Partiyaga qanday a'zo bo'lish mumkin?
O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasida chegaralangan a’zolik tartibi o‘rnatiladi. Partiyaga 18 yoshga tulgan, partiya Dasturini tan oladigan va uning Ustavi talablarini bajaradigan, jinsi, irqi, millati, tili, dini, ijtimoiy kelib chiqishi, jamiyatda egallagan mavkeidan qatiy nazar, O‘zbekistonning har bir layoqatli fuqarosi a’zo bo‘lishi mumkin.
1.2. O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasiga a’zolik yakka tartibda bo‘ladi. Partiyaga qabul qilish yashash yoki ish joyidagi partiya tashkilotiga yoki Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahar, tuman (shahar) Kengashiga ariza berish asosida amalga oshiriladi.
O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasiga a’zo bo‘lgan shaxslarga ularning turar joyi yoki ish joyidagi partiya tashkiloti tomonidan o‘rnatilgan namunadagi partiya a’zosi guvohnomasi beriladi.
1.3. O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi a’zolari hisoblangan shaxslar boshlang‘ich partiya tashkilotiga yozma ravishda ma’lum qilish orqali partiyadan ixtiyoriy ravishda chiqishlari mumkin.
1.4. Partiya a’zosi partiya Ustavini buzgani, Ustav talablarini bajarmagani, partiya sha’niga dog‘ tushirgani yoki unga ziyon yetkazadigan xatti-harakatlari uchun intizomiy javobgarlikka tortilishi yoki partiya safidan chiqarilishi mumkin. Partiya safidan chiqarish haqidagi qaror partiyaning tuman(shahar) bo‘limi tomonidan qabul qilinadi va hududiy partiya tashkiloti tomoniga tasdiq uchun taqdim etiladi.
Hududiy partiya tashkiloti va partiyaning tuman(shahar) bo‘limlari Kengashlari a’zolarini partiyadan chiqarish to‘g‘risidagi qaror tegishli hududiy partiya tashkiloti tomonidan qabul qilinadi va O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Siyosiy Kengashining Ijroiya qo‘mitasida tasdiqlanadi.
1.5. Partiya safidan chiqarish haqidagi qaror ustidan partiyaning yuqori turuvchi organlariga shikoyat qilinishi mumkin.
1.6. O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi a’zosi bir vaqtning o‘zida o‘zga partiyalarga yoki siyosiy maqsadlarga erishish yo‘lida tuzilgan jamoat birlashmalariga (harakatlariga) a’zo bo‘lishga hakli emas.
1.7. Partiya a’zoligi qonunda belgilangan tartibda to‘xtatib turilishi yoki umuman to‘xtatilishi mumkin. Qonunga binoan a’zoligi to‘xtatib turilgan shaxs Partiya tarafdori maqomiga tenglashtiriladi. O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi tarafdorlari uning a’zolari hisoblanmaydilar.
1.8. Partiya Dasturi, Ustavi va amaliy harakatlarini qo‘llab-quvvatlovchi O‘zbekiston Respublikasining 18 yoshga to‘lgan har bir layoqatli fuqarosi Partiya tarafdori bo‘lishi mumkin.
II. O‘ZBEKISTON LIBERAL-DEMOKRATIK PARTIYASI A’ZOSINING HUQUQ VA MAJBURIYATLARI
2.1. O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi a’zosi quyidagi huquqlarga ega:
– partiyaning turli bo‘g‘indagi tashkilotlari tomonidan o‘tkaziladigan tadbirlarda ishtirok etish, o‘z qarashlarini erkin bayon etish va partiya faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha takliflar kiritish;
– partiyaning rahbar organlariga saylash va saylanish, ularga ariza va takliflar bilan murojaat etish;
– davlat hokimiyatining qonun chiqaruvchi va ijro etuvchi organlariga partiya nomidan nomzod sifatida tavsiya etilish;
– O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq faoliyat yuritayotgan jamoat birlashmalari, nodavlat notijorat tashkilotlari va jamg‘armalarga O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi vakili sifatida tavsiya etilish.
