O’zbekistonda saylov kampaniyasi eng faol pallaga kirmoqda
Barcha sohalarni demokratlashtirish va tubdan o‘zgartirish yo‘lidan borayotgan zamonaviy O’zbekiston jahon hamjamiyati uchun yanada ochiq bo‘lib bormoqda. Mamlakatda nufuzli xalqaro tashkilotlar tomonidan yuqori baholanayotgan muhim o‘zgarishlar ro‘y bermoqda. Davlat organlari faoliyatining shaffofligi, fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, islohotlarni amalga oshirishda demokratiyaning asosiy tamoyillariga rioya qilish - bularning barchasi iqtisodiyot, maorif va inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi o‘zgarishlarning mustahkam poydevorini tashkil etadi.
Mamlakatimizda O’zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi bilan bog‘liq jarayonlar tobora qizg‘in tus olmoqda.
Saylov qonunchiligining takomillashtirilayotgani prezidentlikka nomzodlarning teng huquqli tashviqoti kafolatlarini ta’minlashda muhim omil bo‘lmoqda. Asosiy siyosiy tadbirga tayyorgarlik iyul oyida boshlangan. Bir necha kun avval, 14 sentyabr kuni O’zbekiston Markaziy saylov komissiyasi (MSK) mamlakat prezidenti saylovida ishtirok etadigan uchun barcha nomzodlarni ro‘yxatga olgan edi. Endi partiyalar kampaniyaning eng faol pallasiga –  tashviqot tadbirlarini o‘tkazish davriga qadam qo‘ymoqdalar.
Eng muhimi, saylovoldi tashviqotini o‘tkazish maqsadida ommaviy axborot vositalaridan erkin foydalanish tartibi, hajmi va vaqti Markaziy saylov komissiyasi tomonidan saylovda ishtirok etish uchun ruxsat etilgan siyosiy partiyalarning fikrlarini inobatga olgan holda belgilanadi. Endi MSK qarorida quyidagilar belgilab beriladi:
bepul efir vaqti yoki bosma maydon bilan ta’minlangan davlat ommaviy axborot vositalari ro‘yxati;
saylovoldi tashviqotini o‘tkazish uchun davlat (respublika va mahalliy) tele- va radiokanallarida nomzodlarga taqdim etiladigan bepul efir vaqti hajmi, shuningdek ularni efirga uzatiladigan vaqti;
saylovoldi tashviqoti uchun davlat (respublika va mahalliy) bosma ommaviy axborot vositalarida nomzodlarga taqdim etiladigan bo‘sh bosma maydon hajmi, shuningdek, ular e’lon qilinadigan kunlar;
Saylovoldi tashviqoti davrida nomzodlarning ommaviy axborot vositalarida chiqishlari ketma-ketligi.
Saylovoldi tashviqoti davomida nomzodlarning ommaviy axborot vositalarida chiqishi siyosiy partiyalarning saylovda ishtirok etish huquqini olish tartibida amalga oshiriladi. Davlat ommaviy axborot vositalarida taqdim etiladigan erkin efir vaqti va bosma maydonlarining hajmi va vaqti tegishli OAV bilan oldindan kelishib olinadi.
Davlat tele- va radiokanallarida ajratiladigan bepul efir vaqti eng katta auditoriyani qamrab olish vaqtiga (praym-taym) to‘g‘ri keladi. Ya’ni, uni saylovchilarning eng keng doirasi ko‘rishi mumkin bo‘ladi. Bepul efir vaqtidan nomzodlar ommaviy debatlar, munozaralar, matbuot anjumanlari, intervyular, nutqlar, saylovchilar yig‘ilishlari, nomzod haqida videoroliklar joylash va hokazolar uchun foydalanadilar.
Ijtimoiy so‘rovnomalar natijalari tashviqotga bo‘lgan qiziqishni ko‘rsatadi. “Ijtimoy fikr” respublika jamoatchilik fikrini o‘rganish markazi tomonidan joriy yilda o‘tkazilgan so‘rov natijalari ham shundan dalolat beradi. Respondentlarning deyarli 90 foizi 2021 yilda O’zbekiston Respublikasi prezidenti saylovi o‘tkazilishini bilasizmi, degan savolga ijobiy javob berdi. Saylovchilarning yuqori xabardorligi mamlakatning barcha hududlari, erkaklar, ayollar, aholining turli yosh guruhlari va qatlamlari vakillari uchun xosdir. Bu raqamlar fuqarolarning siyosiy-huquqiy ongi sezilarli darajada oshganini bildiradi.
