Марказий сайлов комиссияси 2021 йил 23 июлдан эътиборан Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови кампанияси бошланганини расман эълон қилди.
Шу муносабат билан мазкур санада O’zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитасининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди. Онлайн ва оффлайн тарзда ўтган мажлисда Ижроия қўмита аъзолари, партия тузилмалари масъул ходимлари, депутатлар ва сиёсий кучнинг бошқа фаоллари қатнашдилар. Йиғилганлар партиянинг сайлов кампаниясида муваффақиятли иштирок этиши билан боғлиқ масалаларни атрофлича муҳокама қилиб, режалар, дастурлар ишлаб чиқдилар.
O’zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси Актам Хаитов ўз чиқишида қайд этганидек, Конституциямизга биноан Президент сайловининг асосий субъекти сиёсий партиялардир. Демак, мамлакатимиз сиёсий майдонида ўз ўрни ва мавқеига эга, етакчи партиялардан бири бўлган O’zLiDeP сайловда ўз нуфузига муносиб тарзда иштирок этиши лозим. Масъулиятли сиёсий имтиҳондан ёруғ юз билан ўтиш учун партия барча имкониятларини сафарбар этиши шарт. Салоҳиятни тўла ишга солишгина кутилган натижани беради.
Партия лидери, шунингдек, O’zLiDeP бу йилги сайловга мутлақо янги имиж, янгича ёндашувлар билан иштирок этаётгани ҳақида ҳам сўз юритди. O’zLiDeP биринчилардан бўлиб ребрендингни амалга ошириб, янги логотипни тасдиқлади. Янги рамз O’zLiDeP ислоҳотларнинг янги босқичида ўз олдига қўяётган улкан мақсадларни ўзида тўла акс эттира оладиган логотип сифатида гавдаланиши зарур. Кенг жамоатчилик ушбу рамз орқали O’zLiDeP бугунги кунда ўз олдига қўйган мақсадларни, амалга ошираётган ишларини англаши лозим.
Сиёсий куч раҳбари партия томонидан кўрсатиладиган номзод масаласи бўйича Сиёсий Кенгашнинг VI мажлисини август ойининг биринчи декадасида Тошкент шаҳрида ўтказишни таклиф этди. Йиғилиш иштирокчилари мазкур таклифни бир овоздан маъқуллашди.
Йиғилишда сайлов кампанияси даврида бажарилиши зарур ишлар, чора-тадбирлар белгилаб олинди. Жумладан, O’zLiDeP Марказий сайлов комиссиясининг Ўзбекистон Республикаси Президентлигига бўлиб ўтадиган сайловларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича эълон қилинган тадбирлар режаси доирасидаги барча тадбирларнинг юқори савияда, сайлов қонунчилигининг асосий принцип ҳамда талабларига мос равишда ўтишини таъминлашга ўз ҳиссасини қўшади. Шунингдек, марказий, ҳудудий, туман ва шаҳар сайловолди штаблари фаолияти самарали ташкил этилишига жиддий эътибор қаратилади. Сиёсий Кенгаш Ижроия қўмитаси томонидан тасдиқланган чора-тадбирлар режасига қўшимча равишда аниқ муддатлар ва масъулларни белгилаган ҳолда асосий тадбирларнинг календарь жадвали ишлаб чиқилади.
Иштирокчилар таъкидлаганидек, сайловолди штабларини тузиш, фаолиятини унумли йўлга қўйиш жуда муҳим. Йиғилишда марказий штабнинг асосий вазифалари белгилаб олинди. O’zLiDeP cайловолди кампаниясининг мафкуравий, ахборот-таҳлилий ва PR таъминоти ҳамда ОАВ билан ишлашни мувофиқлаштириш, номзоднинг кўргазмали тарғибот воситаларини ишлаб чиқиш, O’zLiDePнинг сайловолди кампанияси фаолиятини ташкиллаштириш ва мувофиқлаштириш, сайлов комиссиялари билан ишлаш, O’zLiDeP Сиёсий Кенгаши йиғилишлари ва партия Съездини ўтказишга тайёргарлик кўриш шулар жумласидандир.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллигини муносиб нишонлаш зарурлиги таъкидланди. “Янги Ўзбекистонда эркин ва фаровон яшайлик!” шиори остида мазмунли тадбирлар ташкил этиш партия зиммасидаги асосий вазифалардан биридир. Ўтказиладиган тадбирларда кенг аҳоли қатламига мустақиллик берган неъматлар, айниқса кейинги беш йилда мамлакатимизда инсон омилига қаратилаётган эътибор ва ғамхўрликни тушунтириш лозим.
