Депутатлар бахмаллик “темир дафтар”га кирган хонадонларга саховат кўрсатди
O‘zLiDeP Жиззах вилоят ҳудудий партия ташкилоти Бизнес тузилмалари, фермерлар ва аҳоли мурожаатлари билан ишлаш бўлими ташаббуси билан Бахмал туманининг Новқа қишлоғида томорқачилар учун ташкиллаштирилган тадбир давомида “Новқа боғлари” деҳқон хўжалиги раҳбари Холиқул Абдуҳолиқов томонидан қишлоқдаги “Темир дафтар”даги хонадонларга 25 донадан жўжа, 2 донадан манзарали дарахт кўчати, 100 донадан помидор, бодринг, қалампир, булғар қалампири кўчатлари тарқатди.
Новқа қишлоғида бугунги кунда 8112 нафар аҳоли истиқомат қилади. Айни пайтда “Темир дафтар”га 12 та оила, “Аёллар дафтари”га  27 нафар хотин-қизлар ва “Ёшлар дафтари”га 39 нафар ёшлар киритилган бўлиб, уларнинг бандлигини таъминлаш, доимий даромад манбаларини шакллантириш борасида олиб борилаётган ишларда томорқачилик фаолияти ҳам алоҳида ўрин тутишига аҳамият қаратилмоқда.
– Аҳолига Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари ҳузуридаги жамғарма томонидан ажаратиладиган имтиёзли кредитлар, соҳага оид ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида батафсил маълумотлар беришга ҳаракат қилдик, - дейди  O‘zLiDeP Жиззах вилоят ҳудудий партия ташкилоти Бизнес тузилмалари, фермерлар ва аҳоли мурожаатлари билан ишлаш бўлими мудири Фарҳод Маматқулов. - Шунингдек, кичик иссиқхона қуриш, чорвачилик билан шуғулланиш мақсадида  кредит маблағи олиш истагида бўлган хонадон эгаларининг мурожаатларини депутатларимиз назоратига олдик.
Бўлиб ўтган тадбир партия фаоллари ва маҳаллий Кенгаш депутатларининг бу борада  олиб борилаётган амалий ишларни янада жонлатиришлари зарур эканлигини кўрсатиб берди.

Deputies help families included in the “Iron Notebook”
At the initiative of the employees of the Department for working with the appeals of business structures, farmers and the population of Jizzakh regional Council of UzLiDeP, during an event organized for owners of household land in Novka village of Bakhmal district, the head of Novka Boglari dehkan farm, Kholiqul Abdukholikov, allocated 25 chickens, 2 ornamental tree seedlings and 100 pcs. seedlings of tomatoes, cucumbers, bell peppers and hot peppers to people included in the “Iron Notebook”.
8112 people live in Novka village. 12 families are included in the “Iron Notebook”, 27 women are included in the “Women’s Notebook”, and 39 young people are included in the “Youth Notebook” sources of constant income and ensuring the well-being of families. In this connection, special attention is paid to ensuring their employment, conducting work on household plots to obtain sources of permanent income and ensuring the well-being of families.
“We tried to inform the population in detail about the preferential loans provided by the fund under the Council of Farmers, Dehkan Farms and Owners of Household Lands of Uzbekistan, regarding the preparation of the necessary documents for this”, said the head of the Department for working with the appeals of business structures, farmers and the population of Jizzakh regional Council of UzLiDeP Farkhod Mamatkulov. – Deputy control has been established to resolve appelas of citizens wishing to receive a loan for the construction of mini-greenhouses and livestock farming.
The need for intensifying the work carried out by the activists of the mahalla and deputies of the local Council of People’s Deputies was noted.