Ишсиз ёшларга 25 сотихдан ер майдони ва картошка уруғлари ажратиб берилди
Ёшлар ва аёллар бандлигини таъминлаш бугунги куннинг энг муҳим ва долзарб вазифаларидан бирига айланган. Боиси, ҳозирги давр уларга зарур даромад манбаи яратиш, касб-ҳунарга ўқитиш, бизнесни бошлашга кўмаклашиш каби масалаларни ҳал этиш, бу борада жиддий чоралар кўришни тақозо этмоқда.
Юртимизда аҳолининг қарийб 55 фоизини ёшлар ташкил этади. Шу боис, бугун ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, уларни бизнес билан шуғулланишга фаол жалб қилиш O`zLiDeP ва унинг парламентдаги фракцияси аъзоларининг асосий вазифасига айланган.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O`zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Ҳаитов ва Оқдарё туман ҳокими Нажмиддин Сулаймонов Пичоқчи, Кумушкент маҳаллаларида яшовчи 45 нафар ёшларга 25 сотихдан ер ажратиб бериш жараёнида иштирок этди. Уларга ўз деҳқончиликларини бошлаб олишлари учун янада қулайликлар яратиш мақсадида маълум миқдорда картошка уруғлари ҳам тарқатилди.
– Энди «Ёшлар дафтари» рўйхатига олинган бу йигит-қизлар деҳқончилик қилиб, йилда уч марта ҳосил олиш ҳаракатида ишлайди, оиласи даромадига ўз ҳиссасини қўшади, – деди А.Ҳаитов. – Бинобарин, ёшларнинг экин-текин қилишлари учун туман ҳокимлиги томонидан уларга картошка ва полиз уруғлари етказиб берилди. Ёш деҳқонларнинг яқин атрофдаги маҳаллаларда истиқомат қилиши ортиқча харажатларсиз, вақтдан унумли фойдаланиб, кўпроқ меҳнат қилиш, даромад олиш имконини беради.
Суҳбат ва мулоқотлар жараёнида давлатимиз томонидан ёшларга қаратилаётган юксак эътибордан мамнун ўғил-қизлар дастлаб картошка, сўнг дуккакли экинлар экишини айтиб, билдирилган ишончни оқлашга ваъда бердилар.
1268
Nodirbek2021-04-19 04:09:19
Bu yerni 1 chi marotaba yumshatib berishni fermer oladimi yo xar bir fuqoroning o'xi yumshatib oladimi yuqoridagi yoshlarga omad tilab qolasi

Unemployed youth were allocated 25 acres of land and potato seeds
Providing employment for youth and women today is one of the most important and urgent problems. It is necessary to take serious measures to create sources of income for them, to train professions, to promote the start of a business.
Almost 55 percent of the country’s population is youth. In this regard, the main task of UzLiDeP and members of its faction in parliament is to support youth entrepreneurship, involve young people in business.
Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, head of UzLiDeP faction Aktam Khaitov and the Hokim of Akdarya district Najmiddin Sulaymonov took part in the process of providing 25 acres of land to 45 young people living in the mahallas of Pichokchi, Kumushkent. They were given potato seeds to help them start their farming activities.
“Now these young people, included in the “Youth Notebook”, will be engaged in agriculture, try to get three harvests a year and increase the incomes of their families”, A. Khaitov said. – For their successful work, the district hokimiyat allocated seeds of potatoes and melons. Young dehkans live in the nearest mahallas. This will save money, time, work more and earn income.
During the conversation, young people, inspired by the care of the state, promised to justify their trust.