O‘zLiDeP логотипини ўзгартириш масаласи муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 2 июль куни Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати –Ўзбекистон Либерал-демокраатик партияси Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Унда бугунги кунда партия олдида турган бир қатор муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Таъкидландики, мамлакатимизда кейинги беш йилда барча соҳаларда чуқур ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Бу жараён давом этаётган бўлиб, Ўзбекистон янги уйғониш даври, Учинчи Ренессансга қадам қўймоқда.
Мислсиз янгиланишлар жараёни сиёсий партиялардан ҳам янада фаолликни оширишни, ўз фаолиятини бугунги талаблар даражасидан келиб қайта кўриб чиқишни талаб этмоқда.
Мана шундай талаблар ўлароқ O‘zLiDeP халқ билан бевосита мулоқот тамойилини ўз фаолиятига кенг жорий этмоқда. Булар тадбиркорлар билан, фермерлар билан, аҳолининг турли қатламлари вакиллари билан амалга оширилаётган доимий учрашувлар, уларнинг фаолиятига тўсиқ бўлаётган омилларни ўз вақтида аниқлаш ва ҳал қилишга қаратилган ҳаракатларда ўз аксини топмоқда. Аҳоли билан мулоқотларда бутунлай янгича, жонли ва халқчил усуллардан фойдаланмоқда. Партия раҳбарияти ва фаолларининг, депутатлик корпуси вакилларининг аксарият вақтини жойларда аҳоли орасида ўтказишга ҳаракат қилаётгани ҳам партиянинг имкон қадар халқимиз билан бирга бўлиш, уни ўйлантираётган масалалар ичида бўлишга интилаётганидан далолат беради. Партия тузилмаларида аҳоли мурожаатлари, шикоятлари билан ишлаш тизими йўлга қўйилгани аҳоли билан бевосита ишлаш борасида амалга оширилаётган муҳим ишлардан бири бўлди.
Партия томонидан парламентдаги ўз фракцияси орқали мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг қонунчилик асосларини такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган ишларда ҳам мутлақо ўзгача ёндашувлар жорий этилмоқда. Депутатлар томонидан киритилаётган ташаббусларнинг сони ўтган чақириқнинг шу даврига нисбатан икки борабар ошганлиги, уларнинг аксарияти айнан бугун аҳолини ўйлантираётган масалалар ечимига қаратилганлиги шундан далолат беради.
Маҳаллий кенгашлардаги депутатлик гуруҳлари орқали жойларда қонунлар ва давлат дастурлари ижроси устидан қатъий назоратни йўлга қўйишга бўлган интилиш, бу борада сессияларга киритилаётган масалалар, депутатлик сўровлари сонининг кескин ошганлигида ҳам ўз ифодасини топмоқда. Хусусан, 2015-2016 йил 6 ойи ҳамда 2020-2021 йил ойи давомида эшитувлар сони 1600 дан 3100 тага, сессияга киритилган масалалар сони 700 тадан 1800 тага, сессияда қабул қилинган қарорлар сони 500 тадан 1400 тага ва депутатлик сўровлари сони 6 мингдан 21 мингтага етди.
Буни кейинги вақтда O‘zLiDeP ўз фаолиятини мутлақо қайта кўриб чиқиш, уни максимал даражада халқ манфаатларидан келиб чиқиб ва унга яқин бўлган ҳолда амалга ошириш йўлида амалга ошираётган саъй-ҳаракатларининг самараси сифатида баҳолаш мумкин.
Партияни аҳоли дардларига яқин сиёсий тузилма сифатида ребрендинг қилиш борасида амалга оширилган ушбу ишларнинг биринчи босқичи якуни бугунги кунга келиб O‘zLiDePга бўлган ишонч, аҳоли томонидан унинг ғояларини қўллаб-қувватловчилар сони изчил ошиб бораётганида ўз аксини топмоқда.
Хусусан, кейинги уч йил ичида партия аъзолари сони 400 мингдан 1 миллионга етганлиги ва тинимсиз оша бораётганлиги, бошланғич партия ташкилотлари сони 13500 дан ошганлиги бугун партия сафларида туриб мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотларда фаол қатнашиш истагида бўлганлар сони ошиб бораётганлигини яққол далилидир.
Мана шундай бир даврда O‘zLiDeP партия ребрендингида янги бир қадамни амалга оширишга киришмоқда.
Қайд этиш керакки, партия ребрендинги, унинг ўзгараётганлиги тўғрисида гап кетганда албатта нафақат ғоялари, фаолияти, балки, асосий рамзи (логотип) га тўхталмаслик мумкин эмас.
Партия фаолиятидаги ўзгаришлар албатта унинг тимсоли бўлган логотипида ҳам акс этишини даврнинг ўзи тақозо этмоқда.
Кейинги уч ой давомида аҳоли билан бўлган турли учрашувлар, мулоқотларда ҳам ушбу масала юзасидан жамоатчиликнинг фикри ўрганиб борилди. Партия фаоллари, кенг жамоатчиликнинг фикр-мулоҳазаларидан сўнг шу маълум бўлдики, бугунги талаблар даражасига мос равишда ўзгариш O‘zLiDePнинг логотипида ҳам ўз аксини топиши керак. Бошқача айтганда,  партиянинг янги логотипи O‘zLiDeP ислоҳотларнинг янги босқичида ўз олдига қўяётган улкан мақсадларни ўзида тўла акс эттира оладиган логотип сифатида гавдаланиши зарур. Токи, бутун ҳалқ ва халқаро жамоатчилик ушбу рамзда O‘zLiDeP бугунги кунда ўз олдига қўйган мақсадлар аксини кўра олсин.
