Шавкат Мирзиёев Шаҳрисабзда замонавий ип-йигирув корхонаси билан танишди (+ФОТОГАЛЕРЕЯ)
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, йирик лойиҳалар билан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 12 ноябрь куни Қашқадарёга келди.
Давлат раҳбари вилоятга сафарини Шаҳрисабз шаҳридаги Oqsaroy Vortex масъулияти чекланган жамиятда синтетик аралашмали ип ва мато ишлаб чиқариш жараёни билан танишишдан бошлади.
Бу ерда Oqsaroy Group компанияси таркибига кирувчи Shahrisabz Textile ва Oqsaroy Textile корхоналари ташкил этилган бўлиб, уларда умумий қиймати 54 миллион доллар бўлган 3 та лойиҳани босқичма-босқич амалга ошириш, 1 минг 610 та иш ўрни яратиш, йилига 22 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш белгиланган эди.
Биринчи босқичда 2016 йили Oqsaroy Textile корхонасида қиймати 21 миллион доллар бўлган лойиҳа ишга туширилганди. Унинг доирасида йилига 9 минг тонна калава ип, 4 минг тонна трикотаж мато ишлаб чиқарилмоқда.
Корхона 2019 йилда 6 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилган бўлса, жорий йилда бу кўрсаткич 8 миллион долларни ташкил этди.
Иккинчи босқичда Shahrisabz Textile корхонасида калава ип, сунъий толадан калава ип ва трикотаж мато ишлаб чиқариш лойиҳаси жорий йилнинг октябрь ойида ишга туширилди. Лойиҳа қиймати – 15 миллион доллар, йилига 3 минг тонна калава ип, 5,5 минг тонна сунъий толали ип, 3,5 минг тонна трикотаж мато ишлаб чиқариш қувватига эга. Экспорт ҳажми йилига 7 миллион долларни ташкил этади.
Учинчи босқичда Shahrisabz Textile корхонасида калава ип ва трикотаж мато ишлаб чиқаришни кенгайтириш режалаштирилган. Қиймати 18 миллион доллар бўлган ушбу лойиҳа натижасида йилига 7 минг тонна калава ип, 2,1 минг тонна трикотаж мато ишлаб чиқарилади.
Келаси йил ишга тушадиган лойиҳа натижасида 700 та янги иш ўрни яратилади.
Президент корхонадаги ишлаб чиқариш жараёнларини кўздан кечирди.
Унинг анъанавий ип-йигирув корхоналаридан асосий фарқи – бу ерда Япониянинг Murata компаниясида ишлаб чиқарилган Vortex технологияси ўрнатилган. Ушбу технологиянинг афзаллиги калава ип тўқилаётганда тола марказлашган ҳаво босими орқали ўтказилади. Натижада ипнинг тукдорлиги камаяди, сифати ортади.
Давлатимиз раҳбари калава ип ва тайёр мато намуналарини кўздан кечирди.
Шу ернинг ўзида пахта толасини қайта ишлаш даражасини ошириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Тадбиркорларнинг мурожаатлари таҳлил қилинди
"Афғонистон: хавфсизлик ва иқтисодий тараққиёт” мавзусидаги халқаро конференция иштирокчиларига
28.07.2022, 09:27
Ўзбекистон Президенти минтақада кўп томонлама ҳамкорликнинг самарадорлигини оширишни таклиф этди
21.07.2022, 17:09
Озиқ-овқат маҳсулотлари етиштириш учун қўшимча имкониятлар белгиланди
19.07.2022, 15:15
Имзоланган ҳужжатлар кўп қиррали Ўзбекистон-Туркманистон муносабатлари янада мустаҳкамланишига хизмат қилади

Шавкат Мирзиёев посетил современное прядильное предприятие в Шахрисабзе (+ФОТОГАЛЕРЕЯ)
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, крупными проектами, а также для диалога с народом 12 ноября прибыл в Кашкадарьинскую область.
Свою поездку в регион глава государства начал с ознакомления с производством пряжи и тканей из синтетических волокон в обществе с ограниченной ответственностью Oqsaroy Vortex в городе Шахрисабзе.
Здесь действуют предприятия Shahrisabz Textile и Oqsaroy Textile, входящие в группу компаний Oqsaroy Group. Было запланировано поэтапно реализовать 3 проекта общей стоимостью 54 миллиона долларов, создать 1 610 рабочих мест и организовать экспорт продукции на 22 миллиона долларов в год.
На первом этапе, в 2016 году, в Oqsaroy Textile был реализован проект стоимостью 21 миллион долларов, в результате налажено производство 9 тысяч тонн пряжи и 4 тысяч тонн трикотажной ткани в год.
В 2019 году предприятие экспортировало продукцию на 6 миллионов долларов, в нынешнем году этот показатель уже достиг 8 миллионов долларов.
На втором этапе, в октябре этого года, на предприятии Shahrisabz Textile был запущен проект по производству пряжи и трикотажной ткани из синтетических волокон. Стоимость проекта составляет 15 миллионов долларов, а производственная мощность – 3 тысячи тонн пряжи, 5,5 тысячи тонн синтетических нитей и 3,5 тысячи тонн трикотажного полотна. Объем экспорта оценивается в 7 миллионов долларов в год.
На третьем этапе Shahrisabz Textile планирует расширить производство пряжи и трикотажа. Проект стоимостью 18 миллионов долларов позволит выпускать 7 тысяч тонн пряжи и 2,1 тысячи тонн трикотажной ткани. В рамках проекта, который будет запущен в следующем году, будет создано 700 новых рабочих мест.
Президент ознакомился с технологическим процессом на предприятии.
Главное отличие от традиционных прядильных фабрик – оно оснащено технологией прядения Vortex от японской компании Muratа. Преимущество этой технологии заключается в том, что при прядении волокна пропускаются через воздушный вихрь. В результате снижается ворсистость пряжи, повышается ее качество.
Глава государства осмотрел образцы пряжи и готовых тканей.
Здесь же состоялась презентация проектов по повышению уровня переработки хлопкового волокна, обеспечению продовольственной безопасности.