Shavkat Mirziyoyev xorazmlik saylovchilar bilan uchrashdi (+FOTOGALEREYA)
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 22 sentabr kuni Xiva shahrida Xorazm viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni nomzodning Xorazm viloyati bo‘yicha ishonchli vakili A.Vafoyev ochdi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturi yuzasidan ma’ruza qildi.
Bu dastur mamlakatimiz taraqqiyotini yangi bosqichga ko‘tarishga qaratilgan o‘nta ustuvor yo‘nalishdan iborat. Bular - iqtisodiyotni ilm va yuqori texnologiyalar asosida rivojlantirish, faol tadbirkorlik va manzilli moliyaviy ko‘mak orqali kambag‘allikni qisqartirish, qishloq xo‘jaligida samaradorlikni oshirish, ta’lim sifatini yaxshilash va raqobatbardosh kadrlar tayyorlash, aholi salomatligini mustahkamlash, hududlarni mutanosib rivojlantirish, davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirish, adolat va qonun ustuvorligini ta’minlash, ochiq va pragmatik tashqi siyosat yuritish, madaniy-ma’naviy sohalarni yuksaltirish yo‘nalishlaridir.
Xorazm viloyatidagi o‘zgarishlar qayd etib o‘tildi. Oxirgi besh yilda sanoat, xizmat ko‘rsatish va qishloq xo‘jaligi sohalarida umumiy qiymati 2 milliard dollar bo‘lgan 7 mingdan ziyod investitsiya loyihalari amalga oshirilgan. 141 mingta yangi ish o‘rni yaratilgan. Turizm sohasida 80 ta yangi mehmonxona qurilgan. Toshsoqa irrigatsiya tarmog‘i rekonstruksiya qilingani natijasida 191 ming gektar yerga suv yetib borgan. 12 ming xonadonli uy-joylar barpo etilgan.
Nomzod kelgusi besh yillikka mo‘ljallangan dasturini ham bayon etdi. Xususan, bu davrda viloyatda 250 mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratish maqsadi qo‘yilgan. Ularning 100 mingi mahallalarda tadbirkorlikni keng joriy etish orqali tashkil etiladi. Turizm xizmatlarini kamida 5 barobarga oshirish bo‘yicha alohida dastur qabul qilinadi. 12 ming gektar paxta va g‘alla maydonlari qisqartirilib, aholiga ochiq tanlov asosida ijaraga beriladi. Shuningdek, transport, ta’lim, tibbiyot, ekologiya va boshqa ijtimoiy sohalardagi rejalar ham ma’lum qilindi.
- Xorazm viloyatida amalga oshiradigan barcha islohot va loyihalarimiz hududning iqtisodiy o‘sish sur’atlarini yuksaltirish, tadbirkorlikni rivojlantirish, aholining bandligini ta’minlash orqali inson qadrini ulug‘lash, xalqni rozi qilishga qaratilgan. Mana shunday ulkan-ulkan rejalarni amalga oshirish uchun bizda barcha imkoniyatlar – tabiiy resurslar ham, iqtisodiy, insoniy, intellektual va ma’naviy salohiyat ham yetarli, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uchrashuvda partiya vakillari so‘zga chiqib, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida Shavkat Mirziyoyev nomzodini qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi va boshqalarni ham shunga chaqirdi.

Shavkat Mirziyoyev meets with Khorezm voters
On September 22, the candidate for the President of the Republic of Uzbekistan from the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with voters of Khorezm region in the city of Khiva.
The authorized representative of the candidate in Khorezm region A. Vafoyev opened the meeting.
Presidential candidate Shavkat Mirziyoyev made a report on his Pre-Election Program.
The program consists of ten priorities aimed at bringing the country to a new level of development. These are the development of the economy based on science and high technologies, poverty reduction through active entrepreneurship and targeted financial support, increasing efficiency in agriculture, improving the quality of education and training competitive personnel, strengthening the health of the population, balanced development of regions, improving the system of public administration, ensuring the rule of justice and law, implementing an open and pragmatic foreign policy, development of cultural and spiritual spheres.
The ongoing transformations in Khorezm region were noted. Over the past five years, more than 7 thousand investment projects worth $2 billion have been implemented in industry, services and agriculture. 141 thousand new jobs have been created. 80 new hotels have been built. As a result of the reconstruction of the Toshsoka irrigation network, the water supply has begun to 191,000 hectares of land. 12 thousand housing units were built.
The candidate also outlined his program for the next five years. In particular, over this period it is planned to create more than 250 thousand new jobs in the region, including 100 thousand at the expense of the wide development of entrepreneurship in mahallas. A separate program will be adopted to increase the volume of tourist services by at least 5 times. 12 thousand hectares of cotton and grain fields will be reduced and leased to the population based on an open tender. Plans were announced in the field of transport, education, healthcare, ecology and other social spheres.
“All our reforms and projects that we are implementing in Khorezm region are aimed at accelerating the regional economy, developing entrepreneurship, providing employment, raising human dignity, and increasing people’s satisfaction with life. We have all the opportunities – natural resources, economic, human, intellectual and spiritual potential – to implement such ambitious plans”, Shavkat Mirziyoyev said.
Representatives of the party expressed support for the candidacy of Shavkat Mirziyoyev and called on the rest to support him at the Presidential Elections of the Republic of Uzbekistan.