум миқдорда картошка уруғлари ҳам тарқатилди.
– Энди «Ёшлар дафтари» рўйхатига олинган бу йигит-қизлар деҳқончилик қилиб, йилда уч марта ҳосил олиш ҳаракатида ишлайди, оиласи даромадига ўз ҳиссасини қўшади, – деди А.Ҳаитов. – Бинобарин, ёшларнинг экин-текин қилишлари учун туман ҳокимлиги томонидан уларга картошка ва полиз уруғлари етказиб берилди. Ёш деҳқонларнинг яқин атрофдаги маҳаллаларда истиқомат қилиши ортиқча харажатларсиз, вақтдан унумли фойдаланиб, кўпроқ меҳнат қилиш, даромад олиш имконини беради.
Суҳбат ва мулоқотлар жараёнида давлатимиз томонидан ёшларга қаратилаётган юксак эътибордан мамнун ўғил-қизлар дастлаб картошка, сўнг дуккакли экинлар экишини айтиб, билдирилган ишончни оқлашга ваъда бердилар.
1268
Nodirbek2021-04-19 04:09:19
Bu yerni 1 chi marotaba yumshatib berishni fermer oladimi yo xar bir fuqoroning o'xi yumshatib oladimi yuqoridagi yoshlarga omad tilab qolasi

Безработной молодежи выделили по 25 соток площадей и семена картофеля
Обеспечение занятости молодежи и женщин сегодня является одной из важных и актуальных проблем. Необходимо принимать серьезные меры по созданию для них источников дохода, обучению профессиям, способствовать началу бизнеса.
Почти 55 процентов населения страны составляет молодежь. В этой связи основной задачей УзЛиДеП и членов ее фракции в парламенте является поддержка молодежного предпринимательства, вовлечение молодежи в бизнес.
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководитель фракции УзЛиДеП Актам Хаитов и хоким Акдарьинского района Нажмиддин Сулаймонов приняли участие  в процессе предоставления по 25 соток земельных площадей 45 молодым людям, проживающим  в махаллях Пичокчи, Кумушкент. Для оказания помощи в начале дехканской деятельности им выдали семена картофеля.
– Теперь эти молодые люди, внесенные в «Молодежную тетрадь», будут заниматься земледелием, стараться получать по три урожая в год и приумножать доходы своих семей, - сказал А.Хаитов. – Для их успешной работы районный хокимият выделил семена картофеля и бахчевых культур. Молодые дехкане живут в ближайших махаллях, это позволит экономить средства, время, больше трудиться и получать доход.
В ходе беседы молодые люди, воодушевленные заботой государства, обещали оправдать оказанное доверие.