Бухорода ишсиз хотин-қизлар бепул касбга ўқитилмоқда
O‘zLiDeP Бухоро вилоят Кенгаши ва партиянинг Бухоро шаҳар Кенгаши “Аёллар қаноти” гуруҳи ташаббуси билан “Бунёдкор аёллар” лойиҳаси доирасида “Ўз ишингни бошла ва такомиллаштир” мавзусида "Тадбиркор бизнес центр" кадрларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш касб-ҳунар ўқув марказида давра суҳбати ташкил этилди.
Мазкур тадбир “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” Давлат дастурида белгиланган устувор вазифаларни амалга ошириш ҳамда юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, аҳолига яратилаётган имкониятлар ва шарт-шароитларни кенг аҳоли ўртасида тарғиб қилиш, ҳар бир маҳаллада ишсиз, уйда ўтирган хотин-қизларни касб-ҳунарга ўргатиш, тадбиркорликка жалб қилиш орқали уларнинг бандлигини таъминлаш мақсадида ташкил этилди.
Тадбир давомида партиянинг дастурий мақсад ва вазифалари, партиявий лойиҳалар, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш мақсадида қабул қилинган қонун ва қарорлар билан таништириб ўтдилар.
Шунингдек, "Тадбиркор бизнес центр" ўқув марказини битирган 25 нафар талабаларга ўқишни намунали тугатганлиги учун диплом ва сертификат топширилди. Шу билан бирга 15 нафар талабаларга партия гувоҳномалари топширилди.
Тадбирнинг иккинчи қисмида партия фаоллари томонидан шу ўқув масканида таҳсил олган, “Аёллар дафтари” ҳамда ишсизлар рўйхатида турган хотин-қизларнинг бандлигини таъминлаган ҳамда ўз ишини бошлаган аёлларнинг фаолияти яқиндан ўрганилди. Бунга Когон туманидаги “Тараққиет” МФЙ, Деҳмирзайон қишлоғида яшовчи Ўғилой Муртазоева тумандаги “Сеул северенс” хусусий корхонасида иш бошлаганини мисол қилса бўлади.

Unemployed women in Bukhara study professions free of charge
At the initiative of Bukhara Regional Council of UzLiDeP and the “Women’s Wing” of Bukhara City Council of the Party within the framework of “Bunyodkor Ayollar” project, a conversation on “Start and improve your business” was held in the vocational training center for retraining and advanced training “Tadbirkor Business Center”. The event was organized with the aim of implementing the priority tasks outlined in the State Program “Year of Supporting Youth and Improving Population Health”, promoting among the population of the reforms carried out in the country and the created conditions and opportunities for the population, vocational guidance of unemployed women in each mahalla, ensuring their employment by attracting them into entrepreneurship.
At the event, information was provided on the program goals and objectives of the party, its projects, laws and resolutions to support entrepreneurship.
We will successfully complete their studies at “Tadbirkor Business Center” training center. 25 students were awarded diplomas and certificates. 15 students were also presented with party membership cards.
In the second part of the event, the party activists got acquainted with the work of women who studied at this training center, who were on the list of the “Women’s Notebook”, provided with work and have already started their own business. An example is Ugiloy Murtazoyeva, a resident of the village of Dekhmirzayon CAM “Taraqqiyot” in Kagan District, who works at the Seoul Severance private enterprise.