Партия етакчиси 3 млн долларлик инвестиция киритиш арафасида турган навбаҳорлик тадбиркорнинг муаммосини ўрганди
06.05.2021, 14:13
Навбаҳорлик тадбиркор “PАRADAES GARDEN” МЧЖ раҳбари Ш.Турдиев туманнинг Қоражон маҳалласи ҳудудида 1 соатда 30 тонна мевани қайта ишлайдиган завод қурди. Заводни ҳар томонлама талаб даражасида ишлаши учун Италия ва Хитой давлатлари билан ҳамкорлик шартномаларини имзолаб, вино ва вино маҳсулотлари ҳамда мева шарбатларини қайта ишлаш экпортбоплигини ҳисобга олган ҳолда Италия технологияси асосида ишга туширишни режалаштирди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикер ўринбосари, O'zLiDeP раҳбари А.Ҳаитов 3 млн долларлик инвестиция киритиш арафасида турган тадбиркор билан юзма-юз кўришиш ва корхонани ишга туширишда тўсиқ бўлаётган омилларни аниқлаштириш мақсадида “PАRADAES GARDEN” МЧЖда бўлиб, тадбиркор муаммоларини ўрганди.
Тадбиркор Спикер ўринбосарига мевани сотиб олмаслик ва бу орқали ишлаб чиқарилаётган маҳсулот таннархининг арзонлашишига эришиш ниятида 20 гектар ерга боғдорчилик қилиш зарурати ҳам борлиги, шу важ билан тадбиркорга тавсия этилган ер майдонлари дашт ердан берилгани ва бу ерларда дарахт ўстириш имконияти йўқлигини айтиб, агар у сўраётган 20 гектар ер завод атрофидан берилса, мақсадга мувофиқ бўлишини билдирди.
Спикер ўринбосари корхона атрофидаги ер майдонлари энг зарур хом ашёларимиз бўлган пахта ва ғалла экинларига мослашганлиги, шу боис бу жойларни боғдорчилик учун бериб бўлмаслигини инобатга олиб, тадбиркорга ер алмашиш чорасини қўллашни маслаҳат берди.
Яъни тумандаги бўш ер майдонларини ўрганиб чиқиб, бошқа жойдан ер олиб ва бу ерга ишлов бериб, пахта ва ғаллага мослаштиргач, корхона атрофидаги ердан 20 гектарини алмашиш мумкинлигини айтди.
Шунингдек, заводнинг ишга туширилиши нима учун орқага сурилгани сабаблари сўралганида, тадбиркор панедемия туфайли Италиядан мутахассисларнинг Ўзбекистонга келиши бир оз кечиккани, айни кунларда эса улар етиб келиб, иш бошлагани тўғрисида гапирди. Шунингдек, яқин кунларда завод фаолияти учун старт берилишини билдирди.
- Ўйлайманки, бошлаган ишим орқали ҳам халқимизга, ҳам давлатимизга фойдам тегади. Маҳсулотларимизни нафақат ички бозоримиз, балки хорижий мамлакатларга ҳам қатта миқдорда экспорт қилиш ниятимиз бор, -дейди “PАRADAES GARDEN” МЧЖ раҳбари Ш.Турдиев.
Бир ишни бошлаш унинг ярмига тенгдир. Шундай экан яхши ният билан бошланган иш тўхтамаслиги керак. Бир заводни қуриш, уни ишга тушириш учун ҳазилакам маблағ сарф қилинмайди. Токи, тадбиркор эл дастурхонига неъмат қўшаман деб пул тиккан экан, муроди ҳосил бўлсин.
O'zLiDeP Навоий вилояти Кенгаши
Давлат хизматчиларига тадбиркорлик муассиси бўлиши тақиқланади
16.08.2022, 11:06
Пахтачиликда нархнинг эркинлашиши фермер манфаатларини ошишига хизмат қилади
12.08.2022, 10:46
Давлат органларида фуқаролик хизматини ўташ тартиби, давлат хизматчиларининг ҳуқуқий мақоми белгиланди

An entrepreneur’s promising project fails. Why?
An entrepreneur from Navbahor, head of LLC PARADAES GARDEN Sh. Turdiyev has built a plant with a processing capacity of 30 tons of fruit per hour on the territory of Qorajon district mahalla. To activate the plant, he signed a cooperation agreement with entrepreneurs from Italy and China. Taking into account the export orientation of wine, wine products and fruit juices, he planned to commission the plant based on the Italian technology, but ...
Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, Chairman of UzLiDeP A. Khaitov, during meetings with entrepreneurs, got acquainted with the problems that hinder the use of the plant, and studied the problems of the entrepreneur.
The entrepreneur noted the need for laying out a garden on 20 hectares in order not to buy fruits and reduce the cost of production, but he was allocated land in the steppe area, where there is no opportunity for growing fruit trees. And yet – it would be advisable that the necessary 20 hectares were allocated on the territory adjacent to the plant to reduce the cost of finished products.
Taking into account that the land areas adjacent to the plant are used for cotton and wheat, the Deputy Speaker recommended for the entrepreneur to exchange the allocated territory.
That is, to study free land areas in the district, acquire other lands, adapt them for crops of cotton and wheat, and then exchange them for 20 hectares near the plant.
When asked about the reason for the inaction of the plant, the entrepreneur explained that due to the pandemic, specialists from Italy cannot yet leave for Uzbekistan, but their arrival is scheduled for the next few days and after their arrival, the plant will start operating.
“I think that the work started will be useful for both the people and the country. We intend to provide products not only to the domestic market, but also to organize export”, said the head of LLC PARADAES GARDEN Sh. Turdiyev.
The construction of a plant requires hard work and financing. We wish the entrepreneur success in the work he has begun!