Shavkat Mirziyoyev xorazmlik saylovchilar bilan uchrashdi (+FOTOGALEREYA)
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 22 sentabr kuni Xiva shahrida Xorazm viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni nomzodning Xorazm viloyati bo‘yicha ishonchli vakili A.Vafoyev ochdi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturi yuzasidan ma’ruza qildi.
Bu dastur mamlakatimiz taraqqiyotini yangi bosqichga ko‘tarishga qaratilgan o‘nta ustuvor yo‘nalishdan iborat. Bular - iqtisodiyotni ilm va yuqori texnologiyalar asosida rivojlantirish, faol tadbirkorlik va manzilli moliyaviy ko‘mak orqali kambag‘allikni qisqartirish, qishloq xo‘jaligida samaradorlikni oshirish, ta’lim sifatini yaxshilash va raqobatbardosh kadrlar tayyorlash, aholi salomatligini mustahkamlash, hududlarni mutanosib rivojlantirish, davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirish, adolat va qonun ustuvorligini ta’minlash, ochiq va pragmatik tashqi siyosat yuritish, madaniy-ma’naviy sohalarni yuksaltirish yo‘nalishlaridir.
Xorazm viloyatidagi o‘zgarishlar qayd etib o‘tildi. Oxirgi besh yilda sanoat, xizmat ko‘rsatish va qishloq xo‘jaligi sohalarida umumiy qiymati 2 milliard dollar bo‘lgan 7 mingdan ziyod investitsiya loyihalari amalga oshirilgan. 141 mingta yangi ish o‘rni yaratilgan. Turizm sohasida 80 ta yangi mehmonxona qurilgan. Toshsoqa irrigatsiya tarmog‘i rekonstruksiya qilingani natijasida 191 ming gektar yerga suv yetib borgan. 12 ming xonadonli uy-joylar barpo etilgan.
Nomzod kelgusi besh yillikka mo‘ljallangan dasturini ham bayon etdi. Xususan, bu davrda viloyatda 250 mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratish maqsadi qo‘yilgan. Ularning 100 mingi mahallalarda tadbirkorlikni keng joriy etish orqali tashkil etiladi. Turizm xizmatlarini kamida 5 barobarga oshirish bo‘yicha alohida dastur qabul qilinadi. 12 ming gektar paxta va g‘alla maydonlari qisqartirilib, aholiga ochiq tanlov asosida ijaraga beriladi. Shuningdek, transport, ta’lim, tibbiyot, ekologiya va boshqa ijtimoiy sohalardagi rejalar ham ma’lum qilindi.
- Xorazm viloyatida amalga oshiradigan barcha islohot va loyihalarimiz hududning iqtisodiy o‘sish sur’atlarini yuksaltirish, tadbirkorlikni rivojlantirish, aholining bandligini ta’minlash orqali inson qadrini ulug‘lash, xalqni rozi qilishga qaratilgan. Mana shunday ulkan-ulkan rejalarni amalga oshirish uchun bizda barcha imkoniyatlar – tabiiy resurslar ham, iqtisodiy, insoniy, intellektual va ma’naviy salohiyat ham yetarli, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uchrashuvda partiya vakillari so‘zga chiqib, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida Shavkat Mirziyoyev nomzodini qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi va boshqalarni ham shunga chaqirdi.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с хорезмскими избирателями (+ФОТОГАЛЕРЕЯ)
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 22 сентября встретился с избирателями Хорезмской области в городе Хиве.
Встречу открыл доверенное лицо кандидата в Хорезмской области А.Вафоев.
Кандидат в Президенты Шавкат Мирзиёев выступил с докладом о своей предвыборной программе.
Программа состоит из десяти приоритетов, направленных на выведение нашей страны на новый уровень развития. Это - развитие экономики на основе науки и высоких технологий, сокращение бедности за счет активного предпринимательства и адресной финансовой поддержки, повышение эффективности в сельском хозяйстве, улучшение качества образования и подготовки конкурентоспособных кадров, укрепление здоровья населения, сбалансированное развитие регионов, совершенствование системы государственного управления, обеспечение верховенства справедливости и закона, проведение открытой и прагматичной внешней политики, развитие культурной и духовной сфер.
Отмечены осуществляемые преобразования в Хорезмской области. За последние пять лет реализовано более 7 тысяч инвестиционных проектов на сумму 2 миллиарда долларов в промышленности, сфере услуг и сельском хозяйстве. Создана 141 тысяча новых рабочих мест. Построено 80 новых отелей. В результате реконструкции ирригационной сети «Тошсока» начато снабжение водой 191 тысячи гектаров земель. Построено 12 тысяч единиц жилья.
Кандидат также обозначил свою программу на ближайшие пять лет. В частности, за этот период в области планируется создать более 250 тысяч новых рабочих мест, в том числе 100 тысяч - за счет широкого развития предпринимательства в махаллях. Будет принята отдельная программа по увеличению объема туристических услуг не менее чем в 5 раз. 12 тысяч гектаров хлопковых и зерновых полей будут сокращены и переданы в аренду населению на основе открытого конкурса. Также озвучены планы в области транспорта, образования, здравоохранения, экологии и других социальных сферах.
- Все наши реформы и проекты, которые мы реализуем в Хорезмской области, направлены на ускорение экономики региона, развитие предпринимательства, обеспечение занятости, возвышение человеческого достоинства, повышение удовлетворенности людей жизнью. У нас есть все возможности - природные ресурсы, экономический, человеческий, интеллектуальный и духовный потенциал - для реализации таких амбициозных планов, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Выступившие на встрече представители партии выразили поддержку кандидатуре Шавката Мирзиёева и призвали остальных поддержать его на выборах Президента Республики Узбекистан.