Депутатлар аёллар ва ёшлар бандлигига эътибор қаратди
Халқ депутатлари Боёвут туман кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи йиғилишида туман аҳоли банлигигига кўмаклашиш маркази раҳбари ўринбосари Шерзод Артикбаевнинг ҳисоботи тингланди.
Бугунги кунда хотин-қизлар ва ёшлар мамлакатимиз аҳолисининг катта қисмини ташкил этади. Уларнинг муаммоларига ечим топиш мақсадида ҳар бир маҳалла, туман, шаҳар ва вилоят кесимида «Ёшлар дафтари» ва «Аёллар дафтари» шакллантирилиб, бу «Темир дафтар»дан алоҳида бўлиши белгиланди. Унга ижтимоий, ҳуқуқий, психологик қўллаб-қувватлашга, билим ва касб ўрганишга эҳтиёжи ва иштиёқи бор бўлган ишсиз ёшлар ва хотин-қизлар киритилмоқда. Мамлакатимизда олиб борилаётган барча ислоҳотлар «Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халққа хизмат қилиши керак», деган эзгу ғоя асосида амалга оширилмоқда.  Президентимиз томонидан илгари сурилган ва бугун ҳаётимиздан тобора чуқур ўрин олаётган ушбу тамойил юртдошларимизнинг ҳаётдан рози бўлиб яшашига, одамларимизнинг мамлакатимиз келажагига бўлган ишончини янада мустаҳкамлашга замин яратаётир.
Давлатимиз раҳбари «Бундан кейин одамларнинг уйига бориб, ишга муҳтожларни ишга жойлаштириш тизимини яратишимиз керак. Энди қайси жойда раҳбарлар уйма-уй юриб, масалаларни ҳал қилса, ўша жойда вазият ўзгаради...» дея таъкидлаши юқоридаги эзгу ғоя ҳаётимизда муҳим ўрин тутиши кераклигини барчамизга яна бир бор эслатди, десак муболаға бўлмайди.
Жорий йилнинг ўтган даври мобайнида бандликка кўмаклашиш марказига  1228 нафар аҳолидан  мурожаат тушган эди. Мурожаатчиларнинг 271 нафари ишга жойлаштирилди. Уларнинг 180 нафарини ёшлар ва 13 нафарини аёллар ташкил қилади. 201 нафар ёшлар ва  46 нафар аёллар тадбиркорлик марказаларида касб-ҳунарга ўқитилди ва бу борадаги саъйи ҳаракатлар узвий давом эттириб келинмоқда.  91 нафар аёллар ва  43 нафар ёшлар мавсумий ишларга жалб қилинди. Жумладан, 53 нафар аёл ва 28 нафар ёшларга ишсизлик нафақаси  тайинланди.
Ишсиз фуқароларга субсидиялар ажратилиши ҳам таъкидлаб ўтилди.
Туман Кенгаши депутатлари Алламурод Гулмуродов, Муҳаммаджон Раҳмоновларнинг  аёллар ва ёшлар бандлигини таъминлашда мутасадди идоралар билан ҳамкорликни янада яхшилаш борасидаги фикр-мулоҳазалари тингланди.

Deputies employ women and youth
At the meeting of UzLiDeP Deputy Group in Bayaut district Council of people’s deputies, the report of the deputy head of the regional Center for promoting employment of the population Sherzod Artikbayev was heard.
As is known, women and young people make up the majority of the population of Uzbekistan. To solve their problems in the context of mahallas, districts, cities and regions, “Youth Notebook”, “Women’s Notebook” were formed, which differ from the “Iron Notebook”. These notebooks register unemployed women and young people in need of social, legal, psychological assistance, and who want to acquire work skills. The reforms being carried out in the country are carried out based on the idea “It is not the people who should serve the government, but the government should serve the people”. This principle, put forward by the President of the country, has an important place in our life, serves as the basis for the implementation of reforms aimed at further improving the living standards of the population and allows us to look to the future with hope.
It will not be a mistake to say that the words of the Head of the state that it is necessary to be among the people, to introduce an effective system of employment for those who need it, and where the leader, visiting houses, learns and solves the problems of the population, the situation with living conditions, work and everyday life, also indicates once again that this idea should take an important place in our life.
Over the past period of this year, the Employment Promotion Center received applications from 1228 people. 271 of them – 180 women and 13 young people – are employed. 201 young people and 46 women studied professions in entrepreneurship centers, and work in this direction continues. 91 women and 43 young people are involved in seasonal work. 53 women and 28 young people have been granted unemployment benefits.
The allocation of subsidies to unemployed citizens was also noted.
The deputies of the district Council Allamurod Gulmurodov, Muhammadjon Rakhmonov spoke about cooperation with officials in the issue of providing employment for women and youth.