Nomzodlar, ularning ishonchli vakillari, nomzodlarni ko‘rsatgan siyosiy partiyalar tomonidan tayyorlanadigan, saylov tashviqoti doirasida tele- va radio kanallarga joylashtirishga mo‘ljallangan materiallar yuqori saviyada bo‘lishi, ularni tegishli tele va radio kanallari bilan hamkorlikda ishlab chiqilayotganini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, saylovoldi tashviqoti materiallari ularni taqdim etgan shaxslarning roziligisiz tahrir qilinishi mumkin emas. Nomzodlar, ularning ishonchli vakillari, nomzodlarni ko‘rsatgan siyosiy partiyalar o‘zlariga taqdim etilgan efir vaqti va bosma maydonidan erkin va o‘z xohishlariga ko‘ra foydalanadilar. Siyosiy partiyalar bilan o‘zaro kelishuvga binoan saylov tashviqoti materiallarining turlari, shakllari va mazmuni unifikatsiyalashtirilishi mumkin.
Saylovchilarga qulaylik yaratish maqsadida, saylovoldi tashviqoti materiallarini erkin efir vaqti va bosma maydon doirasida efirga uzatish va chop etish chog‘ida OAV ular saylovoldi tashviqoti materiallari ekanligini qayd etadi. Shuni ham ta’kidlab o‘tishimiz kerakki, ommaviy axborot vositalari saylovoldi tashviqoti davomida nomzodning ishlab chiqarish va xizmat vazifalarini bajarishini yoritishi mumkin va bu tashviqot tadbiri hisoblanmaydi.
Nomzodlarning saylovoldi faoliyatini axborot dasturlari va boshqa axborot materiallarida yoritishda ommaviy axborot vositalari:
teng shart-sharoitlar yaratishi, shu jumladan, dastur davomiyligi va hajmi bo‘yicha teng shart-sharoitlar yaratishi;
dasturlarni efirga uzatish va materiallarni nashr qilishni yagona axborot bloki sifatida qo‘llashi lozim.
Davlat va nodavlat ommaviy axborot vositalarida nomzodlarga efir vaqti yoki bosma maydon pullik asosda ham ajratilishi mumkin. Ommaviy axborot vositalari tomonidan belgilanadigan  efir vaqti, bosma maydon va boshqa talablar (tiraj, translyatsiya vaqti, joy, shrift va boshqalar) uchun to‘lov shartlari barcha nomzodlar uchun teng va bir xil bo‘lishi kerak. Pullik efir vaqti yoki bosma joy ajratish bilan bog‘liq munosabatlar OAV va siyosiy partiyalar o‘rtasida tuzilgan shartnoma asosida amalga oshiriladi.
So‘zimiz nihoyasida shuni qayd etamizki, barcha partiyalar saylovchilarga axborot yetkazish uchun o‘z vositalariga ham ega. Faqat O’zLiDeP ning o‘zida ularning bir nechtasi mavjud, masalan, “21 asr” gazetasi, www.uzlidep.uz, www.tiktok.com/@uzlidepuz, facebook.com/UzLiDeP, instagram.com/uzlidep, twitter.com/UzLiDeP1, ok.ru/uzlidep. Partiyaning 74,4 ming obunachiga ega https://t.me/uzlidep telegramm kanalida har kuni o‘rtacha 20 dan ortiq material e’lon qilinyapti.

Избирательная компания в Узбекистане входит в самый активный период
Современный Узбекистан, определивший для себя путь демократизации и коренной трансформации всех сфер, становится более открытым для мирового сообщества. В стране происходят значимые преобразования, которые высоко оцениваются авторитетными международными организациями. Прозрачность деятельности госорганов, защита прав и интересов граждан, соблюдение основополагающих принципов демократии в проведении реформ - все это формирует прочный фундамент дальнейших преобразований в области экономики, просвещения, защиты прав человека.
В стране идут выборы Президента Республики Узбекистан. Совершенствование избирательного законодательства служит важным фактором широкого обеспечения гарантий равной агитации кандидатов в Президенты. Старт подготовки к главному политическому событию был дан в июле. 14 сентября, буквально на днях, Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Узбекистана зарегистрировала всех кандидатов для участия в выборах президента страны. Теперь, партии выходят в самый активный период кампании – а именно агитационным мероприятиям.
