Shavkat Mirziyoyev “Yuksalish” shaharchasidagi korxonalar va bunyodkorlikni ko‘zdan kechirdi
Shavkat Mirziyoyev dastlab Namangan shahri Davlatobod tumanidagi “Yuksalish” sanoat shaharchasida bo‘lib, “Glass yexpo” mas’uliyati cheklangan jamiyati faoliyati bilan tanishdi.
Bu yerda oynaga milliy naqshlar va zamonaviy dizaynlar asosida ishlov beriladi. Korxona 2019 yilda ishga tushirilgan edi va izchil rivojlantirib borilmoqda. Bu viloyatda oyna mahsulotlarini mahalliylashtirish, import o‘rnini to‘ldirishda muhim omil bo‘lmoqda. Korxona to‘la quvvat bilan ishga tushgach, yiliga 1 million 200 ming dollarlik mahsulot eksport qilish imkoniga ega bo‘ladi.
Shavkat Mirziyoyev korxonadagi ish jarayoni, mahsulotlar namunalarini ko‘rdi.
Shu yerda tadbirkorlar bilan muloqot bo‘ldi.
– O‘zbekistonning ertangi kuni – tadbirkorlar. Biz besh yil davomida siyosat nuqtai nazaridan hamma bozorni ochishga harakat qildik. Endi sizlar sifat, raqobat, eksport bo‘yicha ishlashingiz kerak. Rejalaringiz baland bo‘lishi, har kuni izlanishingiz zarur.  Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Eksportni rag‘batlantirish agentligi bunda sizlarga ko‘makdosh bo‘ladi, loyihalarga investor bo‘lib kiradi.
Avgust oyida tadbirkorlar bilan ochiq muloqotda yana ko‘plab rejalarni belgilab oldik. Kelgusida ular bo‘yicha qarorlar qabul qilinib, qo‘shimcha sharoitlar yaratiladi. Muhit shunday bo‘lishi kerakki, ishsiz yoshlar tadbirkorga, kichik tadbirkorlar katta, jozibador investorga aylanishi kerak.
Shavkat Mirziyoyev Yuksalish mahallasiga avval ham kelgan, hududni sanoat shaharchasiga aylantirish, bu yerda yashovchi aholi uchun ish o‘rinlari yaratish yuzasidan ko‘rsatmalar bergan edi.
Bu galgi tashrif chog‘ida Shavkat Mirziyoyev hududda amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Oxirgi uch-to‘rt yilda mahalla ulkan bunyodkorlik maydoniga aylangan. Bu yerda 71 ta ko‘p qavatli uy foydalanishga topshirilgan. Joriy yilda 5 ta, kelgusi yili 11 ta ko‘p qavatli uy qurib bitkaziladi.
Tadbirkorlarga zamonaviy sharoitlar yaratish, aholini ish bilan ta’minlash maqsadida mazkur hududda “Yuksalish”, “Yoshlar” va “Kushon” kichik sanoat zonalari tashkil etilgan.
“Yuksalish” kichik sanoat zonasida jami 1,2 trillion so‘mlik 96 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Hozirgacha 7 mingdan ziyod ish o‘rni yaratilgan.
“Yoshlar” kichik sanoat zonasida umumiy qiymati 804 milliard so‘mlik 60 ta loyiha, “Kushon” hududida 1,6 trillion so‘mlik 129 ta loyiha joylashtirilgan. Ularda, mos ravishda, qariyb 5 mingta va 13 mingta ish joyi tashkil etiladi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с предприятиями и созидательной работой в городке "Юксалиш"
Шавкат Мирзиёев сначала посетил промышленный городок "Юксалиш" в Давлатабадском районе Намангана и ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью “Glass еxpo”.
Здесь осуществляется обработка стекла, его декорирование национальными орнаментами и в современном стиле. Предприятие введено в строй в 2019 году и своей деятельностью вносит вклад в локализацию и замещение импорта стекольной продукции в регионе. Выйдя на полную мощность, оно сможет экспортировать в год продукцию на 1,2 миллиона долларов.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с технологическим процессом и образцами продукции предприятия.
Здесь же состоялась беседа с предпринимателями.
- Предприниматели - будущее Узбекистана. За последние пять лет мы приложили все политические усилия для развития рынка. Теперь ваш черед работать над качеством, конкуренцией, экспортом. Вы должны строить большие планы, каждый день внедрять что-то новое. В этом вам поможет Агентство продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли, оно выступит инвестором ваших проектов. В ходе открытого диалога с предпринимателями в августе мы обозначили множество планов. В дальнейшем по ним будут приняты постановления, созданы дополнительные возможности. Среда должна быть такой, чтобы безработные молодые люди становились предпринимателями, а малый бизнес превращался в крупного инвестора.
Шавкат Мирзиёев посещал махаллю Юксалиш и прежде. Тогда он дал указания по превращению махалли в промышленный городок, созданию рабочих мест для населения.
В ходе нынешнего визита Шавкат Мирзиёев ознакомился с проделанной созидательной работой.
За последние три-четыре года махалля превратилась в огромную строительную площадку. Здесь построен 71 многоэтажный дом. В этом году будут возведены еще 5, в следующем - 11  многоэтажных домов.
В целях создания современных условий для предпринимателей и обеспечения занятости созданы малые промышленные зоны «Юксалиш», «Ёшлар» и «Кушон».
Всего в малой промышленной зоне «Юксалиш» реализуется 96 проектов на сумму 1,2 триллиона сумов. На сегодняшний день создано более 7 тысяч рабочих мест.
В малой промышленной зоне «Ёшлар» размещено 60 проектов на сумму 804 миллиарда сумов, в МПЗ "Кушон" - 129 проектов на 1,6 триллиона сумов. В них будут созданы около 5 тысяч и 13 тысяч рабочих мест соответственно.