2.2. O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi a’zosining majburiyatlari:
- O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, qonunlari, axloq tamoyillari va jamiyatning ma’naviy mezonlariga rioya qilish;
- partiya Dasturi va Ustavi talablarini bajarish, partiyaviy intizomga qat’iy rioya qilish;
- partiya rahbar organlari qarorlarini bajarish;
- o‘z faoliyati bilan partiyaning dasturiy maqsad va vazifalariga erishishda ko‘maklashish;
- partiya manfaatlarini himoya etish, uning g‘oya, maqsad va vazifalarini targ‘ib qilish hamda ularni hayotga tatbiq etishda faol qatnashish;

I. MEMBERSHIP IN THE LIBERAL DEMOCRATIC PARTY OF UZBEKISTAN
1.1. The Liberal Democratic Party of Uzbekistan establishes a fixed membership. A member of the Party can be every citizen of Uzbekistan who has reached the age of 18 years, acknowledging the Party program and the requirements of the Charter, regardless of gender, race, nationality, language, religion, social origin or position in society.
1.2. Membership in the Liberal Democratic Party of Uzbekistan is individual. Adoption of the Party is based on the application submitted to the Party organization at the place of residence or work, or to the relevant councils of the Republic of Karakalpakstan, regions and Tashkent city, as well as areas (cities).
Individuals to become a member of the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, the Party organization at their place of residence or work Party member is issued a certificate of the established sample.
1.3. The individualsare considered to be members of the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, maywithdrawfreely from the Party, in writing stating this in the primary Party organization.
1.4. A Party member can be brought to disciplinary accountability or expelled from the Party for disobeying the Charter of the Party, action, insult or harm. The decision to expel from the Party is permitted by the district (municipal) Office parties and is submitted for approval to the regional Party organization.
The decision to expel from the Party members of the Councils of the regional Party organization and district (municipal) Party offices is permitted the regional Party organization and is approved by the Executive Committee of the political Council of the Liberal Democratic Party of Uzbekistan.
1.5. The decision to expel from the Party may be appealed to the higher Party bodies.
1.6. Member of the Liberal-Democratic Party of Uzbekistan may not be at the same time member of other parties or public associations (movements), created for political purposes.
1.7. Membership in the Party may be suspended in accordance with the law or suspended altogether. Under the law, a person with a suspended membership equal in status to the Party's supporters. Proponents of the Liberal Democratic Party of Uzbekistan are not considered members.
1.8. Every citizen of Uzbekistan who has reached the age of 18 years, who supports the programme of action, the Charter and the Party can become a supporter of the Party.
II. RIGHTS AND OBLIGATION OF THE MEMBER LIBERAL DEMOCRATIC PARTY OF UZBEKISTAN
2.1. The Member of the Liberal Democratic Party of Uzbekistan has the right:
• to participate in the activities of Party organizations at various levels to express
their views freely and to make proposals for improving the activities of the Party;
- to elect the leadership of the Party, to refer to them with applications and proposals;
- to be put forward for the Party candidate in the legislative and executive bodies of state power;
- to be recommended as a representative of the Party in public associations, non-governmental not-for-profit organizations and foundations operating in accordance with the legislation of the Republic of Uzbekistan;
- to use the assistance of parties to protect their legitimate rights and interests, to receive counseling, legal and other assistance;
2.2. Member of Liberal-Democratic Party of Uzbekistan is obliged:
-to respect the Constitution of the Republic of Uzbekistan, laws, ethics and moral norms of society;
-to carry out the program and requirements of the Charter Party, strictly observe Party discipline;
-to fulfill decisions of the governing bodies of the Party;
-to contribute to the achievement of program objectives and tasks of the Party;
-to protect the interests of the parties, to promote her ideas, goals and objectives and actively involved in the implementation of them;
-to pay membership fees;
-to take regular Party training in the manner determined by the governing body or of the regional Party organization;
-in the case of Deputy legislative, representative body of State power to be part of Deputy association Party (faction, Party groups) and to act in accordance with the decisions of the Congress, the governing bodies and regional Party organizations.