Масала атрофида бўлиб ўтган мунозаралардан кейин, ушбу мақсад ва вазифаларни амалга ошириш мақсадида тегишли Ишчи гуруҳини шакллантириш тўғрисида фикрлар кўриб чиқилди.
Ушбу масалани партия Сиёсий Кенгашига киритгунгача бўлган даврда логотип бўйича партия аъзолари ва аҳоли вакиллари  фикрларини ўрганиш учун барча вилоятларда муҳокамаларни ташкил қилиш лозимлиги кўрсатиб ўтилди. Янги логотип имкон қадар кўпроқ аҳоли вакиллари ва партия аъзолари фикрларини ўзида қамраб олган хақиқий халқчил логотип сифатида шаклланишига эришиш зарурлиги таъкидланди.
Масаланинг муҳимлиги ва партия учун аҳамиятидан келиб чиққан ҳолда уни партия Сиёсий Кенгашининг кейинги мажлисида кўриб чиқиш ва ушбу йиғилишни июль ойининг биринчи декадасида Тошкент шаҳрида ўтказиш тўғрисида фикрлар билдирилди.

Обсужден вопрос об изменении логотипа УзЛиДеП
2 июля текущего года состоялось очередное заседание Исполнительного комитета Политического совета  Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана.
На заседании  обсуждались стоящие перед партией  важные задачи на современном этапе.
Отмечалось, что в стране в последние пять лет реализуются масштабные реформы во всех сферах. Этот процесс продолжается и Узбекистан вступает в период нового возрождения – Третьего Ренессанса.
Процесс масштабного обновления  требует от политических партий усиления активности и пересмотра своей деятельности в соответствии с требованиями нынешнего дня.
В этой связи УзЛиДеП широко внедряет в свою деятельность принцип непосредственного диалога с народом. Это находит отражение и в регулярных встречах с предпринимателями, фермерами, представителями различных слоев населения, работе по своевременноу выявлению и решению проблем, препятствующих их деятельности. В диалоге с народом  используются новые  инновационные и адаптированные к специфике методы. Руководство партии, активисты, представители депутатского корпуса стараются большую часть времени проводить среди народа, что также свидетельствует об их стремлении быть по возможности вместе с народом и решать его проблемы.
Одним из важных факторов непосредственной работы с народом стало налаживание системы  работы с обращениями и жалобами населения в структурах партии.
Фракцией партии в парламенте внедряется новый подход к работе по совершенствованию законодательных основ  проводимых в стране реформ. Об этом свидетельствует увеличение инициатив, вносимых депутатами. Например, в два раза увеличился этот показатель относительно этого периода предыдущего созыва, а также тот факт, что большинство из них направлены на решение проблем населения.
Депутатскими группами в местных кенгашах на местах устанавливается строгий контроль исполнения законов и государственных программ, резко возросло количество вносимых на сессии вопросов и депутатских запросов. В частности, при сравнении периодов 2015-2016 и 2020-2021 годов число слушаний увеличилось соответственно с 1600 до 3.100, внесенных на сессии вопросов - с 700  до 1.800, принятых на сессиях постановлений - с 500 до 1.400, депутатских запросов -  с 6 тысяч  до 21 тысячи.
Все это можно оценивать как результат действий УзЛиДеП по  пересмотру своей деятельности и максимальному ее приближению к народу с учетом его интересов.
Отдельно рассмотрены и итоги первого этапа работы, проведенной по ребрендингу партии в качестве  политической структуры, наиболее близкой  к проблемам населения. Все это направлено на то, чтобы в самом бренде партии нашли свое отражение доверие к УзЛиДеП, увеличение людей, поддерживающих ее идеи.
В частности, в последние три года  число членов партии увеличилось с 400 тысяч до 1 миллиона и продолжает возрастать, число первичных партийных организаций  составляет более 13.500, эти факты доказывают, что все больше людей  стремятся быть в рядах партии и принимать активное участие в проводимых в стране реформах.
В этих условиях УзЛиДеП стремится совершить новый шаг в ребрендинге партии.
Следует отметить, что когда говорят о ребрендинге партии и его измении, с одной стороны, важно затрагивать  ее идеи, деятельность, и, с другой, быть ее основным символом в качестве логотипа.
Само время требует, отмечалось, изменения в деятельности партии, поэтому они обязательно должны отображаться  в ее логотипе.
В последние три года  на встречах и диалогах с населением изучалось мнение общественности по данному вопросу. На основе мнений активистов партии и общественности стало очевидно, изменения, происходящие в соответствии с требованиями времени, должны быть отображены в логотипе УзЛиДеП. Иначе говоря, новый логотип должен полностью отображать большие цели, которые ставит перед собой УзЛиДеП на новом этапе реформ. Чтобы весь народ и международное сообщество посредством этого символа могли видеть нынешние цели, которые ставит перед собой УзЛиДеП.
После  обсуждения этого вопроса  изучались мнения о формировании соответствующей Рабочей группы, призванной реализовать поставленные цели и задачи.
До внесения этого вопроса в Политический Совет на рассмотрение было намечено организовать  обсуждение  во всех областях  с целью изучения мнений  членов партии и представителей населения о логотипе. Отмечалось, что новый логотип  должен быть создан в качестве истино народного логотипа, отображающего по возможности мнения и взгляды представителей населения и членов партии.
С учетом важности вопроса и его значимости для партии были высказаны мнения о рассмотрении его на следующем заседании Политического Совета партии и проведении этого заседания в первой декаде июля в городе Ташкенте.
По рассмотренным на заседании вопросам приняты соответствующие решения Исполнительного комитета партии.