Ислоҳотлар тўхтаб қолгани йўқ, балки узлуксиз давом эттирилмоқда
Ўзбекистонда аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларининг электр энергиясига бўлган эҳтиёжи тобора ўсиб боряпти. Сабаб тушунарли. Ишлаб чиқариш қувватлари, транспорт-коммуникация инфратузилмалари кўпаймоқда, янги иш ўринлари яратиляпти. Шунга монанд равишда кўплаб энергия иншоотлари барпо этилаяпти.
Кечаги чиқишимизда энергетика соҳасининг ҳуқуқий жиҳатлари ҳақида тўхталиб ўтган эдик, бугун фикрларимизни мисоллар билан изоҳласак. Ўтган йилдан энергетика соҳасида хорижий инвесторлар билан давлат-хусусий шериклик асосида 6 та янги электр станциясини барпо этиш ишлари бошланди. Уларнинг умумий қиймати 2 миллиард доллар бўлиб, 2 минг 700 мегаватт қувватга эга. Хусусан, қуёш энергиясидан фойдаланишга катта эътибор қаратиляпти. Зеро, бу анъанавий энергия ресурслари чекланган бугунги шароитда ва келажакда муҳим ўрин тутади.
Жорий йилда Бирлашган Араб Амирликларининг «Masdar», Франциянинг «Total Eren» компаниялари томонидан Навоий ва Самарқандда ҳар бирининг қуввати 100 мегаватт бўлган қуёш фотоэлектр станциялари ишга туширилади.
Фикримизга мисол сифатида яна Сурхондарё вилоятида қуввати 457 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси қурилиши, 220 кВт кучланишли янги нимстанция ва «Сурхон» нимстанциясига уланиш учун 52 километрлик электр узатиш тармоғи барпо этилишини мисол қилиб келтириш мумкин.
Ўз навбатида, қатор йирик тармоқлар қатори электр энергетикаси тизимини трансформация қилиш масаласи кун тартибига қўйилган. Мазкур муҳим жараёнларга эса Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки ҳамда «МакКинзи», «Бостон консалтинг Групп», «Ротшильд» каби халқаро тан олинган компаниялар жалб этилди. Бу электр энергияси йўналишидаги монопол бозорлар билан боғлиқ муаммоларни ҳал этиш имконини беради.
Бундан ташқари, 2021 йилда давлат ва хусусий электр станциялари ҳамда истеъмолчилар ўртасида электр энергияси улгуржи бозорини шакллантиришга старт берилади.
Бундай мисолларни кўплаб келтириб ўтиш мумкин. Бинобарин, соҳада аниқ мақсадга қаратилган чора-тадбирлар изчил давом эттирилмоқда. Бунинг ҳаётдаги аксини ҳар бир фуқаро ҳис қилаяпти, деб ҳисоблайман.
Тан олиш керак, соҳада камчиликлар ҳамон кўп. Бундан кўз юмиб бўлмайди. Лекин айрим экспертларнинг «ҳеч нарса қилинмаяпти», «ислоҳотлар тўхтаб қолди», «ўзгаришлар учун яна Сардоба рўй бериши керакми?» деган иддаолари шунчаки ўзидан «сохта қаҳрамон» ясаб олишдан бошқа нарса эмас.
Электр энергетикаси халқ ва давлатнинг бугуни ва келажагига дахлдор жиддий стратегик тармоқдир. Шундай экан, ундаги ҳар бир чора-тадбир шу нуқтаи назардан келиб чиқиб амалга ошириляпти. Бунда энергия ресурсларини сотиш ва сотиб олиш учун эркин бозор яратиш, электр энергияси импортини либераллаштириш, электр станцияларини хусусийлаштириш, электр энергиясини узатиш тизимидан фойдаланиш бўйича аниқ ва шаффоф қоидалар ишлаб чиқиш, маъмурий ислоҳотларни амалга ошириш ҳамда ҳуқуқий ҳужжатларни қайта кўриб чиқиш масаласи ҳам эътибордан четда қолаётгани йўқ.

Реформы не прекратились, они непрерывно продолжаются
В Узбекистане растет потребность населения и отраслей экономики в электроэнергии. И это естественно. Так как увеличиваются производственные мощности, расширяется транспортно-коммуникационная инфраструктура, создаются новые рабочие места. И соотеветственно этому созаются много энергетических сооружений.
На прошлом выступлении мы останивились о правовых аспектах энергетической отрасли, а сегодня мы попытаемся выразить свои мысли конкретными примерами. В прошлом году на основе государственно-частного партнерства с иностранными инвесторами в энергетическом секторе начались работы по созданию 6 новых электростанций. Их общая стоимость составляет 2 миллиарда долларов, а мощность - 2 тысячи 700 мегаватт. В частности, большое внимание уделяется использованию солнечной энергии. Так как традиционные энергетические ресурсы ограничены, данный вид источника энергии занимает важное место сегодня и в будущем .
В текущем году компаниями "Masdar" (Объединенные Арабские Эмираты) и "Total Eren" (Франция) в городах Навои и Самарканде будут запущены солнечные фотоэлектрические станции мощностью 100 мегаватт каждая.
В качестве другого примера можно привести строительство солнечной фотоэлектрической станции мощностью 457 МВт, новой подстанции напряжением 220 кВт в Сурхандарьинской области и прокладка 52-километровой сети электропередачи для подключения к подстанции «Сурхон».
В свою очередь, на повестке дня стоит вопрос трансформации электроэнергетической системы, как и в ряде крупных отраслей промышленности. Для реализации этих важных процессов привлечены такие всемирно признанные компании, как Всемирный банк, Европейский банк реконструкции и развития, Азиатский банк развития, «МакКинзи», «Бостон консалтинг Групп», «Ротшильд». Это даст возможность решить проблемы, связанные с монопольными рынками в электроэнергетике.
Кроме того, в 2021 году будет дан старт формированию оптового рынка электроэнергии между государственными и частными электростанциями и потребителями.
Таких примеров можно привести множество. В целом, последовательно продолжаются меры, направленные на достижение конкретной цели в отрасли. Я думаю, что каждый гражданин, чувствует на себе отражение этих реформ.
Нужно признать, что в этой области все еще есть много недостатков. Нельзя закрывать на это глаза. Но некоторые эксперты заявляют, что "ничего не делается", "реформы прекратились", "Для того, чтобы произошли изменения, неужели нужно еще одно Сардобовское происшествие?" Эти заявления-не более чем просто выставление себя "лжегероем".
Электроэнергия - это серьезная стратегическая отрасль, которая касается не только настоящего, но и будущего народа и государства. Поэтому каждое мероприятие в нем проводится с этой точки зрения. При этом не остаются без внимания вопросы создания свободного рынка купли-продажи энергоресурсов, либерализации импорта электроэнергии, приватизации электростанций, разработки четких и прозрачных правил использования системы электропередач, реализации административных реформ и пересмотра правовых документов.
Реформы осуществляются на основе глубокого изучения состояния и развития отрасли, т.е. по принципу «семь раз отмерь, одни раз отрежь».