Уйчида 150 нафар хотин-кизларни иш билан таъминлаган ишбилармон аёл танлов ғолиби бўлди
Хотин-қизларни тадбиркорликка кенг жалб этиш, бу борада фаол иш олиб бораётган аёлларни қўллаб-қувватлашда "Ишбилармон аёл" кўрик-танлови муҳим аҳамият касб этмокда. Танловнинг Уйчи туман босқичида ҳам кўплаб ишбилармон, ташаббускор аёллар иштирок этдилар. Уларни баҳолашда маҳсулотлар ва хизматларнинг ранг-баранглиги, иқтисодиёт ривожидаги ҳиссаси ва энг муҳими, яратилган ишчи ўринлари сони эътиборга олинди. Ана шу мезонлар асосида  кўрик танлов ғолиблари аниқланди.  Танловнинг 1 - даражали дипломи тадбиркор аёл Мохидил Исаковага насиб этди.
- Бу аёл нафақат туманда, балки вилоятда ҳам ибрат бўла олади, - дейди  партия вилоят Кенгашининг аёллар бўлими мудири Муаззам Ворисова. - У 2017 йилда тадбиркорлик фаолиятини  "Asmustanhotekstil" кооперативини ташкил этишдан бошлаган. "Темир дафтар" ва "Аёллар дафтари" рўйхатига кирган 100 нафар хотин-қизларни иш билан таъминлаган. Бундан ташқари яна  "Asmusgolfeksfil" кооперативини ҳам тузиб 50 нафар аёлни иш билан таъминлади.
Бу ҳали ҳаммаси эмас. М.Исакова яна "Мусохон Асалой" кўп тармоқли фермер хўжалигининг раҳбари сифатида ҳам боғдорчилик, полиз экинларини етиштириш бўйича ҳам ибратли ишларни амалга оширган. Ана шу жиҳатларини ҳисобга олиб унга олий ўрин берилди. Шу йилнинг бошида партиямиз сафига кирган бу тадбиркор аёл раҳбарлигидаги корхоналарда 120 дан ортиқ аьзоларни бирлаштирган бошланғич ташкилот фаолият юритмокда.
Шунингдек, танловда "Femmasfar" мегатекстиль кооперативи раҳбари Фотима Ғофурова иккинчи, якка тартибдаги тадбиркор Шахноза Каюмова учинчи ўринга сазовор бўлдилар. Совғалар ва дипломларни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Барно Мирзамова топширди.

Победитель конкурса- обеспечила работой 150 женщин
Смотр-конкурс «Ишбилармон аёл» играет важную роль в вовлечении женщин в предпринимательство, поддержке женщин, активно работающих в этой сфере. В Уйчинском районном этапе конкурса приняли участие многие инициативные женщины-предприниматели. При оценке их деятельности, в соответствии с условиями конкурса, учитывалось разнообразие продукции и услуг, вклад в развитие экономики и количество созданных рабочих мест. По этим критериям определился победитель конкурса. Диплом 1-степени конкурса вручен Мохидил Исаковой.
- Эта женщина является примером не только в районе, но и по всей области, - сказала заведующая отделом по работе с женщинами областного Кенгаша партии Муаззам Ворисова. – Свою предпринимательскую деятельность она начала в 2017 году, организовав кооператив "Asmustanhotekstil". Обеспечила работой 100 женщин. Затем организовав кооператив "Asmusgolfeksfil" трудоустроила еще 50 женщин.
И это еще не все. М.Исакова является руководителем многопрофильного фермерского хозяйства "Мусохон Асалой", где занимаются садоводством и выращиванием бахчевых культур. На предприятиях под ее руководством, в начале нынешнего года вступившей в ряды нашей партии, действует ППО, объединившее в своих рядах более 120 человек.
Второе место на конкурсе заняла руководитель мегатекстильного кооператива "Femmasfar" Фотима Гофурова, третье место - частный предприниматель Шахноза Каюмова. Подарки и дипломы победителям вручила депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Барно Мирзамова.