Самое главное, порядок, объем и время бесплатного использования СМИ в целях проведении предвыборной агитации определяется Центральной избирательной комиссией с учетом мнения политических партий, допущенных к участию в выборах. Теперь в постановлении ЦИК определится:
перечень государственных СМИ, которым бесплатно предоставляется эфирное время или печатная площадь;
объем бесплатного эфирного времени, предоставляемого кандидатам на государственных (республиканских и местных) теле- и радиоканалах для проведения предвыборной агитации, а также время их выхода в эфир;
объем бесплатной печатной площади, предоставляемого кандидатам в государственных (республиканских и местных) печатных СМИ для предвыборной агитации, а также дни их выхода в печать;
очередность выступлений кандидатов в СМИ в период предвыборной агитации.
То есть, выступление в СМИ кандидатов в период предвыборной агитации осуществляется в порядке получения допуска политических партий к участию в выборах. Объем и время бесплатно предоставляемого эфирного времени и печатной площади в государственных СМИ предварительно согласовываются с соответствующими СМИ.
Бесплатное эфирное время, выделяемое на государственных теле- и радиоканалах будет приходиться на время охвата наибольшей аудитории (прайм-тайм). То есть, будет доступно максимально широкому кругу избирателей. Бесплатное эфирное время будет использовано кандидатами для публичных дебатов, дискуссий, пресс-конференций, интервью, выступлений, собраний избирателей, размещения роликов о кандидате и др.
Результаты же социологических опросов показывают предстоящий интерес к агитации. Об этом говорят и результаты опроса, проведенного в этом году Центром изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр». Почти 90 процентов респондентов положительно ответили на вопрос, знают ли, что в 2021 году состоятся выборы Президента Республики Узбекистан. Высокая информированность электората характерна для всех регионов страны, мужчин, женщин, представителей разных возрастных групп и слоев населения. Эти цифры означают заметный рост политико-правового сознания граждан.
О том, что материалы, предназначенные для размещения на теле- и радиоканалах в рамках предвыборной агитации, которые готовятся кандидатами, их доверенными лицами, и политическими партиями, выдвинувшими кандидатов, будут на высоком уровне говорит то, что они разрабатываются совместно с соответствующим теле-, радиоканалами.
При этом, материалы предвыборной агитации не могут быть редактированы без согласия лиц, их предоставивших. Кандидаты, их доверенные лица, политические партии, выдвинувшие кандидатов, используют предоставленное им эфирное время и печатную площадь свободно и по своему усмотрению. По взаимному согласованию с политическими партиями могут быть унифицированы виды, формы и содержание материалов предвыборной агитации.
Для удобства избирателей, во время передачи в эфир и публикации материалов предвыборной агитации в рамках бесплатного эфирного времени и печатной площади, СМИ отмечают, что они являются материалами предвыборной агитации. Отдельно выделим, что СМИ могут освещать выполнение кандидатом производственных и служебных обязанностей в период предвыборной агитации, и это не считается мероприятием агитационного характера.
При освещении предвыборной деятельности кандидатов в информационных передачах и других информационных материалах СМИ должны:
создавать равные условия, в том числе равные условия по продолжительности и объему программы;
использовать преимущественно передачу в эфир и публикацию материалов единым информационным блоком.
В государственных и негосударственных СМИ кандидатам может выделяться эфирное время или печатная площадь также на платной основе. Условия оплаты за эфирное время, печатную площадь и другие требования (тираж, время трансляции, место, шрифт и т.п.), определяемые СМИ, должны быть равными и одинаковыми для всех кандидатов. Отношения, связанные с выделением платного эфирного времени или печатной площади, осуществляются на основе договора, заключаемого между СМИ и политическими партиями.
В завершение отметим, что целом партии имеют и собственные каналы доведения информации до избирателей. Так, только у УзЛиДеП несколько таких каналов, например, газета «21 аср», www.uzlidep.uz, www.tiktok.com/@uzlidepuz, facebook.com/UzLiDeP, instagram.com/uzlidep, twitter.com/UzLiDeP1, ok.ru/uzlidep. Так, на телеграмм канале партии https://t.me/uzlidep, где 74,4 тысяч подписчиков, ежедневно в среднем публикуется свыше 20 материалов.