“Ишбилармон аёл” кўрик-танловининг Навоий вилоят босқичи ғолиблари аниқланди
Навоий шаҳридаги “Маънавият ва маърифат маркази”да “Ишбилармон аёл” республика кўрик-танловининг Навоий вилоят босқичи ғолиблари аниқланди.
O'zLiDeP Навоий вилояти “Аёллар қаноти” томонидан уюштирилган мазкур тадбирда турли соҳаларда иш юритаётган илғор тадбиркор хотин-қизлар иштирок этиб, очиқ осмон остида фаолиятларига доир кўргазмалар ташкил қилишди.
Иштирокчилар 10 га яқин шартлар асосида ўзларининг билим, малака ва кўникмаларини синовдан ўтказди. Шунингдек, “Мустақиллик туфайли мулкдор бўлдим”, “Тадбиркорликни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида менинг фикрим”, “Замонавий тадбиркор аёл имиджи қандай бўлади?” каби мавзуларда ўз фикр ва мулоҳазаларини ўртага ташлашиб, бир-бирлари билан маънавий жиҳатдан ҳам куч синашишди.
Кўрик-танловда миллий ҳунармандчилик йўналишида каштачилик билан шуғулланиб келаётган ғозғонлик М. Норбоева фахрли биринчи ўринни эгаллади. Оилавий корхонага асос солиб, 50 нафар кишининг бандлигини таъминлаган ишбилармон аёл қўшни Афғонистон Республикасига маҳсулот экспорт қилади.
2-ўрин соҳибаси “Ванғози Ҳумо” МЧЖ раҳбари Ш. Самадова ҳам Россия давлати билан бизнес ҳамкорликни йўлга қўйган бўлиб, айни пайтда 40 нафардан ошиқ ишчини ўзи бошқараётган текстил фабрикасида иш билан таъминлаган.
Шунингдек, ҳакамлар ҳайъати томонидан туя жунидан шифобахш гилам тўқиётган учқудуқлик С.Эшқувватова ҳамда ўзига хос Нурота каштачилиги билан шуғулланаётган М. Самиевалар 3-ўринга лойиқ деб топилди.
Қизғин баҳс ва мунозаралар билан якун топган “Ишбилармон аёл” танловининг тақдирлаш босқичи айниқса, қизиқарли ўтди. Вилоятда меҳмон бўлиб турган таниқли ўзбек шоираси З. Мўминова , Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Г. Зокирова ҳамда бир гуруҳ театр ва кино актёрлари ҳам тадбирда иштирок этишиб, танлов ғолибларини аниқлашда ёрдамларини аяшмади.Турли номинациялар бўйича ғолибликни қўлга киритган аёлларга фахрий ёрлиқлар ва эсдалик совғалари айнан халқ севган санъат ва маданият ходимлари томонидан тақдим этилди.
Салоҳияти, тадбиркорлигининг кенг қамровлилиги, шу билан бирга, давлат ва жамият сиёсатидаги фаоллиги ҳисобга олиниб танланган уч нафар иштирокчи “Ишбилармон аёл” кўрик-танловининг республика босқичига йўлланмани қўлга киритди.

Определены победители Навоийского областного этапа смотра-конкурса “Ишбилармон аёл”
В центре «Духовность и просветительство» города Навои состоялся Навоийский областной этап Республиканского смотра-конкурса “Ишбилармон аёл”.
В мероприятии, организованном «Женским крылом» УзЛиДеП, приняли участие передовые женщины-предприниматели, были организованы «выставки под открытым небом».
В соответствии с условиями конкурса участницы должны были пройти 10 этапов и продемонстрировать свои знания, навыки и профессионализм.  Высказывая свое мнение, они соревновались и в обсуждении таких тем, как “Благодаря независимости стала собственником”, “Мое мнение о реформах по развитию предпринимательства”, “Каким должен быть имидж современной женщины-предпринимателя?”.
Первое место в конкурсе заняла М.Норбоева из Газгана, занимающаяся вышивкой. Она создала семейное предприятие, обеспечила работой 50 человек и в настоящее время экспортирует продукцию в Афганистан.
Занявшая 2-место руководитель ООО “Вангози Хумо” Ш. Самадова наладила бизнес-сотрудничество с Россией и на руководимой ею текстильной фабрике обеспечила работой более 40 человек.
3-го места удостоены С.Эшкувватова из Учкудука, изготавливающая ковры из верблюжьей шерсти и М.Самиева – развивающая традиция Нуратинской вышивки.
Особенно интересно проходила церемония награждения победительниц конкурса “Ишбилармон аёл”. В мероприятии приняли участие известная узбекская поэтесса З. Муминова, заслуженная артистка Узбекистана Г. Зокирова группа актеров театра и кино. Именно они вручали победительницам почетные грамоты и памятные подарки.
С учетом потенциала, масштабности предпринимательства и активного участия в жизни общества три лучшие участницы отобраны для участия в республиканском этапе конкусра “Ишбилармон аёл”.
516
Рахманова Гульнара Арзеновна 2021-06-07 10:31:40
"Ишбилармон аёл" курик танлови жойларда хар йилгидан хам яхши ташкиллаштирилмокда. Бу курик танлов тадбирорларимизни янада купрок изланишга, тажриба олмашишга ва тадбиркорлик сохасида билимларинини янада мустахкамлашга, жамиятимиз ривожида уз хиссасини кушишга амалий ёрдам хисобланади. Эътибор ва куллаб кувватлаш бор экан фаол тадбиркорларимиз сони кун кундан оша беради