Мажлис иштирокчилари кун тартибидаги масалалар барча бўғинлардаги партия тузилмалари, депутатлар, фаоллар учун ниҳоятда катта масъулият экани, O`zLiDeP янгиланаётган Ўзбекистонда сиёсий жараёнларга ўз таъсирини сақлаб қолиши, жамиятдаги ижтимоий-сиёсий фаолликни оширишга муносиб ҳиссасини қўшиши кераклигини таъкидладилар.
Йиғилиш ниҳоясида сайлов кампанияси мобайнида амалга ошириладиган ишлар режаси, “Йўл харитаси” тасдиқланди.
O’zLiDeP матбуот хизмати
Ёшлар парламентига сайлов ўтказиш борасида аниқ вазифалар белгилаб олинди
19.01.2023, 16:32
O‘zLiDeP Президент Мурожаатномасидан келиб чиқувчи асосий устувор вазифаларни белгилаб олди
21.12.2022, 14:51
O'zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитасининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди
09.11.2022, 12:34
Президентимизнинг Тадбиркорлар билан очиқ мулоқотидан келиб чиқувчи O’zLiDeP олдида турган долзарб вазифалар атрофлича муҳокама қилинди
25.08.2022, 17:40
O‘zLiDeP Президентимизнинг Конституция такомиллаштирилиши бўйича таклифлари аҳамияти юзасидан тушунтириш-тарғибот ишларига киришди

Определены основные задачи УзЛиДеП перед выборами Президента страны
Центральная избирательная комиссия официально объявила 23 июля 2021 года началом кампании по выборам Президента Республики Узбекистан. В этой связи в онлайн и оффлайн режиме в тот же день состоялось расширенное заседание Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП, в котором приняли участие члены Исполкома, ответственные работники партийных структур, депутаты и партактив. Участники заседания подробно обсудили вопросы активного участия партии в избирательной кампании, утвердив соответствующие планы и программы.
Как отметил в своем выступлении председатель Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП Актам Хаитов, в соответствии с Конституцией основным субъектом выборов Президента являются политические партии. Следовательно, УзЛиДеП как одна из лидирующих партий, обладая своим местом и статусом на политической арене страны, примет участие в выборах соответственно своему наработанному авторитету. Для достойного прохождения ответственного политического экзамена, партии предстоит мобилизовать все свои возможности и полностью задействовать свой потенциала , что даст ожидаемый результат.
Лидер партии отдельно выделил то обстоятельство, что в выборы нынешнего года партия будет входить в новом имидже, используя новый подход. УзЛиДеП первая среди партий, кто провел ребрендинг и утвердил новый логотип. Он стал новым символом партии, отображающим большие цели, которые ставит перед собой УзЛиДеП на новом этапе реформ. Новый логотип знаменует собой перед широкой общественностью о принципах и подходах проводимой нынешней деятельности УзЛиДеП.
Также, председатель партии инициировал проведение в первой декаде августа в городе Ташкенте VI заседания Политического совета по вопросу обсуждения кандидата от партии. Участники заседания единогласно поддержали это предложение.
На заседании определены работа и мероприятия, которые необходимо провести в период избирательной кампании. Подчёркнуто, что УзЛиДеП внесет свой вклад в обеспечение проведения выборов на высоком уровне и в соответствии с основными принципами и требованиями избирательного законодательства, в том числе, всех мероприятий Центральной избирательной комиссии по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан. Указана на необходимость серьезного внимания эффективной организации работы центрального, региональных, районных и городских предвыборных штабов. Дополнительно к плану мероприятий, разработанного Исполнительным комитетом Политического совета, будут также разработаны календарный план основных мероприятий с указанием сроков выполнения и ответственных лиц.
Как отметили участники, формирование предвыборных штабов, налаживание их эффективной деятельности имеет свое важное значение. На заседании были определены основные задачи штабов всех уровней, включая центрального, такие как координация идеологической, информационно-аналитической деятельности и PR-обеспечения  избирательной кампании, работы со СМИ, разработка  наглядных пропагандистских средств кандидата, организация и координация предвыборной кампании УзЛиДеП, работа с избирательными комиссиями, подготовка к проведению заседаний Политического совета УзЛиДеП и Съезда партии. По данному блоку вопросов была утверждена «Дорожная карта» и план работы на период избирательной кампании.
На заседании также отмечалась необходимость достойного празднования 30-летия независимости Республики Узбекистан. Одной из основных задач партии является организация мероприятий под девизом «Будем жить свободно и благополучно в Новом Узбекистане!». В ходе таких мероприятий необходимо разъяснять всем слоям населения достижения независимости, говорить о внимании к человеческому фактору, особенно проявляемому в последние пять лет.
Участники мероприятия отметили, что решение вопросов повестки дня возлагает большую ответственность на партийные структуры всех звеньев, депутатов, активистов, УзЛиДеП необходимо сохранить свое влияние в проводимых в обновляемом Узбекистане политических процессах и вносить весомый вклад в повышение социально-политической активности в обществе.