Уйчида 150 нафар хотин-кизларни иш билан таъминлаган ишбилармон аёл танлов ғолиби бўлди
Хотин-қизларни тадбиркорликка кенг жалб этиш, бу борада фаол иш олиб бораётган аёлларни қўллаб-қувватлашда "Ишбилармон аёл" кўрик-танлови муҳим аҳамият касб этмокда. Танловнинг Уйчи туман босқичида ҳам кўплаб ишбилармон, ташаббускор аёллар иштирок этдилар. Уларни баҳолашда маҳсулотлар ва хизматларнинг ранг-баранглиги, иқтисодиёт ривожидаги ҳиссаси ва энг муҳими, яратилган ишчи ўринлари сони эътиборга олинди. Ана шу мезонлар асосида  кўрик танлов ғолиблари аниқланди.  Танловнинг 1 - даражали дипломи тадбиркор аёл Мохидил Исаковага насиб этди.
- Бу аёл нафақат туманда, балки вилоятда ҳам ибрат бўла олади, - дейди  партия вилоят Кенгашининг аёллар бўлими мудири Муаззам Ворисова. - У 2017 йилда тадбиркорлик фаолиятини  "Asmustanhotekstil" кооперативини ташкил этишдан бошлаган. "Темир дафтар" ва "Аёллар дафтари" рўйхатига кирган 100 нафар хотин-қизларни иш билан таъминлаган. Бундан ташқари яна  "Asmusgolfeksfil" кооперативини ҳам тузиб 50 нафар аёлни иш билан таъминлади.
Бу ҳали ҳаммаси эмас. М.Исакова яна "Мусохон Асалой" кўп тармоқли фермер хўжалигининг раҳбари сифатида ҳам боғдорчилик, полиз экинларини етиштириш бўйича ҳам ибратли ишларни амалга оширган. Ана шу жиҳатларини ҳисобга олиб унга олий ўрин берилди. Шу йилнинг бошида партиямиз сафига кирган бу тадбиркор аёл раҳбарлигидаги корхоналарда 120 дан ортиқ аьзоларни бирлаштирган бошланғич ташкилот фаолият юритмокда.
Шунингдек, танловда "Femmasfar" мегатекстиль кооперативи раҳбари Фотима Ғофурова иккинчи, якка тартибдаги тадбиркор Шахноза Каюмова учинчи ўринга сазовор бўлдилар. Совғалар ва дипломларни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Барно Мирзамова топширди.

The winner of the competition employs 150 women
The “Ishbilharmon Ayol” (A Business Woman) contest plays an important role in involving women in entrepreneurship, supporting women actively working in this sphere. Many enterprising women entrepreneurs took part in Uychi district stage of the competition. When evaluating their activities, in accordance with the terms of the competition, the diversity of products and services, contribution to economic development and the number of jobs created were taken into account. According to these criteria, the winner of the competition was determined. The 1st-degree diploma of the competition was awarded to Mohidil Isakova.
“This woman is an example not only in the district, but throughout the entire region”, said Muazzam Vorisova, head of the department for working with women of the regional council of the party. – She started her entrepreneurial activity in 2017 by organizing the cooperative Asmustanhotekstil. Employed 100 women. Then, having organized a cooperative Asmusgolfeksfil, she employed 50 more women.
And that is not all. M. Isakova is the head of the diversified farm “Musokhon Asaloy”, where they are engaged in gardening and growing melons and gourds. There is a PPO at the enterprises under her leadership, which joined the ranks of our party at the beginning of this year, which has united more than 120 people in its ranks.
The second place in the competition was taken by the head of the mega-textile cooperative Femmasfar Fotima Gofurova, the third place was taken by a private entrepreneur Shakhnoza Kayumova. The gifts and diplomas were presented to the winners by the deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Barno Mirzamova.