Бухорода ишсиз хотин-қизлар бепул касбга ўқитилмоқда
O‘zLiDeP Бухоро вилоят Кенгаши ва партиянинг Бухоро шаҳар Кенгаши “Аёллар қаноти” гуруҳи ташаббуси билан “Бунёдкор аёллар” лойиҳаси доирасида “Ўз ишингни бошла ва такомиллаштир” мавзусида "Тадбиркор бизнес центр" кадрларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш касб-ҳунар ўқув марказида давра суҳбати ташкил этилди.
Мазкур тадбир “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” Давлат дастурида белгиланган устувор вазифаларни амалга ошириш ҳамда юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, аҳолига яратилаётган имкониятлар ва шарт-шароитларни кенг аҳоли ўртасида тарғиб қилиш, ҳар бир маҳаллада ишсиз, уйда ўтирган хотин-қизларни касб-ҳунарга ўргатиш, тадбиркорликка жалб қилиш орқали уларнинг бандлигини таъминлаш мақсадида ташкил этилди.
Тадбир давомида партиянинг дастурий мақсад ва вазифалари, партиявий лойиҳалар, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш мақсадида қабул қилинган қонун ва қарорлар билан таништириб ўтдилар.
Шунингдек, "Тадбиркор бизнес центр" ўқув марказини битирган 25 нафар талабаларга ўқишни намунали тугатганлиги учун диплом ва сертификат топширилди. Шу билан бирга 15 нафар талабаларга партия гувоҳномалари топширилди.
Тадбирнинг иккинчи қисмида партия фаоллари томонидан шу ўқув масканида таҳсил олган, “Аёллар дафтари” ҳамда ишсизлар рўйхатида турган хотин-қизларнинг бандлигини таъминлаган ҳамда ўз ишини бошлаган аёлларнинг фаолияти яқиндан ўрганилди. Бунга Когон туманидаги “Тараққиет” МФЙ, Деҳмирзайон қишлоғида яшовчи Ўғилой Муртазоева тумандаги “Сеул северенс” хусусий корхонасида иш бошлаганини мисол қилса бўлади.

В Бухаре безработные женщины бесплатно обучаются профессиям
По инициативе Бухарского областного Кенгаша УзЛиДеП и «Женского крыла» Бухарского городского кенгаша партии в рамках проекта “Бунёдкор аёллар” в профессионально-учебном центре по переподготовке и повышению квалификации "Тадбиркор бизнес центр" состоялась беседа на тему “Начинай и совершенствую свое дело”. Мероприятие организовано с целью реализации приоритетных задач, намеченных в Государственной программе “Года поддержки молодежи и укрепления здоровья населения”, пропаганды среди населения проводимых в стране реформ и создаваемых условий и возможностей для населения, профессиональной ориентации безработных женщин в каждой махалле, обеспечения их занятости путем привлечения их в предпринимательство.
В ходе мероприятия была представлена информация о программных целях и задачах партии, ее проектах, законах и постановлениях по поддержке предпринимательства.
Успешно завершим обучение в учебном центре "Тадбиркор бизнес центр" 25 учащимся вручили дипломы и сертификаты. 15 учащимся также вручили членские билеты партии.
Во второй части мероприятия активисты партии ознакомились с работой женщин, обучавшихся в этом учебном центре, бывших в списке «Женской тетради», обеспеченных работой и уже начавших свое дело. Примером может служить работающая на частном предприятии “Сеул северенс” жительница кишлака Дехмирзайон СГМ “Тараккиет” Каганского района Угилой Муртазоева.