Жиззах шаҳридаги “IT PARK” да фаолият юритаётган 10 нафар ёшлар партияга аъзо бўлиш истагини билдирди
24.07.2021, 12:01
Бугун ҳаётимизни ахборот технологияларисиз тасаввур қилиб бўлмайди. Шу боис юртимизда барча соҳаларда ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Мақсад, нафақат ахборот коммуникация технологияларидан фойдаланишни ўрганиш, балки уни даромад топиш манбаига айлантириш, иқтисодий -барқарорлик, ижтимоий фаровонликни таъминлаш, аҳоли турмуш даражасини янада оширишга йўналтиришдан иборатдир. Президентимиз илгари сурган 1 миллион дастурчи тайёрлаш ташаббуси айнан мана шу жиҳатлари билан аҳамиятлидир.
Жиззах вилоятида “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари”га киритилган фуқароларни мазкур йўналишга жалб этиш борасида О`zLiDeP фаоллари, депутатлар томонидан бир қатор ишлар амалга оширилмоқда.
- Жиззах шаҳрида фаолият олиб бораётган “IT PARK” билан узвий ҳамкорлик йўлга қўйилган, - дейди халқ депутатлари Жиззах шаҳар Кенгашидаги О`zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Абдулазиз Хўжаков. – Бугунгача мазкур марказда “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари”га киритилган ҳамюртларимиздан 500 нафари ўқитилиб, махсус сертификатлар олишида партиядошларимизнинг ҳам муносиб ҳиссаси бўлди.
Айни пайтда марказда 25 та ходим меҳнат қилади. Компьютер саводхонлиги, веб дастурлаш, мобиль иловалар яратиш, веб дизайн, график дизайн, мобиль робототехника, киберспорт ва IТ асосида тил ўрганиш йўналишларида курслар ташкил қилинган.
Яқинда бўлиб ўтган навбатдаги мулоқотлар чоғида “IT PARK” раҳбари Назира Мухитдинова ва марказнинг таълим бўйича менежери Сарвиноз Ҳакимовалар О`zLiDeP сафига қабул қилиниб, партия сафига кириш истагида бўлган 10 кишининг рўйхати шакллантирилди. Мақсад – мазкур марказда партия бошланғич партия ташкилоти фаолиятини йўлга қўйиш ва ўзаро ҳамкорликни янги босқичга кўтаришдан иборатдир.
Ирода МАМАТҚУЛОВА,
O'zLiDeP Жиззах шаҳар Кенгашидаги
депутатлик гуруҳи ижрочи котиби
Ёшларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди

Сегодня невозможно представить жизнь без информационных технологий. В этой связи особое внимание уделяется широкому внедрению информационно-коммуникационных технологий во все сферы жизнедеятельности страны. Целью этого является изучение использования информационно-коммуникационных технологий, их преобразование в источник дохода и направление на обеспечение экономической стабильности и повышение уровня жизни населения.   Именно этими аспектами значительна выдвинутая Президентом инициатива по подготовке 1 миллиона программистов.
В Джизакской области  активистами и депутатами УзЛиДеП проводится весомая работа по вовлечению в это направление граждан, включенных в “Женскую тетрадь” и “Молодежную тетрадь”.
- Мы наладили сотрудничество с действующим в городе Джизаке “IT PARK”ом, - сказал член депутатской группы УЗЛИДЕП в Джизакском городском кенгаше Абдулазиз Хужаков. – К настоящему времени при содействии партии в центре обучены 500 соотечественников, внесенных в “Женскую тетрадь” и “Молодежную тетрадь”, по завершении, которого они получили соответствующие сертификаты.
Сегодня в центре работают 25 человек. Организованы курсы компьютерной грамотности, веб-программирования, создания мобильных предложений, веб дизайна, графического дизайна, мобильной робототехники, киберспорта, изучения языков на основе IТ.
В ходе состоявшегося недавно очередного диалога в партию вступили руководитель “IT PARK”а Назира Мухитдинова и менеджер центра по образованию Сарвиноз Хакимова, сформирован список 10 человек, желающих вступить в партию. Целью этого является формирование  в центре  ППО и укрепление сотрудничества  с “IT PARK”ом.