Депутатлар бахмаллик “темир дафтар”га кирган хонадонларга саховат кўрсатди
O‘zLiDeP Жиззах вилоят ҳудудий партия ташкилоти Бизнес тузилмалари, фермерлар ва аҳоли мурожаатлари билан ишлаш бўлими ташаббуси билан Бахмал туманининг Новқа қишлоғида томорқачилар учун ташкиллаштирилган тадбир давомида “Новқа боғлари” деҳқон хўжалиги раҳбари Холиқул Абдуҳолиқов томонидан қишлоқдаги “Темир дафтар”даги хонадонларга 25 донадан жўжа, 2 донадан манзарали дарахт кўчати, 100 донадан помидор, бодринг, қалампир, булғар қалампири кўчатлари тарқатди.
Новқа қишлоғида бугунги кунда 8112 нафар аҳоли истиқомат қилади. Айни пайтда “Темир дафтар”га 12 та оила, “Аёллар дафтари”га  27 нафар хотин-қизлар ва “Ёшлар дафтари”га 39 нафар ёшлар киритилган бўлиб, уларнинг бандлигини таъминлаш, доимий даромад манбаларини шакллантириш борасида олиб борилаётган ишларда томорқачилик фаолияти ҳам алоҳида ўрин тутишига аҳамият қаратилмоқда.
– Аҳолига Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари ҳузуридаги жамғарма томонидан ажаратиладиган имтиёзли кредитлар, соҳага оид ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида батафсил маълумотлар беришга ҳаракат қилдик, - дейди  O‘zLiDeP Жиззах вилоят ҳудудий партия ташкилоти Бизнес тузилмалари, фермерлар ва аҳоли мурожаатлари билан ишлаш бўлими мудири Фарҳод Маматқулов. - Шунингдек, кичик иссиқхона қуриш, чорвачилик билан шуғулланиш мақсадида  кредит маблағи олиш истагида бўлган хонадон эгаларининг мурожаатларини депутатларимиз назоратига олдик.
Бўлиб ўтган тадбир партия фаоллари ва маҳаллий Кенгаш депутатларининг бу борада  олиб борилаётган амалий ишларни янада жонлатиришлари зарур эканлигини кўрсатиб берди.

Депутаты помогли семьям, внесенным в “Железную тетрадь”
По инициативе  сотрудников Отдела по работе с обращениями  бизнес-структур, фермеров и населения  Джизакской областного  Кенгаша  УзЛиДеП в ходе мероприятия, организованного для владельцев приусадебных земель в кишлаке Новка Бахмальского района, руководитель дехканского хозяйства “Новка боглари”  Холикул Абдухоликов выделил семьям, внесенным в «Железную тетрадь»,  по 25 цыплят, по 2 саженца декоративных деревьев и по 100 шт. рассады помидоров, огурцов, болгарского и острого перца.
В кишлаке Новка проживает 8112 человек. В настоящее время в “Железную тетрадь” внесено 12 семей, в “Женскую тетрадь” - 27 женщин, в “Молодежную тетрадь” – 39 молодых людей, в связи с чем, отдельное внимание уделяется обеспечению их занятости, ведению работ на приусадебных землях для  получения источников постоянного дохода и обеспечению благосостояния семей.
– Мы старались подробно информировать население о выделяемых льготных кредитах, предоставляемых фондом при Совете фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, касательно оформления для этого необходимых документов, - сказал  заведующий отделом по работе с обращениями бизнес-структур, фермеров и населения  Джизакского областного Кенгаша УзЛиДеП Фарход Маматкулов. – Также установлен депутатский контроль по решению обращений граждан, желающих получить кредит для строительства мини-теплиц и занятия животноводством.
Состоявшееся мероприятие  указало на необходимость активизации работы, проводимой  активистами махалли  и депутатами местного Кенгаша народных депутатов.