O’zLiDeP депутатлари Иккинчи Жаҳон уруши қатнашчилари ҳолидан хабар олмоқдалар
Одилжон ота Сиддиқов машъум уруш даҳшатларининг гувоҳи. Йигитликка етар-етмас жанггоҳнинг оловли майдонларига кўнгиллилардан бўлиб кетганди. Ўшанда бугунгидай тинч-осойишта, фаровон кунларни фақат орзу қиларди. Қонли йиллардан қолган аламли хотиралари, айниқса, ҳар йили 9 май арафасида юрагини тирнайверади. Иккинчи жаҳон урушида мардона жанг қилган сафдошлари, ўзбек ўғил-қизларининг ёрқин сиймолари кўз ўнгида гавдаланаверади.
O’zLiDeP Қўрғонтепа туман Кенгаши ташаббуси билан халқ депутатлари туман кенгаши депутатлари Н.Мусаева ҳамда И.Яқубовлар ҳамкорлигидаги йўқлов тадбири уруш қатнашчиси Одилжон ота Сиддиқовни яна олис хотираларга етаклади.
-Отахон билан суҳбатимиз уруш ва тинчлик ҳақида бўлди, - дейди депутат Нафисахон Мусаева. – Уларнинг бу мавзудаги сарҳисоби, фарқлови бизникидан анча теран, негаки улар уруш заҳматларининг тирик гувоҳи бўлганлар. Улар мустақиллик қадрини ҳаммадан кўра кўпроқ ҳис этадилар. Чинакам ватанпарварлик туйғуларини мана шундай тирик тарихга айланиб улгурган нуронийларимиз орқали ёш авлодга сингдиришимиз зарур. Бу инсонлар ҳамиша партиямиз эътиборида, уларга ғамхўрлик қилиш вазифамиз.
Отахоннинг зиёратига келувчиларнинг қадами узилмаяпти. Йўқлаб келувчилар дуоларини олишга ошиқадилар. Меҳр ва эътибор, инсон қадру қиммати ҳамиша ҳар недан устун эканлиги мана шундай тадбирларда янада ёрқинроқ юз очади.

Встреча с участниками Второй мировой войны
Одилжон ота Сиддиков – участник тяжелых военных  сражений. Юным парнем в числе добровольцев он ушел воевать. Мечтал о мирной жизни. Воспоминания о войне всегда отзываются глухим эхом в его сердце, особенно накануне 9 мая. Перед взором возникают образы сослуживцев, узбекских парней и девушек, смело сражавшихся  за свободу своей Родины.
По инициативе Кургантепинского районного кенгаша УзЛиДеП депутаты Н.Мусаева и И.Якубов посетили участника войны Одилжона ота Сиддикова.
-Беседа с Одилжон ота  была о войне и мире, - сказала депутат Нафисахон Мусаева. – Он многое рассказал о войне, сам участвовал в боях, видел смерть людей и потому как никто другой очень высоко ценит мирную и спокойную жизнь. Настоящему чувству патриотизма мы должны учиться у таких людей, тех. которые стали живой историей и передавать это чувство молодому поколению. Такие люди всегда находятся в центре  внимания нашей партии, проявление заботы о них – наша задача.
В эти дни Одилжона ота посещают многие люди. Все из уст очевидца услышать правду о той войне. На таких мероприятиях ярче проявляется сплоченность всех наций и милосердие нашего народа.